pandemie

Pandemie covidu si na dětech vybírá daň ještě dnes

0
I velký výskyt nemocí ohrožujících hlavně děti zůstává nechtěným dědictvím narušení zdravotnických systémů v době pandemie covidu-19. Podle odhadů více než 60 milionů dětí neobdrželo ani jednu dávku standardních dětských vakcín.
organu

K odběrům orgánů jezdily koordinátorky osobně a favoritem

0
Odběry orgánů k transplantaci, jejich převozy k pacientům v Česku i do ciziny už třicet let zajišťují transplantační koordinátorky. V 90. letech jezdily k odběrům i osobně. Dnes patří do jejich práce i hovory s pozůstalými o darování orgánů.
sebevrazd

Ameriku zaskočil rekordní nárůst sebevražd

1
Ve Spojených státech loni spáchalo sebevraždu bezmála 50 000 lidí. To je nejvíce za posledních 80 let. Ve své nové analýze to uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí [CDC].
prst

Ostravští chirurgové přišili 6letému chlapci prst u ruky a ten funguje

0
Přes osm hodin replantovali ostravští chirurgové ukazováček pravé ruky teprve šestiletému chlapci. Šlo o sečné a tržné poranění zároveň, což výkon ještě komplikovalo. Dnes už chlapec ale pohybuje prstem i celou pravou rukou.
pacientum

Léky na eRecept pacientům nově vyzvedne i pečovatelka

0
Předepsané léky i zdravotnické prostředky v aplikaci eRecept mohou pacientům nově vyzvedávat i jiní lidé. A nejde jen o příbuzné, ale třeba pečovatelku nebo souseda. Stačí k tomu jen udělit zmocnění.
Zeland

Nový Zéland: Jen dál kuřte, potřebujeme vaše peníze!

0
Nová novozélandská vláda oznámila, že zruší zákaz kouření, aby nepřišla o daňové příjmy z tabáku. Zákaz prodeje tabákových výrobků zavedla předchozí vláda Jacindy Ardernové. Týkal se každého, kdo se narodil po roce 2008. 
lekari

Místo k lékaři stačí někdy zajít i jen do lékárny, tvrdí odborníci

0
„Lékaři jsou v tuto chvíli přetíženi a mnoho pacientů za nimi stále přichází s banálními onemocněními, které se dají řešit samoléčbou,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Petr Fifka.
deti

Autistické děti a děti s ADHD žijí na Ukrajině peklo

0
Děti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou či autismem válka poškozuje nejvíc. Trpí traumaty a nejistotou z neklidné doby, která narušuje jejich zavedenou a potřebnou rutinu. Což platí pro děti na Blízkém východě i na Ukrajině.
HIV

HIV nebo žloutenka vidět není, proto testujeme, říká Dvořáková z Gilead

0
„Věříme, že jen v Praze dnes otestujeme na HIV, hepatitidu C nebo syfilis kolem tisícovky lidí,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy medicínská ředitelka farmaceutické společnosti Gilead Sciences Kateřina Dvořáková.
prostaty

Screening nádorů prostaty může snížit úmrtnost na ně až o 30 %

0
Od ledna 2024 začnou praktici a urologové mužům ve věku 50-69 let nabízet preventivní vyšetření rakoviny prostaty z krve. Nový screening může snížit úmrtnost na nádor až o 30 %.
poruchy_reci

Na neurodegenerace upozorní i postupné poruchy řeči

0
Na neurodegenerativní nemoci, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba, upozorní v jejich počátku poruchy řeči. Jde o nenápadný ale důležitý signál, který umožní včasnou léčbu a oddálení dalších příznaků nemoci.
Ales_Linhart

Umíráme na srdeční selhání i poruchy srdečního rytmu, říká profesor Linhart

2
„Jen dopřát pacientovi pilulku nestačí, je třeba s ním pracovat komplexněji,“ říká k léčbě nemocí srdce a cév přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Aleš Linhart.
v_hodonine

Nemocnice v Hodoníně je nově regionální onkologické centrum

0
Nemocnice TGM v Hodoníně se stala jedním z regionálních onkologických center. Pro onkologické pacienty z regionu to značí, že za léčbou nemusejí dojíždět do Masarykova onkologického ústavu v Brně.
nadory

Jakékoli kouření zabíjí, varuje lékařka s odkazem na nádory na plicích

1
Nejvyšší šanci uzdravit se z rakoviny plic mají ti pacienti, u kterých se dá nádor na plicích chirurgicky odstranit. Těch ale je podle pneumologů ani ne 15 procent. Ostatní pacienti mají nádor v pokročilém a těžko operovatelném stadiu.
osteoporozy

Screening osteoporózy se v praxi osvědčuje, tvrdí pojišťovna

0
Plošný screening osteoporózy spustila letos 1. dubna Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR]. Výsledek? V programu lékaři vyšetřili 33 tisíc klientů VZP ČR a v zemi přibývají přístroje na vyšetření hustoty kostí, denzitometrů.
slinivky

Rakovina slinivky patří mezi nejčastější zabijáky. Dá se jí i předejít

1
Ročně zhoubným nádorem slinivky břišní v Česku onemocní 2 500 až 3 tisíce pacientů. Výskyt nemoci těsně provází její úmrtnost. To znamená, že většina pacientů na rakovinu slinivky umírá. Vzniku nádoru se ale dá i předcházet.
psychoaktivnich_leku

Dál roste nadužívání psychoaktivních léků u seniorů a žen

0
Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí schválila Zprávu o nelegálních drogách v České republice 2023 a Zprávu o problematickém užívání psychoaktivních léků v České republice 2023.
sifilitidou

Dětí s vrozenou syfilis v USA přibývá. Selhal systém, tvrdí lékaři

0
Sexuálně přenosných nemocí ve Spojených státech dramaticky přibývá. V roce 2022 zdravotní úřady zachytily více než 3 700 novorozenců s vrozenou syfilis. To je zhruba jedenáctkrát tolik co před deseti lety.
Koblizek

Covid proniká do mozku i svalů. Následky vyřazují z běžného života

53
Infekce covid-19 proniká i do mozku a svalů. Následky nemoci pacienty vyřazují z běžného života. Potíž je, že se jim nikdo speciálně nevěnuje. Říká to v rozhovoru Zdravé Zprávy přednosta Plicní kliniky LF UK a FN v Hradci Králové Vladimír Koblížek.
hiv

Je tu listopad, čas na bezplatné a anonymní testování HIV i žloutenku

0
Od pondělí 20. listopadu se prodlouží otevírací doba testovacích míst na HIV a žloutenky. Kdokoliv se v nich může nechat anonymně, bezplatně a rychle otestovat na HIV, žloutenku B, C a syfilis. Akce potrvá do pondělí 27. listopadu.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »