Pátek, 09. prosince 2022
kondomy_zdarma

Francie posiluje prevenci, zavádí kondomy zdarma

0
V lékárnách ve Francii budou mít od ledna příštího roku lidé od 18 do 25 let kondomy zdarma. Vedení země tím reaguje na nárůsty pohlavně přenosných chorob, jako je kapavka a chlamydie.
HIV

Pacienti s HIV nejsou pro zdravotníky hrozba. Odmítat jim ošetření je zbytečné

0
Moderní léky dokáží snížit množství viru HIV v krvi pod zjistitelnou úroveň, a tím HIV pozitivní člověk přestane být pro své okolí infekční. Přesto HIV+ lidé nadále narážejí na silnou stigmatizaci. Přehlížení a odmítnutí jsou často i od lékařů a zdravotníků.
obezity

Kojení u dětí snižuje rozvoj obezity v pozdějším věku

0
Kojení novorozenci jsou v nižším riziku rozvoje obezity v pozdějším věku. Mateřské mléko na rozdíl od kojenecké umělé výživy obsahuje složky, které nepotencují rozvoj obezity.
Liberci

V Liberci otevře nová pobočka na testování HIV

0
Česká společnost AIDS pomoc [ČSAP] otevře pobočku v Liberci. Ta poslouží k poradenství a anonymnímu testování, to nejen na infekci HIV, ale třeba i syfilis a žloutenku. Pobočku společnost otevře 12. ledna.
brisni

Už i lékaři v Česku operují slinivku břišní roboticky

0
Specialistům na hrudní chirurgii uvolňují ruce robotičtí pomocníci. Nově i u resekcí slinivky břišní, které s pomocí robota jako první v Česku provedli lékaři z chirurgické kliniky FN Olomouc.
Havelka

Sexuologické potíže mají i psychogenní příčiny, říká lékař

0
Do sexuologické ambulance ve zlínské nemocnici T. Bati chodí s problémy více muži než ženy. Podle jejího vedoucího Pavla Havelky v ní lékaři bývají často i psychology. Sexuologické potíže totiž mají i psychogenní příčiny, a na ty léky příliš nezabírají.
pacientskych

Akademie pacientských organizací oslavila 10 let existence

0
Akademie pacientských organizací [APO] letos oslavila deset let od založení. APO pomáhá pacientským organizacím orientovat se ve zdravotnictví a nacházet v něm co nejlepší uplatnění.
zamestnance

Telemedicína šetří čas i peníze. A zaměstnance udrží více zdravé

0
Stále více firem si uvědomuje, že mít zdravé a spokojené zaměstnance přináší dlouhodobý užitek. Že investice do lidí je jedna z nejlepších cest k rozvoji. Proto firmy nabízejí zaměstnancům široký balíček zdravotních benefitů.
bezencu

S HIV v Česku pobývá 537 běženců z Ukrajiny

0
S potvrzenou HIV pozitivitou v Česku pobývá 537 běženců z Ukrajiny. Z toho 166 mužů, 353 žen a 18 dětí mladších 15 let. Zhruba 92 procent jich o nákaze virem vědělo. Mimo běžence se letos v Česku nákaza potvrdila u 249 osob.
neurodegenerace

Neurodegenerace spouštějí i viry, vědci hovoří i o covidu

0
Neurodegenerace neznačí „jen“ Alzheimerovu nebo Parkinsonovu chorobu. Ale stojí i za rozvojem epilepsie či schizofrenie. Neurodegeneraci spouští i některé viry, výzkumníci dokonce zmiňují covid-19.
vodnim

Už i pořady o vodním světě „hází“ lidi do pohody

0
Asi 2,4 miliardy lidí na světě žije ve vzdálenosti sta kilometrů od mořského pobřeží. Mnohem víc lidí žije v blízkosti řek, říček, potoků a jezer. Obtížný přístup a jejich znečištění jim ale brání, aby si kontakty s vodní plochou posílili své zdraví.
spalnicky

Milionům dětí na světě chybí očkování proti spalničkám

0
Vakcíny proti spalničkám se loni nedostaly ke 40 milionům lidí, převážně malým dětem. Proočkovanost proti nim stále klesá. Spalničkami v roce 2021 na světě onemocnělo 9 milionů lidí. 128 tisíc jich zemřelo, zbytečně. Jsou tady účinné vakcíny.
modra

Modrá je dobrá. A navíc i léčí

0
U cornwallského pobřeží, na palubě jachty Irena, se plaví šest pasažérů. Právě podstupují terapii. Ta se místo v ordinaci odehrává na palubě lodi. Přičem platí, že modrá je pro pracienta dobrá.
energy_drinku

Lékaři volají po regulaci prodeje energy drinků

0
S otravou alkoholem končí v nemocnicích přes dva tisíce dětí ročně. V posledních letech často v kombinaci s energetickým nápojem. Po energy drincích navíc děti rychle tloustnou. Řešení podle lékařů je v regulaci energy drinků.
nikotinových

Hejtmanku Peckovou o nikotinových sáčcích proškolily až děti

0
„Od dětí jsem se dozvěděla úplně všechno,“ řekla k účinkům nikotinových sáčků hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková [STAN] na sněmovním Kulatém stolu, kde se diskutovala regulace této v Česku všem volně dostupné drogy.
presolovani

Přesolování u dětí často končí nadváhou a obezitou

0
K nadváze a obezitě dětí přispívá přesolování. České domácnosti solí až třikrát více, než lékaři doporučují. Po příliš slaných jídlech mají děti žízeň a sahají po slazených nápojích. Zlozvyky si přenáší do dospělosti. Pomohlo by i Nutri-Score.
muzi

Muži mohou kvalitu spermií zlepšit vlastním přičiněním

0
Neplodnost se v Česku dotýká podle lékařských studií přibližně 15 procent párů. Ve třetině případů bojují se zdravotními komplikacemi ženy, ve druhé třetině muži a poslední třetina připadá na problémy muže i ženy zároveň.
nouzova_antikoncepce

Nouzová antikoncepce není pro ženu nic zdravého

0
Nouzová antikoncepce neboli "pilulka po“ patří k mimořádným druhům antikoncepcí. Její užití vícekrát do měsíce s sebou nese zdravotní rizika. Byť je tabletka v lékárnách volně dostupná, ženy by po ní měly sáhnout výjimečně.
BESIP

Říjnová akce BESIP ukázala, jak se dělá prevence

0
Samostatné oddělení Ministerstva dopravy ČR BESIP, které vede činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikací, uspořádalo v říjnu ve spolupráci se sítí GrandOptical další bezplatné měření zraku. Výsledky [ne]překvapily.
rajskem_plynu

Nizozemská mládež ujíždí na rajském plynu. Přijde zákaz

0
Oxid dusný u veřejnosti známý jako rajský plyn v nizozemských klubech pravidelně užívá až 37 procent návštěvníků. Často v kombinaci s dalšími drogami. Vláda ho proto zakáže. Na rajském plynu ujíždí i britská mládež.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »