Čtvrtek, 08. června 2023
v_cizine

Léky na eRecept v cizině si lidé nejdříve zaplatí

0
Léky na eRecept si od příštího týdne vyzvednou čeští pacienti jako v první zemi Evropské unie v Polsku. Pacienti ale musí počítat s tím, že léky vyzvednuté v cizině sami zaplatí a následně jim je pojišťovna proplatí.
strevni_mikrobiom

Střevní mikrobiom je za nejednou nemocí, tvrdí lékaři

0
K prevenci onkologických, metabolických i neurologických nemocí patří i starost o střevní mikrobiom. Jeho narušení totiž zvyšuje vnímavost k infekčním nemocem a duševním chorobám.
kosmeticke_prostredky

FaF MU otevřela zbrusu nový obor Kosmetické prostředky

2
Farmaceutická fakulta brněnské Masarykovy univerzity získala akreditaci pro nový studijní program Kosmetické prostředky. Jde o první obor svého druhu v Česku. Zájemci už se hlásí.
pri_osetreni

Úhrada anestezie při ošetření zubů má jasná pravidla

0
Celkovou anestezii a analgosedaci, tedy zklidnění pacienta pomocí léků, uhradí zdravotní pojišťovny při ošetření zubů vybraným pacientům. Například s psychickým onemocněním. Úhrady sedace pro děti jsou otevřenější.
selhani

Vyšší věk rodiček přispívá k srdečnímu selhání

0
Pozdější mateřství s sebou přináší i vyšší riziko srdečního selhání. V těhotenství srdce přečerpává větší objem krve. Což u gravidních žen ve vyšším věku často vede k rozvoji i odhalení srdeční nemoci. Při podezření je namístě kardiovyšetření.
ordinace

Pardubická ordinace pro bezdomovce nouzí o práci netrpí

0
Ordinace praktického lékaře v Pardubicích, který pečuje o lidi ohrožené sociálním vyloučením, eviduje přes 500 klientů. Ročně provede kolem 750 vyšetření. Počet zájemců o služby roste.
ReMuS

S léčbou eresky lékařům i pacientům pomáhá ReMuS

0
Inovativní léky na roztroušenou sklerózu [RS] v Česku užívá až 70 procent pacientů s RS. Ve výběru správné léčby lékařům pomáhá i registr zvaný ReMuS.
pojistovny

Pojišťovny rozšíří úhrady očkování proti HPV a meningokoku

0
Zdravotní pojišťovny zaplatí očkování proti lidskému papilomaviru a meningokokům nově mládeži ve věku 11 až 15 let. Nyní očkování proti HPV hradí mládeži mezi 13. a 14. rokem věku, proti meningokokům od 14 do 15 let.
konopi

U legalizace konopí čekáme na Německo, říká ministr Válek

1
I když národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil aktivně dlouhodobě prosazuje legalizaci konopí v Česku, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] to na schválení potřebné normy od ledna 2024 zatím nevypadá.
vazane_zivnosti

Psychoterapie přejde mezi vázané živnosti. Posílí to odbornost

0
Kvalitu psychoterapeutů v Česku mimo veřejné zdravotnictví podle ministerstva zdravotnictví nově ohlídá zařazení psychoterapeutické péče mezi vázané živnosti. Nyní jde o volnou živnost pod názvem: Poradenská a konzultační činnost.
ambulance

Dětské ambulance chybí. Pediatři sedí v nemocnicích

0
Mizící ambulance dětských lékařů v Česku mohou zachránit pediatři z nemocnic. Zatímco dětští lékaři v terénu hlásí kapacitní stop stavy, obsazenost lůžek v dětských nemocnicích se pohybuje i jen kolem 20 procent.
cigarety

Elektronické cigarety přitahují stále více mladých

0
Čtvrtina kuřáků elektronických cigaret v Česku připadá na mládež ve věku 15 až 24 let. Ve srovnání s předchozími lety vzrostl podíl mladých uživatelů e-cigarety více než dvojnásobně. Přibývá i mladých, kteří před e-cigaretou vůbec nekouřili.
uzivani_tamponu

Delší užívání tamponů vede k toxickému šoku

0
Užívání tamponů delší dobu zvyšuje riziko toxického šoku spojeného se zdravotními následky. Jak uvádí britská studie, i v západních zemích přibývá žen a dívek šetřících na menstruačních potřebách.
zhoubny_nador

I nakopnutý palec může ukázat na zhoubný nádor

0
Zhoubný nádor kůže se ne vždy rozvine z mateřského znaménka či zvýšené pigmentace na jasně viditelném místě. K záludným nálezům patří melanom pod nehtem zdánlivě vypadající jako nekopnutý palec.
chirurgove

Vypadl ze 14. patra, chirurgové mu spravují obličejový skelet

0
Chirurgové z Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně využili jako první v Česku 3D CT přímo při operaci obličejových kostí. Operovali dvacetiletého mladíka, který spadl ze 14. patra.
anatomie

Lidé darují svá těla k výuce anatomie. Lékaři a medici jim děkují

0
Dík a úctu dárcům těl pro studium anatomie vyjádřili zástupci a studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy [1. LF UK] i letos tradičně ekumenickou bohoslužbou. Pitevní zkušenosti získané na lidském těle ani moderní technologie nenahradí.
poruchou_stitne_zlazy

Pacienty s poruchou štítné žlázy nově ošetří i praktici

0
Část pacientů s poruchou funkce štítné žlázy přejde do péče praktických lékařů. Půjde o přesně vymezenou skupinu pacientů s nekomplikovaným průběhem nemoci a nastavenou léčbou. Endokrinologům se tím uvolní kapacity pro vážnější nálezy.
Armady_spasy

Každý občas také smrdí, říká lékařka Armády spásy

0
Zhruba 20 až 30 osob bez domova ošetří denně v pražské ordinaci Armády spásy praktická lékařka Andrea Pekárková. V podcastu ZdraveZpravy.cz popisuje, jací pacienti k ní chodí, ale i jakým způsobem Armáda spásy ordinace financuje.
unik_moci

Únik moči se dá zaléčit, pomáhá i Mikční deník

0
Únik moči se nevyhýbá ani mladším ročníkům. K inkontinenci dochází i po porodu, úrazu, u mužů při zvětšené prostatě či kvůli stresu. Samovolný únik moči umí medicína zaléčit. Chce to jen zahnat stud a zajít k lékaři.
umela_sladidla

WHO: Umělá sladidla nejsou na hubnutí

0
Umělá sladidla tělesnou hmotnost nesnižují. Naopak jejich dlouhodobé užívání podle Světové zdravotnické organizace přispívá k rozvoji hepatitidy B, diabetu a nemocím oběhové soustavy.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »