Pondělí, 26. září 2022
vstrebavani_leku

Poloha na pravém boku urychlí vstřebávání léku

0
Držení těla ovlivňuje rychlost vstřebávání léku. Až o 13 minut může zrychlit jeho rozložení poloha na pravém boku oproti vzpřímené poloze. Naklonění se na levou stranu proces zpomalí i o více než hodinu.
pacientu_s_covidem

Pacientů s covidem přibývá. K volbám nesmějí

0
Pacientů s covidem v Česku v posledních dnech přibývá. Přesto jsou v karanténě a izolaci tisíce lidí. Ti navíc nesmějí k aktuálním komunálním a senátním volbám. 
s_ockovanim

Praktici začali s očkováním proti covidu i proti chřipce

0
Praktičtí lékaři začínají s očkováním proti chřipce a covidu-19. To proto, aby co nejvíce zmírnili dopady očekávané podzimní epidemie respiračních onemocnění. Doporučují očkovat proti oběma nemocem, nejprve proti covidu a pak chřipce.
kostni

Dárci kostní dřeně zachraňují životy

0
„Můj druhý život je prostě krásný,“ říká mladá žena, které před osmi lety zachránila život kostní dřeň od neznámého dárce. Dárce lékaři našli díky národní databázi dárců kostní dřeně.
bryle

Motoristé zapomínají na brýle. A to je chyba

0
Čeští motoristé podceňují nošení dioptrických brýlí nebo čoček při řízení a zvyšují tím riziko nehody. A výjimka nejsou ani cyklisté. Ostrost vidění je přitom zásadní při rychlosti reakcí v dopravě.
Toman

Český dárce krevní plasmy je důležitý dárce

0
„Chci pochválit české dárce krevní plasmy. I díky nim má třeba hemofilik ve Španělsku to, co potřebuje,“ říká v podcastu ZdraveZpravy.cz vedoucí lékař odběrových center Cara Plasma Martin Toman.
lide

Horší dýchání lidé svádí na covid, ale často se mýlí

0
Za potížemi s dýcháním nestojí jen prodělané onemocnění covid-19, jak se mnozí mylně domnívají. Jsou tady i jiné plicní nemoci než covid. Při jejich zanedbání si pacienti odnáší trvalé poškození zdraví, a to zbytečně.
e-cigarety

Mladým suplují drogy e-cigarety, zjistili v Británii

0
Vapování a e-cigarety jsou mezi britskými středoškoláky stále populárnější. Vyplývá to z průzkumu britské NHS Digital, která ho provedla mezi 9 tisíci studenty na 119 středních školách.
opici

Dítě z Prahy si opičí neštovice přivezlo asi ze Španělska

0
Opičími neštovicemi se čtyřleté dítě v Praze zřejmě nakazilo na dovolené ve Španělsku. Průběh onemocnění je u něj podle zdravotníků mírný, u nikoho dalšího v rodině ani v zařízení, které dítě navštěvuje, se opičí neštovice zatím neobjevily.
ockovani

Lidé by očkování lékárníky uvítali. Politici jsou proti

0
Rozšířit očkování proti chřipce a covidu do lékáren většina poslanců zdravotního výboru razantně odmítá. Praxe ale ukazuje, že jsou tady lidé, a není jich málo, kteří by se v lékárně naočkovat nechali.
plasmy

Darování plasmy je stejně důležité jako darování krve

0
Příležitostí, jak pomoci druhým, je i darování krevní plasmy. Vyrábí se z ní léky například na poruchy srážlivosti krve, imunity či některá onkologická onemocnění. Plasma zachraňuje životy i po úrazech a rozsáhlých popáleninách.
drene

Dárcovství kostní dřeně se po covidu opět rozjíždí

0
Cesta ke vzniku Českého národního registru dárců dřeně [ČNRDD] nebyla snadná, ale dnes ČNRDD vede 111 tisíc dárců a našel dřeň pro 2 000 pacientů.
ukrajiny

VFN otevřela ordinaci pro děti a mládež z Ukrajiny

4
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze otevřela ordinaci praktického lékaře pro děti a mládež z Ukrajiny. Ordinace funguje na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu od pondělí do pátku.
opiatova

Opiátová kauza získala hlavní cenu v Benátkách

0
Dokument All the Beauty and the Bloodshed režisérky Laury Poitrasové získal hlavní cenu Zlatého lva na letošním filmovém festivalu v Benátkách. Téma filmu je opiátová kauza v USA. 
doprave

Amelie sbírá info o dopravě pacientů za léčbou

0
Prožívají onkologicky nemocní v dopravě za léčbou nějaké obtíže? Pokud ano, tak jaké? Na to by měl odpovědět online průzkum mezi klienty pacientské organizace Amelie, která pomáhá onkopacientům a jejich rodinám.
Oparany

Opařany léčí děti se sklony k sebevraždě pomocí DBT

0
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany nově zavedla dialektickou behaviorální terapii, jež děti se sklony k depresi a sebevraždě učí zvládat stres a vidět svět v lepším světle.
dystrofii

Pečuje o syna se svalovou dystrofií. Dovolená ji ale neláká

0
Přes dvacet čtyři let pečuje paní Monika o svého syna s Duchennovou svalovou dystrofií, ve dne i v noci. Jak to zvládá a kde bere energii do dalších dnů říká v podcastu ZdraveZpravy.cz.
zuby

Zubaři kvůli penězům lidem trhali zdravé zuby

0
Soud v Marseille odsoudil na osm a pět let vězení dva francouzské zubaře za to, že lidem kvůli penězům trhali zdravé zuby. Lékaři se trestné činnosti výjimečně dopouštějí i v Česku.
zaskrt

Záškrt lékaři potvrdili u dvou dětí a starší ženy

0
Od letošního května se záškrt v Česku potvrdil u čtyř osob, z nich dvě děti se nakazily bakterií záškrtu přenášené z člověka na člověka. Záškrt se objevuje i v sousedních zemích, WHO doporučuje přeočkování.
infekcnich

FN Motol otevřela Kliniku infekčních nemocí

0
V pražské Fakultní nemocnici Motol rozšířili služby infekční medicíny. Tamní infekční oddělení se od září změnilo na Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny s kapacitou 23 lůžek.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »