Pátek, 29. září 2023
cizi_krev

V Jihlavě odoperovali svědkyni Jehovovu odmítající cizí krev

1
Umělou kloubní náhradu obou ramen implantovali jihlavští lékaři pacientce po vážném úrazu. Už takový zákrok je na jeden výkon náročný. Této pacientce museli zdravotníci i zajistit autotransfúzi. Jako svědkyně Jehovova totiž odmítla cizí krev.
prescasy

Lékaři v nemocnicích vypoví přesčasy do konce září

0
Sekce mladých lékařů České lékařské komory trvá na úpravě maximálních limitů pro přesčasy a rovněž na řešení jejich odměňování tak, aby nebyli závislí na přesčasové práci. Jinak přestanou od prosince služby navíc sloužit.
domazlicka_nemocnice

Domažlická nemocnice vyškolí německé budoucí zdravotní sestry

0
Budoucí zdravotní sestry z Bavorska absolvují odbornou praxi v Čechách. Od tohoto akademického roku jim to umožní Domažlická nemocnice, která se dlouhodobě věnuje vzdělávání českých zdravotníků.
lekare

182 tisíc dětí v Česku je bez registrovaného dětského lékaře

0
V posledních letech skončilo přes 300 pediatrických ordinací a nové vznikají spíše vzácně. Výsledek je, že téměř 182 tisíc dětí a mládeže do 19 let věku je bez praktického lékaře. Otočení trendu se nečeká, kartu v ruce drží ministerstvo.
miminka

U Apolináře zachraňují křehká miminka i díky speciálnímu lůžku

0
Tým apolinářských neonatologů zachraňuje křehká miminka narozená v tzv. šedé zóně, v období mezi 22.-24. týdnem gravidity. Pomáhá jim v tom speciální lůžko, na němž novorozence stabilizují ještě na nepřerušené pupečníkové šňůře.
prescasy

Mladí lékaři přesčasy nepřemohli, ministři ale chtějí jednat

0
Institut další dohodnuté práce ve zdravotnictví schválila na včerejším [12.9.] jednání Sněmovna. Pro zdravotnictví tak bude platit pětiletá výjimka pro vyšší přesčasy. Přesto chtějí ministři zlepšit pracovní podmínky lékařů v nemocnicích.
v_Uzhorodu

Nemocnici v Užhorodu Vysočina podpoří 5,5 mil. Kč

0
Na výstavbu rehabilitačního centra nemocnice v Užhorodu přispěje Kraj Vysočina 5,5 mil. Kč. Centrum má pečovat o vojáky zraněné ve válce. Na jeho přestavbu přispějí Užhorodu i jiné české kraje a ministerstvo zahraničních věcí.
hysteroskopii

Vyšetření dělohy neboli hysteroskopii zvládají ženy i bez narkózy

0
Endoskopické vyšetření dělohy zvané hysteroskopie zvládají ženy bez anestezie, kdy výkon zabere čtvrt hodiny a pacientka odchází za hodinu domů. Nicméně v Česku většina žen podstupuje hysteroskopii v narkóze. Což zatěžuje jejich zdraví i účty pojišťoven.
Olomouc

Soláry FN Olomouc pokryjí až 20 % spotřeby elektřiny

0
Čtyři střešní fotovoltaické elektrárny Fakultní nemocnice Olomouc pokryjí při dobrém počasí dvacet procent spotřeby elektrické energie. Výkon fotovoltaiky, spotřebu i úspory energií umožní nemocnice komukoli sledovat na jejím webu.
lekari

Jurečka: Lékaři dobrovolné přesčasy sloužit nemusejí

0
K dobrovolným přesčasům nemůže lékaře nikdo nutit a sloužit je nemusejí. Pokud jim přístup zaměstnavatele nevyhovuje, díky vysoké poptávce mohou lékaři odejít na jiné pracoviště. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
prescasu

Při zákonném navýšení přesčasů je lékaři odmítnou odsloužit

0
Navýšení zákonem povolených přesčasů pro zdravotnictví lékaři odmítají. Pokud novelu zákoníku práce v takovém znění Sněmovna schválí, lékaři přestanou od 1. prosince takzvané dobrovolné přesčasy sloužit. Ministr zdravotnictví chce s lékaři jednat.
polypy

Nádorové střevní polypy přesněji odhalí chytrý software

0
Software při vyšetření střev označí a zvukovým signálem lékaře upozorní na nádorově rizikový polyp ve střevě. To s přesností až o 30 procent vyšší než při vyšetření endoskopistou. Brzy jím lékaři vyhodnotí i polypy v žaludku a jícnu.
nemocnice

Pražská Thomayerova nemocnice modernizuje pavilony i vybavení

1
Dětská klinika pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice [FTN] prošla modernizací za 80 milionů korun. Nyní nemocnice rekonstruuje plicní kliniku a chystá se na zahájení stavby nové budovy urgentního příjmu.
krev

Petr Hašek prvně daroval krev na vojně za polévku a den volna

0
V úterý 29. srpna sestry transfuzní stanice Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi naposledy odebraly krev Petru Haškovi, dlouholetému dárci krve i plazmy. Za sebou má dvě stě odběrů krve a lituje, že s dárcovstvím nezačal dříve.
vonne_oleje

Vonné oleje ulevují umírajícím a zklidňují mysl pozůstalých

1
Vonné oleje nakapané do aromalamp nebo na keramické destičky ulevují od bolesti paliativním pacientům i zklidňují mysl pozůstalých. Aromaterapií doprovází pacienty v jejich posledních dnech sestřičky jihlavské nemocnice.
porodni_asistent

Ve zlínské nemocnici pomáhá rodičkám první porodní asistent

2
Zlínská porodnice Krajské nemocnice T. Bati zaměstnala historicky prvního porodního asistenta. Je jím Alexandr Koranda, v pořadí čtrnáctý porodní asistent v České republice.
novorozencu

Britská zdravotní sestra dostala za vraždu sedmi novorozenců doživotí

0
Soud v britském Manchesteru dnes [21.8.] uložil doživotní trest bez nároku na předčasné propuštění bývalé zdravotní sestře Lucy Letbyové. Ta je odsouzená za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších šesti.
institut

Ředitel IKEM rezignoval, Institut povede prof. Malý

0
Rezignaci Michala Stiborka na funkci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny [IKEM] přijal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] dnes [18.8.] nad ránem. Institut dočasně povede zástupce ředitele prof. Jiří Malý.
software

Software analýzy rentgenových snímků přináší první ovoce

0
Lékaři Nemocnice Šumperk testují umělou inteligenci pro čtení rentgenových snímků. A výsledek? Software pracuje neúnavně a na RTG snímku za krátkou dobu odhalí například zápal plic nebo najde miniaturní nádorové ložisko.
Fiala

Premiér Fiala: Výpadky léků musí ministerstvo komunikovat

0
Řešení nedostatku léků a jejich přetrvávajících výpadků považuje premiér Petr Fiala [ODS] za zásadní úkol ministerstva zdravotnictví. Stejně jako vyřešení dění kolem osoby ředitele IKEM Martina Stiborka.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »