infekci

Z českých nemocnic si lidé nejčastěji odnesou infekci močového ústrojí

0
Bezmála sedm procent pacientů se při zdravotní péči v nemocnicích v ČR nakazí nějakou infekcí. Nejčastěji jde o infekce močového ústrojí. Dále o infekci v místě chirurgického výkonu, krevního řečiště a trávicího ústrojů.
Marketa_Svejdova

Můj homesharingový kamarád se jmenuje Robin, říká Markéta Švejdová

0
„Když jdu na homesharing, tak na něj jdu s čistou hlavou,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy Markéta Švejdová, která si dvakrát do měsíce bere na odpoledne 15letého Robina s autismem. Dělá to už zhruba rok a vidí v tom, jak říká, samá pozitiva.
hltanu

Až 80 procent nádorů ústní části hltanu způsobí virus HPV

0
S některým z lidských papilomavirů [HPV] se setká většina lidí bez ohledu na pohlaví. Zatímco jedni se s nákazou vypořádají bez následků, u jiných vyvolá HPV rakovinu. Často karcinom děložního hrdla, pohlavních orgánů a ústní části hltanu.
houby

Rostou houby: Lidé si pletou masáka s halucinogenní muchomůrkou

0
O víkendu vyrazili Češi do lesů na houby a hlásí, že rostou všude. A zdravotničtí záchranáři již zachraňovali první houbaře poté, co si spletli prudce jedovatou a halucinogenní muchomůrku tygrovanou s muchomůrkou růžovkou čili masákem.
proti_covidu

Ochota nechat se očkovat proti covidu souvisí s důvěrou ve stát

0
Ochota nechat se očkovat proti covidu roste s dosaženým vzděláním a příjmem, ale i s důvěrou ve stát nebo média. Vyplývá to z aktuální studie financované mimo jiné z projektu SYRI. Vědci analyzovali data od 1 677 respondentů.
riziko_predcasneho_porodu

Riziko předčasného porodu i ztráty těhotenství se zjistí i z testu krve

0
Na riziko předčasného porodu upozorní snížené množství bílých krvinek u těhotné ženy. To oslabuje její imunitu a může vést ke spontánnímu předčasnému porodu nebo potratu. Takový stav se dá léčit, ideálně ještě před samotným početím.
Pavel_Travnik

O pohlaví dítěte „rozhoduje“ výhradně muž, říká prof. Trávník

2
Téměř každý dospělý člověk v nějaké fázi života zatouží po dítěti. Ne každý už má ale možnost tuto touhu naplnit přirozenou cestou. Naštěstí existuje klinická embryologie, která dokáže s narozením dítěte pomoci a část problému vyřešit.
zamestnani

Návrat onkopacientů do zaměstnání provází často komplikace

0
Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci není snadný. Onkologická léčba je dlouhá a mnohdy přinese výpadek z práce na měsíce a někdy i rok. Zároveň tu chybí systém následné informační podpory po nemoci.
pohranici

Péči v českém pohraničí zajistí Němci či Rakušané. Ale chybí úhrady

0
Příhraniční zdravotnická centra by mohla zpřístupnit péči lidem v českém pohraničí a zlepšit tak jejich zdraví. Vznik center ale podmiňují změny v úhradách pojišťoven. A to tak, aby ty plně hradily i péči čerpanou v blízkosti českých hranic.
vezni

V léčbě rakoviny mají vězni horší podmínky než lidé na svobodě

0
Vězni s rakovinou jsou ve Velké Británii ve vyšším riziku úmrtí než onkopacienti mimo vězení. S odvoláním na studii publikovanou časopisy Lancet Oncology a eClinicalMedicine o tom informuje list The Guardian.
se_zdravotnim

Ukrajincům s hendikepem vzroste dávka na téměř 12 tisíc Kč

0
Od příštího roku se navýší ukrajinským uprchlíkům se zdravotním postižením, kteří pobývají v Česku, měsíční humanitární dávka na bezmála 12 tisíc korun. Ukrajinci s dočasnou ochranou budou moci nově přejít na dlouhodobý pobyt v ČR.
drogy

EMCDDA: Syntetické drogy jsou stále větší hrozbou

0
Silné syntetické látky, nové směsi drog a měnící se způsoby užívání představují v Evropě stále větší hrozbu. Ve své letošní zprávě to uvedlo Evropské monitorovací centrum pro drogy a závislosti [EMCDDA].
Pekarova_Adamova

Pekarová vyzvala veřejnost k pohybu. A přidal se i ministr Válek

2
„My tady hodně sedíme a málo toho napohybujeme,“ uvedla na tiskové konferenci k podpoře pohybu, hlavně běhání, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ale také dodala, že má za sebou dvacet půlmaratonů a jeden maraton.
Sarka_Slavikova

Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil

3
„Za více než 20letou praxi u onkologicky nemocných jsem neviděla žádného, který by se sám vyléčil," říká Šárka Slavíková z pacientské organizace Amelie v rozhovoru o onkopacientech, jimž onkologové řeknou – nemáme pro vás léčbu. 
spalnicky

Spalničky se šíří mezi dětmi odmítačů očkování, ukázal případ z Písku

0
Spalničky se často rozšiřují mezi dětmi, jejichž rodiče je odmítají proti nemoci naočkovat. Problém je, že spalničky patří k vysoce nakažlivým nemocem. K jejich přenosu postačí i jen minutový kontakt s nakaženým.
proti_melanomu

Akce Spolu proti melanomu zachytila přes 400 rizikových nálezů

0
Při letošní akci Spolu proti melanomu zachytili dermatologové 403 rizikových kožních nálezů s nutností podrobnějšího vyšetření. Do speciálních stanů v patnácti městech letos přišlo na vyšetření celkem 8 214 lidí.
menstruaci

Menstruující ženy mají rychlejší reakce, zjistil výzkum

0
Ženy při menstruaci rychleji vnímají i se rozhodují. A to přesto, že většina z nich má za to, že jsou při menstruaci unavené a pomalé. Vyplývá to ze studie badatelů University College London.
grilovat

Grilovat se dá i bez zdravotních rizik, má to ale svá pravidla

0
Při grilování masa, ale i zeleniny mohou vznikat chemické látky s karcinogenními účinky, které se uvolňují do grilované potraviny. Takovému riziku se ale dá i předejít. Třeba výběrem masa a nepokládáním potraviny přímo do plamenů ohně.
vakciny_proti

Vakcíny proti černému kašli pojišťovny dospělým uhradí příští rok

0
Kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu by mohly zdravotní pojišťovny dospělým hradit již příští rok. Jejich úhradu z pojištění doporučila [6.6.] Ministerstvu zdravotnictví ČR Národní imunizační komise.
kochlearni_implantace

Kochleární implantace vrací lidi s vadou sluchu do běžného života

0
„Efekt včas provedené kochleární implantace může být fantastický,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy k chirurgickému výkonu, který lidem s vadou sluchu vrací sluch, Jan Bouček z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »