Pondělí, 29. května 2023
zhoubny_nador

I nakopnutý palec může ukázat na zhoubný nádor

0
Zhoubný nádor kůže se ne vždy rozvine z mateřského znaménka či zvýšené pigmentace na jasně viditelném místě. K záludným nálezům patří melanom pod nehtem zdánlivě vypadající jako nekopnutý palec.
konopi

Legalizace konopí počesku zřejmě skončí u Evropského soudu

0
Rozvolnění trhu s konopím, které v Česku prosazuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, zřejmě napadnou některé státy EU. I s tím Vobořil ve svých plánech na legalizaci konopí počítá a na záložním řešení již pracuje s právníky.
chirurgove

Vypadl ze 14. patra, chirurgové mu spravují obličejový skelet

0
Chirurgové z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně využili jako první v Česku 3D CT přímo při operaci obličejových kostí. Operovali dvacetiletého mladíka, který spadl ze 14. patra.
anatomie

Lidé darují svá těla k výuce anatomie. Lékaři a medici jim děkují

0
Dík a úctu dárcům těl pro studium anatomie vyjádřili zástupci a studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy [1. LF UK] i letos tradičně ekumenickou bohoslužbou. Pitevní zkušenosti získané na lidském těle ani moderní technologie nenahradí.
poruchou_stitne_zlazy

Pacienty s poruchou štítné žlázy nově ošetří i praktici

0
Část pacientů s poruchou funkce štítné žlázy přejde do péče praktických lékařů. Půjde o přesně vymezenou skupinu pacientů s nekomplikovaným průběhem nemoci a nastavenou léčbou. Endokrinologům se tím uvolní kapacity pro vážnější nálezy.
Armady_spasy

Každý občas také smrdí, říká lékařka Armády spásy

0
Zhruba 20 až 30 osob bez domova ošetří denně v pražské ordinaci Armády spásy praktická lékařka Andrea Pekárková. V podcastu ZdraveZpravy.cz popisuje, jací pacienti k ní chodí, ale i jakým způsobem Armáda spásy ordinace financuje.
unik_moci

Únik moči se dá zaléčit, pomáhá i Mikční deník

0
Únik moči se nevyhýbá ani mladším ročníkům. K inkontinenci dochází i po porodu, úrazu, u mužů při zvětšené prostatě či kvůli stresu. Samovolný únik moči umí medicína zaléčit. Chce to jen zahnat stud a zajít k lékaři.
zeny

I starší ženy touží po milostném životě. I když ne všechny

0
Ani ženy ve středním věku a později neztrácejí zájem o sex. Roli v tom hraje jejich zdravotní a psychický stav, socioekonomické postavení a osobní život. Uvedl to server CNN s odkazem na výzkum sledující přes 3 200 žen po dobu patnácti let.
plny_predcasny_duchod

Nárok na plný předčasný důchod určí ministerská komise

0
Náročné profese s nárokem na plný předčasný důchod vymezí odborná zdravotně-sociální komise podle zdravotní zátěže, jako je hluk, prach či vibrace. Změny mají být součástí důchodové reformy a platit od roku 2025.
umela_sladidla

WHO: Umělá sladidla nejsou na hubnutí

0
Umělá sladidla tělesnou hmotnost nesnižují. Naopak jejich dlouhodobé užívání podle Světové zdravotnické organizace přispívá k rozvoji hepatitidy B, diabetu a nemocím oběhové soustavy.
lazenske

Lázeňské překlady po výkonech odlehčují nemocnicím

0
Velkých kloubních a srdečních operací přibývá a tím i překladů pacientů z nemocnic do léčebně rehabilitační lázeňské péče. V Konstantinových Lázních tvoří pacienti takzvaně na pojišťovnu 90 procent klientely.
zdravotni_pojisteni

I nepřijatí školáci musí od září platit zdravotní pojištění

3
Za žáky po ukončení základní školní docházky, kteří nepokračují v denním studiu na další škole, platí stát zdravotní pojištění do konce srpna. Po prázdninách si jej platí buď sami, nebo se přihlásí na úřad práce či si najdou zaměstnání.
zdravotni_sestry

Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry

0
„Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry,“ říká přednostka Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK Beáta Švárová a dodává: „Není to vždy o úsměvech, ne vždy se dočkáte vděku, ale vždy zahřeje, když pomůžete“.  
vyzivne

Náhradní výživné bude stát zřejmě vyplácet až čtyři roky

0
Náhradní výživné by mohl stát vyplácet namísto současných dvou let až čtyři roky. Změnu v reakci na neúspěšnou vymahatelnost alimentů po dlužnících navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.
dobre_spi

Děti, které dobře spí, nezlobí. A i lépe prospívají

0
Slušný prospěch ve škole, dobré vztahy s rodiči i kamarády, žádná nadváha, obezita a zdravé a klidné dospívání. Tak žijí děti, které dobře spí, tedy alespoň osm až deset hodin denně.
obcansky_prukaz

Občanský průkaz i pas si zrychleně vyřídí nově i neslyšící

0
Zrychleně si cestovní pas a občanský průkaz na pankráckém pracovišti Ministerstva vnitra [MV ČR] vyřídí i lidé se sluchovou vadou. Na pobočce nově funguje tlumočnická a přepisovatelská služba ve spolupráci s organizací Tichý svět.
digitalnich_technologii

Půl milionu Čechů ohrožuje užívání digitálních technologií

0
Až 450 tisíc obyvatel Česka je v riziku rozvoje problémů kvůli nadužívání digitálních technologií. V běžný pracovní den tráví dospělí na internetu v průměru 130 až 150 minut, o víkendu 160 až 180 minut. Potíže mají i děti a mládež.
testovin

Italy drtí ceny těstovin. Vláda krizově zasedá

1
Italská vláda je v pohotovosti. Řeší problém, který trápí celý národ. Ceny těstovin prudce stoupají. Růst jejich cen už více než dvakrát překonal inflaci. O situaci informuje dokonce americký server ABC News.
transfuzni_stanice

Transfuzní stanice VFN nemá krev. A tak shání dárce

1
Transfuzní stanice pražské Všeobecné fakultní nemocnice shání krev. Aktuálně je bez krevních skupin 0 Rh [D] pozitivních a A Rh [D] negativních. Uvítá i dárce ostatních krevních skupin.
HIV

Roční léčba HIV pacienta antivirotiky vyjde na 200 tisíc Kč

0
Antivirotická léčba pacientů s HIV v Česku vyšla v roce 2021 na 621 milionů korun. To je v průměru 200 tisíc korun na pacienta a rok. Loni u nás laboratoře zachytily 292 nově HIV+ osob. Ukrajinští azylanti se evidují zvlášť.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »