Čtvrtek, 08. června 2023
lekarnici

Lékárníci představují lékárníky i další personál lékáren

0
Na čtvrtek 15.6. připadá již 25. ročník tradičního Dne lékáren. K němu se váže akce České lékárnické komory [ČLnK]. Ta veřejnosti představí práci lékárníků, farmaceutických asistentů, sanitářů a provozních týmů v lékárnách.
v_cizine

Léky na eRecept v cizině si lidé nejdříve zaplatí

0
Léky na eRecept si od příštího týdne vyzvednou čeští pacienti jako v první zemi Evropské unie v Polsku. Pacienti ale musí počítat s tím, že léky vyzvednuté v cizině sami zaplatí a následně jim je pojišťovna proplatí.
kosmeticke_prostredky

FaF MU otevřela zbrusu nový obor Kosmetické prostředky

2
Farmaceutická fakulta brněnské Masarykovy univerzity získala akreditaci pro nový studijní program Kosmetické prostředky. Jde o první obor svého druhu v Česku. Zájemci už se hlásí.
antimikrobialni

EP schválil nová doporučení proti antimikrobiální rezistenci

0
Evropský parlament přijal nová doporučení pro koordinovanou reakci EU na zdravotní hrozbu antimikrobiální rezistence. Jedním z doporučení je vypracování národních akčních plánů proti antimikrobiální rezistenci členskými státy.
Medicus_Academy

Medicus Academy klinické studie proškolí v půlce června

0
Téměř dva a půl tisíce certifikátů již získali zdravotníci a další odborníci v kurzech Medicus Academy [MA]. Letos MA chystá tradiční roční kurz „Specifika provádění klinických studií v českých zdravotnických zařízení“ na 13.6. až 14.6.
leky

Léky musí za pacientem, ne za lékárnou, říká náměstek ministra

0
„Jestli se mě ptáte, zda v budoucnu nastane výpadek léčiv v jiné skupině léčiv než v těch, kde léky chyběly minule, tak se to s vysokou pravděpodobností stane,“ říká v podcastu ZdraveZpravy.cz náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.  
tresty

Vláda zpřísnila tresty lékárnám za neevidenci přijatých léků

0
Za nezapsání přijatých léků do skladových zásob budou lékárnám hrozit finanční tresty až ve výši 20 milionů korun, nyní činí až dva miliony korun. Důvod je nelegální vývoz léků z Česka do zahraničí.
klinickych

Farma firmy odmítají kratší ochranu klinických dat

0
Konferenci na téma zdržení vstupu nových léků na český trh pořádala [23.5.] Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP]. Hlavní téma byl návrh Evropské komise, jenž zkracuje ochranu klinických dat u inovativních léčiv.
leku

Léků do ČR proudí o desítky procent více, problém je jinde

2
S odvoláním na data Státního ústavu pro kontrolu léčiv farma výrobci tvrdí, že od loňského září do letošního března dodali na český trh oproti předchozím obdobím o desítky procent více léků. Ostrou kritiku ministra zdravotnictví Válka proto odmítají.
obrat_Dr_Max

Lékárny Dr. Max loni vykázaly obrat 24,8 mld. Kč

0
Meziroční obrat lékáren Dr. Max v roce 2022 vzrostl o necelých deset procent na 24,8 mld. Kč. To je o 2,2 miliardy korun více než v roce 2021. V Česku pod značkou Dr.Max funguje 482 lékáren.
RadioMedic

ÚJV ŘEŽ koupila společnost RadioMedic

0
Český výrobce radiofarmak RadioMedic se k 15. květnu 2023 stal další dceřinou společností ÚJV Řež a součástí technologické Skupiny ÚJV. Do Skupiny ÚJV přechází všichni zaměstnanci a veškerý movitý a nemovitý majetek RadioMedic.
HPV_ockovani

Proti HPV infekci chrání tři roky i jedna dávka očkování

0
I jedna dávka očkování proti lidskému papilomaviru [HPV] účinně chrání před HPV infekcí minimálně tři roky, ukazují nové studie. Což je výzva pro chudší regiony, kde vícedávková očkování snižují jejich dostupnost.
leky

Komentář: Léky nezlevní, i kdyby se Fiala, Stanjura i Válek ulhali

5
Premiér Petr Fiala, ministr financí Stanjura a ministr zdravotnictví Válek opakovaně veřejnost přesvědčují, že léky zlevní i poté, kdy ve vládním ozdravném balíčku u nich zvedli daň z přidané hodnoty z deseti na dvanáct procent. Pravda to ale není.
slibuji

Do roku 2030 slibují výrobci léky na nádory i vzácné nemoci

0
Vakcíny na účinnou léčbu rakovin, srdečních a vzácných nemocí slibují do roku 2030 na trhy uvést farmaceutické firmy. Vývoj nových léků urychlila pandemie covidu a zkušenosti s novou mRNA technologií.
DPH

Léky zdraží. Vláda je zdaní 12% namísto 10% DPH

0
Od roku 2024 v Česku podraží léky. Dosud se daní 10% sazbou daně z přidané hodnoty [DPH], od ledna 2024 ale spadnou do nové a jediné snížené 12% sazby. Zdravotnické pomůcky vláda naopak zdaní 12% DPH místo současné 15% DPH.
EU

EK dělá vše pro to, aby docela dobila farmacii v EU

0
Evropské unii hrozí ztráta vývoje a výroby léků a to, že se stane jejich dovozcem. Může za to Evropská komise, která v nových pravidlech Farmaceutické strategie EU dává přednost iluzornímu rovnému přístupu k lékům pro Evropany před tržními principy.
software

Software českých vědců hlídá molekuly při výrobě léků

0
Čeští vědci s odborníky ze Stockholmské univerzity vyvinuli software, který spolehlivě a rychle určuje polohy atomů v krystalech. Know-how zabrání záměně molekul při výrobě léčiv.
AVEL

AVEL dostal pokutu od ÚOHS za protisoutěžní jednání

0
Pokutu 696 000 korun uložil svým pravomocným rozhodnutím Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Asociaci velkodistributorů léčiv [AVEL]. Pokutu AVEL dostal za protisoutěžní rozhodnutí sdružení soutěžitelů.
detska_antibiotika

Dětská antibiotika se stala v Evropě vzácností, tvrdí němečtí lékaři

0
Nejen němečtí, ale i švýcarští, rakouští a francouzští pediatři se obávají, že nebudou mít dětské pacienty čím léčit. Dětská antibiotika se v Evropě stávají stále vzácnější. Situace se nelepší a lékaři už nyní léčí mimo odborná doporučení.
Eli_Lilly

Lék Eli Lilly snižuje progresi Alzheimera, má ale i jiné účinky

0
Americká Eli Lilly představila lék, který o třetinu zpomaluje rozvoj Alzheimerovy nemoci. I přes jeho vedlejší účinky v podobě otoku mozku chce výrobce v USA požádat o jeho registraci k podávání v nemocnicích.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »