Neděle, 28. května 2023
anatomie

Lidé darují svá těla k výuce anatomie. Lékaři a medici jim děkují

0
Dík a úctu dárcům těl pro studium anatomie vyjádřili zástupci a studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy [1. LF UK] i letos tradičně ekumenickou bohoslužbou. Pitevní zkušenosti získané na lidském těle ani moderní technologie nenahradí.
HPV_ockovani

Proti HPV infekci chrání tři roky i jedna dávka očkování

0
I jedna dávka očkování proti lidskému papilomaviru [HPV] účinně chrání před HPV infekcí minimálně tři roky, ukazují nové studie. Což je výzva pro chudší regiony, kde vícedávková očkování snižují jejich dostupnost.
slibuji

Do roku 2030 slibují výrobci léky na nádory i vzácné nemoci

0
Vakcíny na účinnou léčbu rakovin, srdečních a vzácných nemocí slibují do roku 2030 na trhy uvést farmaceutické firmy. Vývoj nových léků urychlila pandemie covidu a zkušenosti s novou mRNA technologií.
digitalni_patologie

Digitální patologie zlepšuje léčbu nádorů slinivky břišní

0
Digitální patologie zaujímá v medicíně, hlavně v diagnostice a léčbě, zásadní místo. V Německu technologické firmy ve spolupráci s vědci a nemocnicemi dokonce již i vyvíjí platformu sledující, analyzující a hodnotící účinky léků na nádory slinivky břišní.
software

Software českých vědců hlídá molekuly při výrobě léků

0
Čeští vědci s odborníky ze Stockholmské univerzity vyvinuli software, který spolehlivě a rychle určuje polohy atomů v krystalech. Know-how zabrání záměně molekul při výrobě léčiv.
Eli_Lilly

Lék Eli Lilly snižuje progresi Alzheimera, má ale i jiné účinky

0
Americká Eli Lilly představila lék, který o třetinu zpomaluje rozvoj Alzheimerovy nemoci. I přes jeho vedlejší účinky v podobě otoku mozku chce výrobce v USA požádat o jeho registraci k podávání v nemocnicích.
opicich_nestovic

Čeští vědci vědí, jak na virus opičích neštovic

0
Čeští vědci vědí, jak zamezit šíření viru opičích neštovic v těle. Pomohla jim k tomu analýza bílkoviny metyltransferázy z viru opičích neštovic, která stojí za rozvojem nemoci a jejím šíření.
koureni_cigaret

K rozvoji demence a deprese přispívá kouření cigaret

0
Kouření cigaret zvyšuje riziko rozvoje demencí a dalších neurodegenerativních nemocí. Kuřáci se v porovnání s nekuřáky i častěji léčí s depresemi, úzkostmi a inklinují k sebevražednému chování.
aqua3S

Aqua3S monitoruje kvalitu vody v reálném čase

0
Středočeští hygienici minulý týden zachytili tři izolované případy legionelly na jednom ze sídlišť ve středočeském Kolíně. Bakterie se potvrdila ve vzorcích teplé vody z potrubí. Obdobným případům dokáže předcházet nový systém Aqua3S.
piti_alkoholu

Zdravé pití alkoholu neexistuje, staré pravdy už neplatí

1
Závěry aktuální kanadské studie potvrdily současné stanovisko lékařských kapacit. Totiž, že ani mírné pití alkoholu zdraví neprospívá. A to, že není zdravější než abstinence a život také neprodlouží. Naopak.
DMT

Vědci skenovali mozek po požití DMT

3
Díky skenům mozku vědci získali nové poznatky o silně psychotropní látce dimethyltryptamin [DMT], kterou obsahuje známý nápoj peruánských šamanů Ayahuasca. Skeny potvrdily silné účinky DMT na lidský mozek.
neandrtalske_DNA

Neandrtálské DNA sehrává roli v rozvoji obezity

0
V lidské DNA nachází vědci i část DNA neandrtálců. Geny po neandrtálcích podle nich ovlivňují reakce organismu na současné nemoci, ale i způsoby žití. A neandrtálské DNA zřejmě stojí i za boomem obezity.
cesti_vedci

Čeští vědci slaví úspěchy v boji s parazitárními nemocemi

0
Čeští vědci z centra Biocev objevili a otestovali látku na léčbu smrtelných parazitárních nemocí, jako je malárie, spavá nemoc a PAM. Poslední z nich se lidé nakazí při plavání ve vodě. V 60. letech na nemoc zemřelo šestnáct návštěvníků bazénů v Ústí nad Labem.
Endometrioza

Endometrióza trápí mnoho žen. Vědci na ni testují nový lék

0
Britští vědci testují léčbu endometriózy pomocí dichloroacetátu. Lék by u nich mohl mírnit menstruační bolesti. Při úspěšné studii by šlo o první nehormonální a nechirurgickou terapii.
deti

Děti do deseti let nejraději streamují videa a fotografie

0
Streamování videí a fotografií je jediná činnost, kterou více než polovina dětí do deseti let provozuje každý den. Jak děti stárnou, přibývá i sociálních audio a video platforem, které využívají.
MZmine

Vědci ÚOCHB představili třetí verzi softwaru MZmine

0
Mezinárodní tým vědců vedený Tomášem Pluskalem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR představil novou verzi zavedeného softwaru MZmine 3. Ten vědcům umožňuje analyzovat data biologických látek.
The_Parc

Zentiva rozdala letošní The Parc Awards

0
Zentiva letos již popáté ocenila nadějné mladé vědce z Centra aplikovaného farmaceutického výzkumu [The Parc]. Studentské ceny společnost uděluje ve dvou kategoriích.
podvyzivu

Čeští vědci přišli na to, jak léčit podvýživu dětí

0
Čeští vědci ve spolupráci s kolegy ze zahraničí prokázali, že podávání určité bakterie mléčného kvašení či jen její části podporuje růst podvyživených zvířat. Objev by mohl pomoci v léčbě chronické podvýživy dětí.
smutkem

USA mají problém. Mládež trpí smutkem

2
Zhruba tři z pěti dospívajících dívek v USA se v roce 2021 trápily trvalým smutkem, dvakrát víc než chlapci. Deprese, smutek a beznaděj americké teenagery sužují nejvíce za posledních deset let.
v_zime

To, že lidé v zimě více spí, je normální, zjistili vědci

0
Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, možná nejsou namístě. Vědci zjistili, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, zřejmě potřebují více spánku kvůli delším fázím REM spánku.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »