Neděle, 28. května 2023
Czedma

CZEDMA kritizuje novelu o zdravotnických prostředcích

0
CZEDMA – Česká asociace výrobců a dodavatelů diagnostik in vitro žádá jednání s ministerstvy zdravotnictví a průmyslu o regulaci zdravotnických prostředků pro laboratorní a domácí diagnostiku. Kritizuje novelu o zdravotnických prostředcích.
dohod

Unijní úprava dohod ohrožuje zdravotnictví i sociální služby

1
Novela zákoníku práce měnící podmínky práce u dohod vážně ohrožuje chod zdravotnictví i sociálních služeb. Na dohodářích často stojí služby pohotovostí, hospiců i pečovatelských služeb.
leky

Léky musí za pacientem, ne za lékárnou, říká náměstek ministra

0
„Jestli se mě ptáte, zda v budoucnu nastane výpadek léčiv v jiné skupině léčiv než v těch, kde léky chyběly minule, tak se to s vysokou pravděpodobností stane,“ říká v podcastu ZdraveZpravy.cz náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.  
tresty

Vláda zpřísnila tresty lékárnám za neevidenci přijatých léků

0
Za nezapsání přijatých léků do skladových zásob budou lékárnám hrozit finanční tresty až ve výši 20 milionů korun, nyní činí až dva miliony korun. Důvod je nelegální vývoz léků z Česka do zahraničí.
onkologie

Na rozvoj onkologie nabízí MZ ČR z NPO 3,6 miliardy

0
Onkologickým a hematoonkologickým pracovištím přerozdělí ministerstvo zdravotnictví z Národního plánu obnovy téměř 3,6 mld. korun. O dotace na onkologii poskytovatelé žádají do poloviny září.
poruchou_stitne_zlazy

Pacienty s poruchou štítné žlázy nově ošetří i praktici

0
Část pacientů s poruchou funkce štítné žlázy přejde do péče praktických lékařů. Půjde o přesně vymezenou skupinu pacientů s nekomplikovaným průběhem nemoci a nastavenou léčbou. Endokrinologům se tím uvolní kapacity pro vážnější nálezy.
Armady_spasy

Každý občas také smrdí, říká lékařka Armády spásy

0
Zhruba 20 až 30 osob bez domova ošetří denně v pražské ordinaci Armády spásy praktická lékařka Andrea Pekárková. V podcastu ZdraveZpravy.cz popisuje, jací pacienti k ní chodí, ale i jakým způsobem Armáda spásy ordinace financuje.
pojistovny

Komerční pojišťovny chtějí digitalizaci styku s lékaři

0
Lékařům zabere až polovinu času stráveného s pacientem papírování. Pokud by alespoň část administrativní zátěže lékařům odpadla, pak by jim zbylo více času na pacienty. A nejen na ně, ale i na komerční pojišťovny.
Ukrajincu

IPVZ ocenil spolupráci s UNICEF při integraci Ukrajinců

0
Na integraci Ukrajinců do českého zdravotnictví pracuje IPVZ už déle než rok. Pořádá pro ně odborné kurzy českého jazyka a lékařům nabízí podporu před aprobační zkouškou.
klinickych

Farma firmy odmítají kratší ochranu klinických dat

0
Konferenci na téma zdržení vstupu nových léků na český trh pořádala [23.5.] Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP]. Hlavní téma byl návrh Evropské komise, jenž zkracuje ochranu klinických dat u inovativních léčiv.
ikem

IKEM nadále povede Michal Stiborek

0
Stávající ředitel pražského IKEM Michal Stiborek uspěl ve výběrovém řízení a setrvá v pozici ředitele. Od patnáctičlenné komise Stiborek obdržel dvanáct hlasů a jeho zvolení potvrdil ministr zdravotnictví.
pediatri

Pediatři žádají návrat k někdejšímu systému vzdělávání

2
Do několika let nebude mít praktického lékaře každé třetí dítě. Důvod je, že pediatři odchází do penze bez náhrady. Už nyní je téměř polovina starší 60 let a více než 14 procent starší 70 let.
zdravotni_sestry

Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry

0
„Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry,“ říká přednostka Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK Beáta Švárová a dodává: „Není to vždy o úsměvech, ne vždy se dočkáte vděku, ale vždy zahřeje, když pomůžete“.  
leku

Léků do ČR proudí o desítky procent více, problém je jinde

2
S odvoláním na data Státního ústavu pro kontrolu léčiv farma výrobci tvrdí, že od loňského září do letošního března dodali na český trh oproti předchozím obdobím o desítky procent více léků. Ostrou kritiku ministra zdravotnictví Válka proto odmítají.
startupu

Startupů ve zdravotnictví je v Česku jako šafránu

0
Jen zhruba sedm procent startupů v Česku působí ve zdravotnictví. V globálním měřítku přitom odvětví health-tech tvoří mnohem významnější část startupového trhu. Celoevropský průměr činí až 19 procent.
byrokracie

Ministr Válek slibuje méně byrokracie pro mladé lékaře

0
Svižnější vyřizování žádostí o výjimky pro lékaře získávajících praxi v neakreditovaných pracovištích a méně byrokracie v postgraduálním vzdělávání. To slibuje lékařům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
ortodoncie

Ortodoncie v Česku je nejdražší na světě, říká Roman Šmucler

23
To, že čeští pojištěnci dnes doplácejí i za běžné služby zubařů tisíce korun, už překvapí jen málokoho. Stále ale překvapují ceny v ortodoncii. Ty se totiž běžně počítají v desítkách, ale i stovkách tisíc korun.
tarify

Platové tarify ve zdravotní a sociální péči nejspíš nevzrostou

0
Ministerstvo zdravotnictví podmiňuje navýšení platových tarifů ve zdravotnictví plošným zvýšením platových tarifů ve veřejných službách. A proti případnému růstu platových tabulek v sociálních službách se staví i ministr práce Marian Jurečka.
OECI

MOÚ získal nejvyšší akreditaci OECI

0
Masarykův onkologický ústav získal nejvyšší akreditaci Organizace evropských onkologických ústavů [OECI]. Ve střední a východní Evropě certifikát drží jen MOÚ a Národní onkologický institut v Budapešti.
HPV_ockovani

Proti HPV infekci chrání tři roky i jedna dávka očkování

0
I jedna dávka očkování proti lidskému papilomaviru [HPV] účinně chrání před HPV infekcí minimálně tři roky, ukazují nové studie. Což je výzva pro chudší regiony, kde vícedávková očkování snižují jejich dostupnost.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »