stejnopohlavnich_svazku

Právní ukotvení stejnopohlavních svazků posílí, rozhodli poslanci

0
Příští rok zřejmě začne platit pozměněná novela občanského zákoníku, která posiluje postavení stejnopohlavních svazků. Po uzavření partnerství mají nově nabývat společné jmění manželů a rovněž získají vdovecký či vdovský důchod.
mnozstvi_HHC

Držení malého množství HHC je přestupek s pokutou do 15 tisíc Kč

0
Evropská komise potvrdila zařazení látky HHC a dalších mezi zakázané látky. Vládní nařízení začne platit počátkem března. Za držení malého množství HHC hrozí pokuta do 15 tisíc Kč, držení většího množství či distribuce je trestný čin.
Lenka_Frycova

Je čas myslet na udržitelné stravování, říká Lenka Fryčová

4
„Současná živočišná produkce se zvrhla,” říká pro Zdravé Zprávy Lenka Fryčová ze Světového fondu na ochranu přírody. Téměř dvě třetiny roční spotřeby obilovin v EU jdou na výkrm zvířat, říká s tím, že je načase myslet i na udržitelné stravování.
panevni_bolesti

Pánevní bolesti odrazují ženy i muže od sexu. Lékaři je ale umí vyléčit

0
Neustupující a nevysvětlitelné pánevní bolesti vedou až k rezignaci na sexuální život. Což často končí rozpadem vztahu, a to je škoda. Urogynekologové spolu s dalšími odbornostmi totiž umí většinu pacientek a pacientů rychle vyléčit.
V_Pardubicich

Pracují v Pardubicích: Na asistentku pro dceru jim přispívá nadace

0
V Pardubicích žije Maryja Vojtovyčová s manželem a svou postiženou dcerkou. Jako cizinci nemají nárok na sociální dávky. Jejich dcera Julia se ale neobejde bez celodenní péče. Situaci řeší rodina podporou od nadace.
inkontinence

Inkontinence je problém. Ale ne zas tak velký, aby se nedal léčit

0
Inkontinence často vzniká kvůli nedostatku pohybu, sedavému zaměstnání, hormonálním změnám, operačním zákrokům nebo je následkem komplikovaného porodu. A rizikový faktor je také vyšší věk a nesprávné užívání léků.
eutanazii

Nizozemský expremiér podstoupil se svou ženou eutanazii

0
Bývalý nizozemský premiér Dries van Agt zemřel při eutanazii ruku v ruce se svou manželkou Eugenií van Agtovou-Krekelbergovou. Oběma bylo 93 let. Nizozemsko je jednou z mála zemí, kde je usmrcení pacienta na jeho vlastní žádost legální.
zivotni_pojisteni

Životní pojištění má řešit hlavně vážnou nemoc, invaliditu a úmrtí

0
Odborníci dlouhodobě upozorňují, že životní pojištění tu není od toho, aby lidé dostali pár tisíc korun, když utrpí drobný úraz, ale slouží k tomu, aby jím vykryli výpadek příjmů, pokud jim zdravotní potíže zabrání vydělávat peníze.
vyhoreni

Za vyhoření může i nespravedlnost v práci, říká historička kultury

0
Více než jedna třetina dospělých cítí většinu času únavu. A případy diagnózy vyhoření dosahují historicky nejvyšší úrovně. Co způsobuje, že se cítíme tak vyčerpaní? A jak si proti vyčerpání a vyhoření vybudovat odolnost?
urazy

Smrtelné úrazy na horách jsou výjimka, ale i ty se stávají, říkají lékaři

0
V době jarních prázdnin a školních lyžařských výcviků praskají hory ve švech. Platí to i pro skiareály v Krkonoších. Pro tamní zdravotníky jde o nejnáročnější období v roce. Mnoho lidí končí s úrazy v nemocnici, často i vážnými.
starecke_skvrny

Na stařecké skvrny se neumírá, zmírní je citron, řeřicha i cibule

0
Stařecké neboli pigmentové skvrny, odborně lentigo, jsou tmavá místa na pokožce, která většinou přicházejí s věkem a i odkazují na předešlý život. K jejich vzniku přispívá slunění, alkohol, kouření i uzeniny. Ale dají se i léčit.
cokoladovy_fondant

Rebelují už i kuchaři. Čokoládový fondant je jejich dlažební kostka

0
Atmosféra ve společnosti se stává vypjatější každým dnem. Obyčejní lidé i mnohé autority vyzývají k občanským nepokojům. Ani kuchaři nezůstávají stranou dění, ale volí jiné formy protestu. Čokoládový fondant je jejich sladkou vzpourou.
nemoci

Přijmout zprávu o vážné nemoci je těžké. Nic jiného ale nezbyde

0
Oznámení závažné diagnózy vždy provázejí silné emoce. Informace o nemoci se většinou navíc nedotýkají jen samotného pacienta, ale i jeho rodiny a blízkých. Jak se v takové situaci zachovat? Jak přijmout informaci o závažné nemoci?
syfilisu

Výskyt syfilisu je v USA nejvyšší od roku 1950

0
Epidemie syfilisu v USA neslábne. Naopak počet hlášených infekčních případů v roce 2022 vzrostl o devět procent. Zcela nečekaně tu je i dobrá zpráva. Počet nových případů kapavky vůbec poprvé za uplynulé desetiletí klesl.
na_horach

K nejzávažnějším úrazům na horách dochází na sjezdovce

0
Helma a páteřní pás lyžařům a snowboardistům na svahu nezajistí absolutní ochranu před úrazy. Musí dodržovat odstupy při předjíždění, nesmějí stát na nepřehledných místech a myslet musí i na své okolí. Rizika na horách podstupují i běžkaři a pěší turisté.
Ukrajine

S HIV se děti na Ukrajině často i narodí, chtějí porozumění

0
Ukrajina patří k zemím s nejvyšším počtem nově potvrzených nákaz HIV ročně v Evropě. Na rozdíl od vyspělých zemí se s HIV na Ukrajině děti často rodí. Kvůli slabé osvětě o nemoci a léčbě tyto děti často řeší ústrky a odpor společnosti.
zachranari

Horští záchranáři mají napilno. Lyžaři se totiž hodně přeceňují

0
Přeplněná horská střediska, lyžaři přeceňující své síly a do toho obleva, kvůli které se na sjezdovkách tvoří ledovka. To jsou hlavní důvody v těchto dnech často i vážných úrazů lyžařů, při kterých zasahují horští záchranáři.
zehnani

Čeští biskupové schválili žehnání párům stejného pohlaví

2
Žehnání párům stejného pohlaví přijala ve společném stanovisku, které vychází z dokumentu Vatikánu, i Česká biskupská konference. Obřad se ale nesmí podobat sňatku a požehnání kněz neuděluje před oltářem a ani v liturgickém oděvu.
demenci

Můžeme učením jazyků přemoci demenci? Ano, můžeme…

0
Můj otec se začal učit francouzsky v 57 letech. Najal si učitele, navštěvoval ho dvakrát týdně a svědomitě psal domácí úkoly. Chodil nakupovat do nedaleké francouzské pekárny, kde si trénoval výslovnost. A nejspíš se tak vyhnul demenci.
onkologicka_prevence

Onkologická prevence začíná v dětství. Má to ale háčky

0
Onkologická prevence začíná už v dětství. To už tím, že se dítě přirozeně a každý den hýbe, běžně se stravuje a pravidelně chodí na kontroly k pediatrovi a stomatologovi. Ne ve všech oblastech ale systém nabízí dostupné řešení.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »