Pátek, 24. března 2023
preshranicni

Přeshraniční preskripce? Již brzy, uvádí SÚKL

0
Přeshraniční preskripce umožní českým pacientům vyzvednutí léků na předpis v zahraničí. Kdy? Brzy, uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle něj se nyní testuje systém v produkčním prostředí s ostatními státy EU.
genova_terapie

Genová terapie přináší naději i obavy zároveň

0
Oprava porouchané DNA pomocí genové terapie boomuje v příštích pěti letech. Skýtá naději pro miliony pacientů s nevyléčitelnými nemocemi. Genová terapie ale má svá úskalí. Je drahá, ne všem dostupná a hrozí její zneužití v reprodukční medicíně.
wegovy

Anglie schválila injekce na hubnutí Wegovy. V USA už je znají

0
Britský vládní zdravotní ústav NICE tento týden schválil pro použití v Anglii injekce na hubnutí Wegovy společnosti Novo Nordisk. Injekce jsou podle úřadu bezpečné, účinné a cenově dostupné. Léku ale předchází kontroverzní pověst.
eRecept

Ne každý eRecept platí čtrnáct dnů

0
Elektronicky vydaný recept neboli eRecept platí čtrnáct dnů. Lékař jej může vystavit i na delší dobu, nejdéle na jeden rok. Existují i další typy eReceptů s jinou dobou platnosti. Například opakovací recept či eRecept z pohotovosti.
Česko

Česko odmítá vypovězení smluv na dodávky vakcín proti covidu

9
Bulharsko vzneslo požadavek na Evropskou komisi na vypovězení smluv se společnostní Pfizer a BioNTech o dodávkách vakcín proti covidu. Podle zástupců českého ministerstva zdravotnictví by ale takový krok přinesl jen potíže.
pece_o

Péče o vzácné pacienty naráží v Česku na finanční problémy

0
Zdravotní péče o pacienty se vzácnými nemocemi není pro poskytovatele ekonomicky výhodná. V porovnání s jinými obory vyžaduje více času, personálu, administrativy i spolupráce. Pomoci by mohl koordinátor pro vzácná onemocnění.
lekarnikum

Lékárníkům sokolovské nemocnice pomáhá robot

0
Lékárníkům sokolovské nemocnice nově pomáhá automatizovaný robotický systém. Zrychluje výdeje léků pacientům i jejich příjem na sklad. Léky při naskladnění ověřuje robotická jednotka.
superbakterie

Superbakterie zabíjí rok od roku více lidí, varuje OSN

0
Odolné superbakterie stále více ohrožují zdraví lidí na celé planetě. Svůj podíl na sílící bakteriální rezistenci nesou průmyslová odvětví, zemědělství a obecně nadměrná spotřeba.
spinalni

Drahý lék pro děti se spinální svalovou atrofií se vyplácí všem

0
Lék Zolgensma patří mezi nejdražší léky, které v Česku zdravotní pojišťovny hradí. Léčí se jím děti se spinální svalovou atrofií [SMA]. SMA ovlivňuje dovednosti pacienta, jako je schopnost sedět, chodit, jíst a dýchat.
trzby_za

Tržby za léky na předpis loni vzrostly o 6 %, bez receptu o 12...

1
Tržby za volně prodejné léky loni meziročně vzrostly o 12 procent na 32 miliard korun. Prodeje léků na předpis posílily o šest procent, o rok dříve o deset procent. V průměru léky loni zdražily o deset procent.
o_lecivech

Novela zákona o léčivech může mít opačný efekt

0
„Pokud vytvoříme novou povinnost držet zásoby u většiny přípravků na tuzemském trhu, může to mít opačný efekt, než ministerstvo zamýšlí,“ říká k novele o léčivech výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář.
leku

MZ ČR: Pro plošné zvýšení cen léků „fakt není důvod“

0
Výrobci léků kritizují návrh ministerstva zdravotnictví, aby drželi měsíční či dvouměsíční zásoby léků na předpis. To od nich žádá připravovaná novela zákona o léčivech. Zároveň si stěžují, že za léky v Česku dostávají málo peněz. Ministerstvo to odmítá.
leky

Nechci vysvětlovat, proč někdo umřel, protože neměl léky

0
„Od výrobců potřebujeme záruky, že nám dodají léky, které pacienti potřebují. A já prostě nechci stát a odpovídat do kamer, proč někdo umřel, protože neměl svůj lék. Prostě nechci,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
EU

EU chce zkrátit ochranné patenty u léků o dva roky

0
EU chce dostat nové léky na unijní trh rychleji a levněji. To ale naráží na zájmy inovativního farmaceutického průmyslu. Ten odmítá návrh EU na zkrácení patentové ochrany u léků, jenž by umožnil rychlejší vstup generických léčiv na trh.
online_vydej_leku

ČLnK: Návrh ÚOHS na online výdej léků je nebezpečný

0
Lékárníci se ohradili proti doporučení antimonopolního úřadu na zavedení online výdeje léků na předpis. Doporučení je součástí výsledku šetření, ve kterém úřad hodnotí konkurenci v oblasti distribuce léčiv.
lekovemu

Stabilitu lékovému trhu přinese až novela o léčivech

0
Stabilitu lékovému trhu v Česku přinese nyní připomínkovaná novela o léčivech, slibuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Platit by mohla od 1.7. 2023, v horším případě od ledna 2024.
prima_distribuce

ÚOHS: Přímá distribuce tuzemský trh s léky nenarušuje

0
ÚOHS došel k závěru, že přímá distribuce léků na předpis nemá negativní vliv na hospodářskou soutěž. Naopak jde podle Úřadu o efektivní článek distribuce, který snižuje i reexporty léků.
valek

Ministr Válek řeší reexporty léků. Po SÚKL chce přesná data

0
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že Státní ústav pro kontrolu léčiv má důsledněji využívat nástroje zamezující reexporty léků. Uvedl to minulý týden.
s_leky

MZ ČR: Trh s léky se do několika týdnů stabilizuje

0
Výrobci a distributoři do lékáren zavážejí mimořádné dodávky antibiotik. Podle ministerstva zdravotnictví se situace na trhu brzy uklidní. Resort přistoupil i k zákazu reexportu některých léků.
Zentivy

Důvodů, proč chybějí léky, je více, říká šéf Zentivy Sananes

0
„Vezměte si, že jedno espresso v Čechách stojí přibližně 49 Kč, den léčby přípravky Zentivy vychází v průměru na 4,20 koruny,“ říká v rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz na téma nedostatek léků v ČR generální ředitel společnosti Zentiva Boris Sananes.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »