NETPHARM

Farmaceuti v Hradci Králové zahájili projekt NETPHARM za 495,5 mil. Kč

0
Na inovace ve farmacii se zaměří ve čtyřletém projektu NETPHARM s rozpočtem půl miliardy korun vědečtí pracovníci Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Výzkum se soustředí na technologii výroby, podávání léků i lékové interakce.

Jsou to informace, které mění naše vědomí, říká Richard Papík

0
„Já osobně mám takový rituál, na který mám vyhrazené páteční odpoledne až podvečer, kdy si chodím studovat do některých knihoven, protože miluji atmosféru té studovny,“ říká v rozhovoru doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. 
David_Lauer

Český lékař David Lauer uspěl na prestižní Harvard Medical School

0
Devětadvacetiletý David Lauer, postgraduální student 3. LF UK, úspěšně zakončil jako první český lékař roční postgraduální hybridní studijní program „Clinical Science Scholars Program“ na Harvard Medical School a Semmelweis University.
UFCHJH

Vědci ÚFCH JH pracují na „zkapalnění“ metanu či vodíku

0
Katalyzátor měnící metan na metanol vyvíjí nová spin-off společnost Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Ředitel Ústavu Martin Hof již podepsal dohodu se společností Mettoc, SE o majetkovém vstupu do firmy.
nadory

Nádory ledvin jsem se učil operovat třikrát, říká profesor Babjuk

0
Rakovina prostaty spíš postihne lidi aktivní a v dobré fyzické kondici. Naopak lidé s nádory měchýře jsou z opačného spektra společnosti. Byť to neplatí absolutně, praxe to ukazuje. V obsáhlém rozhovoru to říká onkourolog prof. Marek Babjuk.
Marketa_Tomkova

Genomička Markéta Tomková získala Cenu Czexpats in Science

0
Česká genomička Markéta Tomková, která působí na Oxfordské univerzitě, získala Cenu Czexpats in Science. Ocenění míří na české vědkyně a vědce v zahraničí, kteří ale i udržují profesní a osobní vazby s Českou republikou.
prof_Rusina

Riziko Alzheimerovy nemoci zvyšuje neléčená hypertenze

0
Riziko Alzheimerovy nemoci zvyšuje neléčený či špatně léčený vysoký krevní tlak už ve středním věku. Upozornil na to přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice profesor Robert Rusina. 
ozarovani

Němečtí vědci testují inovativní přístroj na ozařování od české firmy

0
Němečtí vědci testují přístroj české firmy, který by lépe zacílil ozařování při léčbě nádorů uvnitř hlavy a přispěl k prevenci jejich rozšíření a návratu. Vědci si od nové technologie slibují lepší poznání, jak často a kde se mění umístění nádoru.
triterpenu

Vědci uspěli při izolaci léčivých triterpenů z přírodních zdrojů

0
Tým českých vědců po čtyřleté práci přišel na to, jak izolovat triterpeny z přírodních zdrojů, jako jsou například slupky jablek, nať rozmarýnu či játra žraloků. Smyslem objevu je využití triterpenů pro léčivé účinné látky.
sepse

Léčbu následků sepse i s pomocí AI prozkoumají vědci z ICRC

0
Na výzkum otravy krve neboli sepse získali vědci Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně 6,9 milionu eur [cca 180 mil. Kč]. Vyvinout chtějí i nástroj umělé inteligence, který předpoví následky po otravě a určí vhodnou léčbu.
Lenka_Frycova

Je čas myslet na udržitelné stravování, říká Lenka Fryčová

4
„Současná živočišná produkce se zvrhla,” říká pro Zdravé Zprávy Lenka Fryčová ze Světového fondu na ochranu přírody. Téměř dvě třetiny roční spotřeby obilovin v EU jdou na výkrm zvířat, říká s tím, že je načase myslet i na udržitelné stravování.
alkohol

Chraňte svou střevní výstelku. Nepijte alkohol!

0
Sklenice piva nebo vína oběd zpříjemní a přispěje i k dobré náladě. Co ale alkohol udělá s triliony mikrobů, které obývají naše vnitřnosti? Vědci nezjistili nic nového, když tvrdí, že mikrobům v našich střevech škodí nadměrné pití alkoholu.
odpadnich_vod

Monitoring odpadních vod efektivně chrání veřejné zdraví

0
Když se Warish Ahmed vydal na dráhu mikrobiologa, určitě si nepředstavoval, že jeho hlavní pracovní náplní bude rozbor litrů odpadních vod z kanalizace v Quennslandu v Austrálii. Přesto je se svou prací spokojený a dělá ji rád.
UOCHB

Vědci ÚOCHB urychlují rozpouštění implantátů v lidském těle

0
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR [ÚOCHB] ve spolupráci s univerzitou v belgickém Gentu zkoumají vlastnosti materiálů na bázi želatiny užívaných ve zdravotnictví. Nyní přišli s možností jejich sledování na přístrojích.
v_tele

Na toxiny v těle českých dětí a dospělých si nyní posvítí SZÚ

0
Zdraví škodlivé látky v těle českých dětí a dospělých sledují od letoška pracovníci Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu [SZÚ]. Rozbory vzorků moče a vlasů ukáží na toxiny jako bisfenoly, ftaláty, pesticidy i těžké kovy.
Narodni_ustav_pro_vyzkum_rakoviny

Národní ústav pro výzkum rakoviny rekapituloval loňský rok

0
Národní ústav pro výzkum rakoviny [NÚVR] shrnul, co dělal loni. A představil plány pro letošek. Již nyní připravuje i projekty se zaměřením na onkologii pro středoškoláky a jejich učitele nebo začínající vědce.
vyhoreni

Za vyhoření může i nespravedlnost v práci, říká historička kultury

0
Více než jedna třetina dospělých cítí většinu času únavu. A případy diagnózy vyhoření dosahují historicky nejvyšší úrovně. Co způsobuje, že se cítíme tak vyčerpaní? A jak si proti vyčerpání a vyhoření vybudovat odolnost?
samičky netopýra rezavého

Březí samičky netopýra rezavého odolávají nebezpečným bakteriím

0
Březí samičky netopýra rezavého žijící v Česku si poradí i s netuberkulózními mykobakteriemi, které u jiných savců zapříčiní potrat plodu. Některé tyto bakterie vyvolávají u zvířat i lidí plicní nemoci. Netopýřím samičkám ale nevadí.
vyzkum

Unie začne bránit svůj výzkum před únikem do zahraničí

0
Evropská komise [EK] vyzvala členské státy, aby lépe chránily svůj výzkum před nebezpečím, že se někdo zmocní jeho výsledků a využije jich při výrobě vyspělých technologií. I když výslovně nezmínila Čínu, je to právě Čína, z níž má EK obavy.
psilocybinu

Přínos psilocybinu pro pacienty s ereskou vyzkoumají čeští vědci

0
Evropské špičky, mezi nimi i čeští vědci, prozkoumají přínosy psychedelické léčby psilocybinem v paliativě. Ve výzkumu se odborné týmy zaměří na čtyři nemoci, čeští vědci mají sledovat účinky psilocybinu u pacientů s roztroušenou sklerózou.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »