Středa, 01. února 2023
trans_tuky

Umělé trans tuky ročně zabijí až půl milionu lidí

1
Umělé trans tuky stojí za půl milionem předčasných úmrtí ročně. Bohužel ne všechny země to ale vědí. V nich prodávané potraviny obsahují vysoký podíl trans tuků, které vedou k nemocem srdce.
krevni

Odběr krevní plasmy se pro dárce stává i rituálem

0
Pro některé dárce krevní plasmy se odběry stávají rituálem. Mnozí se do plasmaferetických center vypravují v pondělí a pátek. Díky odběru si prodlouží víkend. Bezpříspěvkoví dárci mají totiž nárok na den placeného volna.
roda_stewarta

Britské zdravotnictví nahlodalo už i Roda Stewarta

0
Zkušenosti lidí s britským zdravotním systémem přiměly zpěváka Roda Stewarta zatelefonovat do pořadu Sky News. Uvedl v něm, že konzervativci by měli vedení země předat labouristům.
alkohol

Alkohol nepijte vůbec, nebo ho pijte méně, budete žít déle

1
Možná vám to zkazí náladu, ale i jedna sklenička vína nebo dvě vám na zdraví nepřidá. Tvrdí to vědci Canadian Institute for Substance Use Research na University of Victoria. Odvolávají se na výzkum z loňského listopadu.
zdravi_zamestnancu

I firmy už zajímá zdraví jejich zaměstnanců

0
Společenská odpovědnost a péče o zdraví zaměstnanců. I to jsou témata, která sehrávají roli při výběru zaměstnání. Na trend už firmy reagují nabídkou zdravotních programů. Pomoci jim může Podnik podporující zdraví.
who

WHO potřebuje další peníze. Zdravotní krize se rychle šíří

0
Zdravotním krizím ve světě oproti loňsku čelí o čtvrtinu více lidí, tvrdí WHO. Letos se bez její pomoci neobejde 339 milionů lidí. Což dopadá do rozpočtu WHO. Letos potřebuje 2,54 mld. USD.
konopi

Legalizace konopí se Česko může dočkat už příští rok

0
Rozvolnění trhu s konopím prosazuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Pro přijetí zákona, jenž by legalizoval marihuanu nejlépe od roku 2024, argumentuje i vyššími příjmy do státní kasy.
hygienici

Pražská ÚTB je plná azbestu, likvidaci střeží hygienici

0
Na ochranná opatření při likvidaci bývalé Ústřední telekomunikační budovy na Praze 3, při jejíž výstavbě se používal materiál s azbestem, dohlíží hygienici. Azbestová vlákna totiž vedou k rozvoji rakoviny. 
zdravotni

V Česku sílí zdravotní turismus, jsme kvalitní a levní

0
Přetížené zdravotní systémy v západní Evropě přivádí za péčí do Česka stále více turistů. Nově roste zájem mimo estetickou a reprodukční medicínu i o oční operace.
cerny_kasel

Černý kašel předloni zastavil covid, znovu se ale vrátí

0
Černý kašel se u nás v roce 2021 potvrdil u 51 pacientů. V roce 2019, tedy před covidem, onemocnělo černým kašlem 1 347 lidí. Před zavedením očkování v roce 1 958 pertuse ročně propukly u téměř 50 tisíc osob.
Nemecko

Boj o jointa: Německo dál tlačí na legalizaci marihuany

0
Loni v říjnu Německo představilo plán na zavedení rekreačního užívání marihuany pro lidi starší 18 let. Oslavy ale pokazil všeobecný odpor ostatních unijních zemí. Německo teď musí své partnery přesvědčit.
lek_na_bolest

Ve stodské porodnici si ženy samy dávkují lék na bolest

0
Porodnice ve Stodu na Plzeňsku nabízí rodícím ženám, aby si samy dávkovaly tlumící lék na bolest. Metoda pacientkou kontrolované analgesie už se využívá v chirurgii a ortopedii po operačních výkonech.
epidemiim

Vyspělé země „položil“ covid. Chudé země epidemiím čelí běžně

0
I země s nejkřehčími zdravotními systémy nás mohou poučit, jak se ubránit epidemiím včas a efektivně. Alespoň to píší v článku „Epidemics That Weren’t: How Countries Shut Down Recent Outbreaks“ The New York Times.
deti

NYT: Psychiatrická pohotovost není pro nemocné děti řešení

0
Pro americké lékaře z pohotovostní péče jde o denní chleba. Rodiče jim do ordinací vodí děti trpící duševní krizí. Problém je, že rodiče děti přivedou až ve chvíli, kdy psychické potíže ohrožují i je samotné.
na_svete

Ročně na světě umírá přes 7 milionů dětí. Chybí jim péče

0
Na světě zemřelo v roce 2021 přes sedm milionů dětí a mladistvých. Dalších 1,9 milionu dětí se v témže roce narodilo mrtvých. Mnohým úmrtím se dalo předejít. To ale za předpokladu dostupné zdravotní péče.
seniory

Chřipka prorazila mezi seniory. Podlehlo jí 35 lidí

0
Chřipková epidemie prostoupila mezi seniory. V prvním lednovém týdnu nemocnost chřipkou u lidí starších 65 let vzrostla více než o čtvrtinu. Při aktuální epidemii chřipky zemřelo 35 osob.
nemoc

O akčním plánu pro Alzheimerovu nemoc není nic slyšet

0
Alzheimerova nemoc je významný zdravotní a socioekonomický problém. Souvisí s prodlužováním věku lidí. Česko v roce 2021 sice schválilo akční plán pro zlepšení péče o pacienty s demencemi. Od té doby se toho ale moc nezměnilo.
EZ_karta

Přehled o očkování lidem přinese nová EZ karta

0
Elektronický očkovací průkaz formou aplikace v mobilu by mohl fungovat už letos. Ministerstvo zdravotnictví ČR plánuje vyjít z covidové aplikace Tečka, kterou nově pojmenovalo jako EZ karta.
z_Ceska

Čína chce od 8. ledna po cestujících z Česka PCR test

0
Od neděle 8. ledna budou cestující z Česka do Číny předkládat negativní PCR test na koronavirus ne starší 48 hodin. O nové podmínce informuje čínské velvyslanectví v Praze. Opatření se týká i letů s přestupem.
uniku_moci

Od úniku moči mužům ulevuje umělý svěrač močové trubice

0
Už třicet let v Česku pomáhá mužům od úniku moči takzvaný umělý svěrač močové trubice. Jde o chirurgicky voperované zařízení, které řeší inkontinenci především u mužů po radikální operaci karcinomu prostaty.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »