nadoru_slinivky

Riziko nádoru slinivky zvyšují její záněty i genetická mutace

0
Zpomalit růst počtu pacientů s rakovinou slinivky břišní má cílené vyhledávání osob ve vyšším riziku nemoci. Ročně u nás lékaři odhalí nádor slinivky u 2 400 lidí, asi 2 200 jich umírá. U některých se ale dá riziko odhalit a nádor včas léčit.
komunitni_socialni_sluzby

Ombudsman tlačí komunitní sociální služby do zákona

0
Poradní orgán ombudsmana pro oblast práv lidí s postižením vyzval zástupce ombudsmana, aby s ministrem práce a sociálních věcí projednal zakotvení definice komunitních sociálních služeb přímo do zákona o sociálních službách.
Dvoracek

Náměstek Dvořáček označil zajišťování léků v Německu za hloupé

1
Na výpadky generických léků reagovaly silnější unijní země tak, že výrobcům nařídily držet jejich větší objemy na území své země. Mezi tyto země patří Německo, Francie i Rakousko. Jejich postupy ostře kritizuje Jakub Dvořáček.
infekci

Z českých nemocnic si lidé nejčastěji odnesou infekci močového ústrojí

0
Bezmála sedm procent pacientů se při zdravotní péči v nemocnicích v ČR nakazí nějakou infekcí. Nejčastěji jde o infekce močového ústrojí. Dále o infekci v místě chirurgického výkonu, krevního řečiště a trávicího ústrojů.
valek

Ministr Válek: Úhrady za zdravotní péči rostou více než inflace

0
Jednání o tom, jak si v roce 2025 zdravotnická zařízení rozdělí příjmy zdravotního pojištění ve výši 525 mld. Kč, skončila většinou nedohodou. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] na kritiku poskytovatelů říká, že úhrady rostou rychleji než inflace.
Marketa_Svejdova

Můj homesharingový kamarád se jmenuje Robin, říká Markéta Švejdová

0
„Když jdu na homesharing, tak na něj jdu s čistou hlavou,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy Markéta Švejdová, která si dvakrát do měsíce bere na odpoledne 15letého Robina s autismem. Dělá to už zhruba rok a vidí v tom, jak říká, samá pozitiva.
penta_Hospitals

Penta Hospitals odmítá povinné minimální platové tabulky pro lékaře

0
Skupina Penta Hospitals CZ apeluje na co nejrychlejší transformaci lůžkových kapacit v ČR. Ředitelka skupiny Barbora Vaculíková pro Zdravé Zprávy pak ostře odmítla zákon o zavedení povinných jednotných tabulkových platů pro lékaře.
nehospodarne

ZPMV není nehospodárná, ne vždy ale postupuje podle zákona

0
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR [ZPMV] při své činnosti, kterou je především zajišťování zdravotní péče pro své klienty, není nehospodárná. Ne vždy ale postupuje podle právních předpisů. Například při zadávání veřejných zakázek.
proti_covidu

Ochota nechat se očkovat proti covidu souvisí s důvěrou ve stát

0
Ochota nechat se očkovat proti covidu roste s dosaženým vzděláním a příjmem, ale i s důvěrou ve stát nebo média. Vyplývá to z aktuální studie financované mimo jiné z projektu SYRI. Vědci analyzovali data od 1 677 respondentů.
Pavel_Travnik

O pohlaví dítěte „rozhoduje“ výhradně muž, říká prof. Trávník

2
Téměř každý dospělý člověk v nějaké fázi života zatouží po dítěti. Ne každý už má ale možnost tuto touhu naplnit přirozenou cestou. Naštěstí existuje klinická embryologie, která dokáže s narozením dítěte pomoci a část problému vyřešit.
pohranici

Péči v českém pohraničí zajistí Němci či Rakušané. Ale chybí úhrady

0
Příhraniční zdravotnická centra by mohla zpřístupnit péči lidem v českém pohraničí a zlepšit tak jejich zdraví. Vznik center ale podmiňují změny v úhradách pojišťoven. A to tak, aby ty plně hradily i péči čerpanou v blízkosti českých hranic.
vezni

V léčbě rakoviny mají vězni horší podmínky než lidé na svobodě

0
Vězni s rakovinou jsou ve Velké Británii ve vyšším riziku úmrtí než onkopacienti mimo vězení. S odvoláním na studii publikovanou časopisy Lancet Oncology a eClinicalMedicine o tom informuje list The Guardian.
umela_inteligence

Umělá inteligence se prosazuje v rozpoznávání zubních kazů  

0
Čeští experti vyvinuli automatizovanou technologii pro odhalování zubních kazů pomocí umělé inteligence. Její výhodou je vyšší přesnost než lidský zrak a rentgenový snímek. Přístroj navíc lépe rozpozná mezizubní kazy v zárodku.
hygienicky

Macková obslouží dvě funkce. Bude hlavní hygienička i šéfka SZÚ

0
Vláda na včerejším [12.6.] jednání schválila návrh Ministerstva zdravotnictví ČR jmenovat do funkce hlavní hygieničky ČR stávající ředitelku Státního zdravotního ústavu Barboru Mackovou. Nově tak povede obě zdravotní instituce.
oboru

Ministři Válek a Bek se dohodli na navýšení kapacit nelékařských oborů

0
O stovky nových míst by se měly od příštího roku navýšit kapacity nelékařských zdravotnických oborů. Mimo zdravotních sester se mají navýšit studijní místa pro radiologické asistenty, nutriční terapeuty a zdravotnické záchranáře.
zdravotní

Lidé v Aši jsou bez zdravotní péče. Prezident Pavel z toho přestal i mluvit

26
„My se dlouhodobě cítíme být občany druhé kategorie,“ říká ke zdravotní péči v Aši a jejím okolí místostarosta města Pavel Matala. V Aši je nyní přes 500 dětí bez pediatra, příští rok skončí gynekolog, chybí praktici i oční lékař. A zdraví lidí v regionu je nejhorší z celé republiky.
pavilon

Ústecká Masarykova nemocnice otevřela nový pavilon za 1,8 mld. Kč

0
Součástí nově otevřeného pavilonu ústecké Masarykovy nemocnice je hybridní sál vybavený angiolinkou a magnetickou rezonancí zároveň. Operatéři tak pacienta vyšetří hned po výkonu, aniž by ho přemisťovali. Pavilon vyšel na 1,8 mld. korun.
Sarka_Slavikova

Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil

3
„Za více než 20letou praxi u onkologicky nemocných jsem neviděla žádného, který by se sám vyléčil," říká Šárka Slavíková z pacientské organizace Amelie v rozhovoru o onkopacientech, jimž onkologové řeknou – nemáme pro vás léčbu. 
Ondrej_Dostal

Korupce ve zdravotnictví je mor, říká europoslanec Ondřej Dostál

0
Ve volbách do Evropského parlamentu uspěl odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Kandidoval v uskupení Stačilo!, které vedla KSČM. Dostál, jak říká, je nestraník, ale i dodává, že ne vše bylo ve zdravotnictví za komunistů špatně.
Valek

Ministr Válek navrhne změnu studia pediatrů. Chce je dostat do ambulancí

0
Změnu studia pediatrů tak, aby dvouletou praxi vykonávali i jen v ambulanci a nemuseli na nemocniční dětské oddělení, chce prosadit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Uvedl to včera [5.6.] na sněmovním Výboru pro zdravotnictví.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »