Novoroční kocovina? Zdravezpravy.cz přinášejí osm tipů, jak se jí zbavit!

0

Bolí vás po novoročních oslavách hlava, třesou se vám ruce, máte žízeň, je vám zima a bolí vás žaludek? Pokud ano, vězte, že jedinou spolehlivou metodou, jak zvládnout pití alkoholu, je ho nepít vůbec, anebo ho nepít mnoho. V opačném případě počítejte, že přijde kocovina.

Konzumace alkoholu přes míru tak má za následek únavu organismu. Kocovina dá naplno o sobě vědět až po odeznění euforizujících a tlumivých účinků alkoholu. Vzniká jako složitá chemická reakce organismu na odbourávání alkoholu v těle. Na jejím vzniku se podílí takzvané metabolity [malé molekuly] zoxidovaného alkoholu. Zejména pak acetaldehyd, který poškozuje játra. Při odbourávání alkoholu tělo využívá velké množství vody, minerálů a vitamínů [převážně vitamínu C]. Tak například: Alkohol jako osmoticky působící látka, zapříčiňuje natahování vody do všech buněk v lidském těle. A to včetně buněk v mozku. Buňky se vlivem natahování vody roztahují. To zapříčiňuje rozpínaní mozku, což se [spolu s dalším] projevuje oním známým třeštěním hlavy.

Jak zvládnout novoroční kocovinu

  1. Sprcha: Krátká, vlažná sprcha je velmi příjemná. Vyvarujte se napuštění vany. Horká nebo jen teplá vana vašemu organismu přitíží.
  2. Voda: Vypijte dvě a více sklenice teplé/vlažné vody. Pravděpodobně vám pomůže se příjemně vyprázdnit a částečně se vám uleví. Ostatně tento rituál si můžete dopřávat každé ráno [třeba s kapkou citronu] a po několika týdnech uvidíte pozitivní výsledky, jako je zlepšení pleti, snížení váhy aj.
  3. Polévka: Nejlepší je silný hovězí vývar nebo i známá česnečka. Doplníte tekutiny a minerály do oslabeného těla.
  4. Spánek: Nesnažte se v kocovině dělat složité věci. Raději si dopřejte klid a dospěte probdělou noc. Často se stává, že se po dalším probuzení následky kocoviny zmírní nebo dokonce vymizí.
  5. Doplňte cukr: Regeneraci těla podpoříte nejenom přísunem vody, ale i cukrů. Podle odborníků ideálně nejlépe v podobě medu. Například v lehce bylinném čaji nebo jenom rozpuštěném v teplé vodě s vymačkaným citronem, který zajistí přísun vitamínu C.
  6. Čerstvý vzduch: Krátká procházka ještě nikoho nezabila. Naopak zajistí vašemu tělu dostatečný přísun kyslíku a pomůže organismu s odbouráváním alkoholu v těle. Jste-li „těžký případ“ a vycházku mimo domov nezvládnete, alespoň si doma [hned] po probuzení vyvětrejte.
  7. Káva, cigarety i další alkohol: Vyvarujte se jich. Káva vás zbytečně znovu dehydratuje. V případě takzvaného vyprošťováku vyčerpáte rezervy organizmu a zároveň dáte vzniknout kombinované otravě ve vašem těle [ethanol + acetaldehyd].
  8. Přípravky na kocovinu – máte-li pocit, že svůj stav nezvládnete, zkuste některý z přípravků na kocovinu. Jsou ale pouze podpůrným prostředkem, zklidní žaludek, který je alkoholem podrážděný a dodají tělu potřebné minerální látky. Zmírnit následky kocoviny je možné s pomocí například multivitaminových preparátů ve formě šumivých tablet nebo kapslí. Musíte si je ale předzásobit do své domácí lékárničky, protože na Nový rok jsou všechny obchody zavřené a nikde je nekoupíte. V současnosti nejsou ale jejich pozitivní projevy zcela prokázány a jsou prodávány jako doplněk stravy. A nikoliv jako léčebný přípravek.

Rady do roku 2019

Před každou konzumací alkoholu odborníci doporučují dobře se najíst, při konzumaci nemíchat druhy alkoholických nápojů a v průběhu konzumace i po ní pít čistou vodu. Konzument by si měl také uvědomit svůj aktuální fyzický stav, zdraví a věk. Obecně platí, že s narůstajícím věkem ztrácí organismus schopnost se vyrovnat s alkoholem. To je způsobeno fyziologickými změnami, kdy dochází k poklesu množství vody v lidském těle a nárůstu množství tuku. Během konzumace alkoholických nápojů se dále doporučuje vyvarovat se i sladkým pokrmům. Spojení alkoholu a sladkého totiž zhoršuje ranní kocovinu.

Jak jsme přišli ke kocovině

Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina. Jím se označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater, které označuje kocoura i stav po alkoholovém opojení, nabývat dnešního významu. Dříve se také říkalo Katzenjammer [kočičí nářek].

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here