Pátek, 27. ledna 2023
vyuku

Zubní lékařství na LF OU zahájí výuku zřejmě již letos

0
Lékařská fakulta Ostravské univerzity se přiblížila k akreditaci pro výuku stomatologie. Získala souhlas ministerstva zdravotnictví, nyní předá akreditační spis Národnímu akreditačnímu úřadu. První studenti by mohli nastoupit už letos.
Zentivy

Důvodů, proč chybějí léky, je více, říká šéf Zentivy Sananes

0
„Vezměte si, že jedno espresso v Čechách stojí přibližně 49 Kč, den léčby přípravky Zentivy vychází v průměru na 4,20 koruny,“ říká v rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz na téma nedostatek léků v ČR generální ředitel společnosti Zentiva Boris Sananes.
ÚS

ÚZIS nemůže žádosti o data jen tak odmítat, rozhodl ÚS

0
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o zdravotních službách, jenž byl sporný při poskytování dat z NZIS. Zároveň se postavil za obecnou zásadu, že informace se poskytují.
Asociace

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu slaví 30 let

0
Už třicet let v Česku zastupuje farma firmy zabývající se vývojem nových léků Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Dnes sdružuje 34 výrobců originálních léčiv a za sebou má řadu úspěšných projektů.
who

WHO potřebuje další peníze. Zdravotní krize se rychle šíří

0
Zdravotním krizím ve světě oproti loňsku čelí o čtvrtinu více lidí, tvrdí WHO. Letos se bez její pomoci neobejde 339 milionů lidí. Což dopadá do rozpočtu WHO. Letos potřebuje 2,54 mld. USD.
evropská

Evropská unie chystá změny v systému patentů u léků

0
Evropská komise nejspíš už letos v březnu předloží ambiciózní revizi unijní farmaceutické legislativy. Má jít o nejrozsáhlejší dokument za posledních 20 let. Norma mimo jiné upravuje lhůty patentové ochrany léků.
telemedicinske

Stát nově definuje zdravotní dokumentaci i telemedicínské služby

0
Ministerstvo zdravotnictví ČR nově stanovuje v novele zákona o zdravotních službách elektronické vedení zdravotní dokumentace. Zároveň definuje telemedicínské služby a základní rámec pro jejich používání.
zubari

Žádní zubaři nechybí, tvrdí prezident ČSK Šmucler

0
„Žádní zubaři nechybí, máme jeden z největších počtů na obyvatele v Evropě," tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. O nedostatku zubařů podle něj hovoří regionální politici kvůli volbám.
zdravotni

V Česku sílí zdravotní turismus, jsme kvalitní a levní

0
Přetížené zdravotní systémy v západní Evropě přivádí za péčí do Česka stále více turistů. Nově roste zájem mimo estetickou a reprodukční medicínu i o oční operace.
vyukove_centrum

3. LF UK postaví výukové centrum za půl miliardy korun

0
Do několika let by mělo v univerzitní části Vinohradského zdravotnického areálu v Praze stát nové výukové centrum 3. LF UK za více než miliardu korun. Porota už vybrala dodavatele projektu.
leku

Kvůli výpadkům léků pojišťovny uhradí i ty neregistrované

0
Do konce února do Česka dorazí mimořádná dodávka téměř půl milionu balení antibiotik. Vláda dnes [18.1.] schválila mimořádnou úhradu neregistrovaných léků ze zdravotního pojištění. Platí 12 měsíců.
lekarnach

MZ ČR stáhlo zákon na očkování lidí v lékárnách a u zubařů

0
Ministerstvo zdravotnictví vládě doporučuje stáhnout ze Sněmovny návrh změny zákona o očkování proti covidu-19 v lékárnách a u zubařů. V prosinci 2021 ho přijala vláda ANO a ČSSD.
pojistovny

Pojišťovny žádají změny v přerozdělování peněz na péči

0
Loni v listopadu odevzdaly zdravotní pojišťovny zdravotně pojistné plány na rok 2023. Podle zástupců Svazu zdravotních pojišťoven jejich odhadované příjmy nekorespondují s očekávanými výdaji. To ale není jediný problém.
Ukrajinu

ČČK loni na Ukrajinu vypravil 43 misí s pomocí za 121 mil. Kč

0
Na Ukrajinu loni zamířilo 43 týmů Českého červeného kříže. Do zdravotnických zařízení doručily zdravotní materiál, přístroje a léčiva. ČČK pomohl i při převozu raněných a nemocných z Ukrajiny do Česka.
epidemiim

Vyspělé země „položil“ covid. Chudé země epidemiím čelí běžně

0
I země s nejkřehčími zdravotními systémy nás mohou poučit, jak se ubránit epidemiím včas a efektivně. Alespoň to píší v článku „Epidemics That Weren’t: How Countries Shut Down Recent Outbreaks“ The New York Times.
deti

NYT: Psychiatrická pohotovost není pro nemocné děti řešení

0
Pro americké lékaře z pohotovostní péče jde o denní chleba. Rodiče jim do ordinací vodí děti trpící duševní krizí. Problém je, že rodiče děti přivedou až ve chvíli, kdy psychické potíže ohrožují i je samotné.
vaclav_krasa

Vyšší DPH na léky je hloupost, říká Václav Krása

0
„Já vůbec nechápu, jak vláda může mluvit o tom, že bude zvyšovat DPH na léky, když evropský trend je přesně opačný,“ říká pro ZdraveZpravy.cz předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
liposukce

Ženy se zbavují implantátů. Nově frčí liposukce

0
Estetických zákroků v roce 2021 meziročně přibylo o 19 procent. Na klinikách lékaři provedli přes 30 milionů takových úprav. Nejčastější estetickou plastickou operací je liposukce, odsání tuku. Dříve šlo o zvětšení prsou.
miliard

Zdravotní pojišťovny odhadly letošní deficit na 12 miliard

0
Výdaje zdravotních pojišťoven letos, jak vyplývá z aktuálních propočtů a plánu, porostou o procento rychleji než příjmy. Výsledek se podle oborových pojišťoven dostaví v podobě deficitu 12 miliard korun.
severoceske

Severočeské zdravotnictví je doslova tikající bomba

0
Pokrytí primární zdravotní péče v Ústeckém kraji je katastrofální. A bude hůř. Průměrný věk praktiků je nejvyšší v zemi a už nyní jejich služby Severočechům chybí. Potíže ale nemá jen severočeské zdravotnictví.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »