Středa, 01. února 2023
trans_tuky

Umělé trans tuky ročně zabijí až půl milionu lidí

1
Umělé trans tuky stojí za půl milionem předčasných úmrtí ročně. Bohužel ne všechny země to ale vědí. V nich prodávané potraviny obsahují vysoký podíl trans tuků, které vedou k nemocem srdce.
respiracnich

Šíření respiračních virů oslabuje, ubývá nemocných

0
Epidemie akutních respiračních infekcí v Česku ustupuje. Nemocnost se v posledním týdnu snížila o pět procent. Potvrzených chřipkových onemocnění ubylo o 23 procent ve všech věkových skupinách.
krevni

Odběr krevní plasmy se pro dárce stává i rituálem

0
Pro některé dárce krevní plasmy se odběry stávají rituálem. Mnozí se do plasmaferetických center vypravují v pondělí a pátek. Díky odběru si prodlouží víkend. Bezpříspěvkoví dárci mají totiž nárok na den placeného volna.
elektrickych_kolobezkach

Paříž zvažuje zákaz sdílených elektrických koloběžek

0
Stále více zraněných a usmrcených osob při nehodách na elektrokoloběžkách přiměly Paříž k referendu, ve kterém se její obyvatelé vyjádří k zachování, či nezachování sdílených elektrických koloběžek ve městě.
roda_stewarta

Britské zdravotnictví nahlodalo už i Roda Stewarta

0
Zkušenosti lidí s britským zdravotním systémem přiměly zpěváka Roda Stewarta zatelefonovat do pořadu Sky News. Uvedl v něm, že konzervativci by měli vedení země předat labouristům.
kolonoskopie

Kolonoskopie: Jak jsem navštívil své nitro

13
„Alespoň nezemřete zbytečně na rakovinu střev jako nedávno Pelé,“ schválil mi moje rozhodnutí konečně ve dvaasedmdesáti letech podstoupit koloskopii neboli kolonoskopii MUDr. Želízko. No, že by to bylo až moc moje rozhodnutí, se říci nedá.
alkohol

Alkohol nepijte vůbec, nebo ho pijte méně, budete žít déle

1
Možná vám to zkazí náladu, ale i jedna sklenička vína nebo dvě vám na zdraví nepřidá. Tvrdí to vědci Canadian Institute for Substance Use Research na University of Victoria. Odvolávají se na výzkum z loňského listopadu.
vyuku

Zubní lékařství na LF OU zahájí výuku zřejmě již letos

0
Lékařská fakulta Ostravské univerzity se přiblížila k akreditaci pro výuku stomatologie. Získala souhlas ministerstva zdravotnictví, nyní předá akreditační spis Národnímu akreditačnímu úřadu. První studenti by mohli nastoupit už letos.
zdravi_zamestnancu

I firmy už zajímá zdraví jejich zaměstnanců

0
Společenská odpovědnost a péče o zdraví zaměstnanců. I to jsou témata, která sehrávají roli při výběru zaměstnání. Na trend už firmy reagují nabídkou zdravotních programů. Pomoci jim může Podnik podporující zdraví.
sexismus

Ve Francii sílí sexismus, hlavně mezi mladými

5
Získání respektu se bez násilí neobejde, domnívá se čtvrtina mladých Francouzů. Uvádí to studie vypracovaná pro francouzskou vládu. Její autoři na ní dokládají, že ve Francii sílí sexismus, hlavně mezi mladými.
noclezenek

Nocleženek pro bezdomovce ubylo, lidé šetří

0
Za letošní zimu lidé koupili 19 tisíc nocleženek pro lidi bez domova. To je proti stejnému období loni o tisíc méně. Nocleženka je stokorunový poukaz, který je vstupenkou pro přespání v některém zařízení Armády spásy.
konopi

Legalizace konopí se Česko může dočkat už příští rok

0
Rozvolnění trhu s konopím prosazuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Pro přijetí zákona, jenž by legalizoval marihuanu nejlépe od roku 2024, argumentuje i vyššími příjmy do státní kasy.
more

Hana Mahlerová: Proč je moře slané

0
Jsme za půlkou ledna a do jara je daleko. Ale i zima jednou přejde a my se zase ohřejeme. Léto mají mnozí spojené i s mořem. Chvilky s mořem v sérii fotografií pro ZdraveZpravy.cz připomíná fotografka Hana Mahlerová.  
zubari

Žádní zubaři nechybí, tvrdí prezident ČSK Šmucler

0
„Žádní zubaři nechybí, máme jeden z největších počtů na obyvatele v Evropě," tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. O nedostatku zubařů podle něj hovoří regionální politici kvůli volbám.
hygienici

Pražská ÚTB je plná azbestu, likvidaci střeží hygienici

0
Na ochranná opatření při likvidaci bývalé Ústřední telekomunikační budovy na Praze 3, při jejíž výstavbě se používal materiál s azbestem, dohlíží hygienici. Azbestová vlákna totiž vedou k rozvoji rakoviny. 
zdravotni

V Česku sílí zdravotní turismus, jsme kvalitní a levní

0
Přetížené zdravotní systémy v západní Evropě přivádí za péčí do Česka stále více turistů. Nově roste zájem mimo estetickou a reprodukční medicínu i o oční operace.
cerny_kasel

Černý kašel předloni zastavil covid, znovu se ale vrátí

0
Černý kašel se u nás v roce 2021 potvrdil u 51 pacientů. V roce 2019, tedy před covidem, onemocnělo černým kašlem 1 347 lidí. Před zavedením očkování v roce 1 958 pertuse ročně propukly u téměř 50 tisíc osob.
Nemecko

Boj o jointa: Německo dál tlačí na legalizaci marihuany

0
Loni v říjnu Německo představilo plán na zavedení rekreačního užívání marihuany pro lidi starší 18 let. Oslavy ale pokazil všeobecný odpor ostatních unijních zemí. Německo teď musí své partnery přesvědčit.
Ukrajinu

ČČK loni na Ukrajinu vypravil 43 misí s pomocí za 121 mil. Kč

0
Na Ukrajinu loni zamířilo 43 týmů Českého červeného kříže. Do zdravotnických zařízení doručily zdravotní materiál, přístroje a léčiva. ČČK pomohl i při převozu raněných a nemocných z Ukrajiny do Česka.
psu

Veterináři varují majitele psů před Aujeszkyho chorobou

0
Čeští veterináři v závěru loňska potvrdili tři případy úhynu psů na Aujeszkyho chorobu. Psi se zřejmě nakazili od černé zvěře. Dva psi při lovu, třetí při venkovní procházce.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »