Úterý, 04. října 2022
Nobelovu

Nobelovu cenu za lékařství získal švédský biolog Pääbo

0
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský odborník na evoluční genetiku Svante Pääbo. Ocenění biologovi náleží za objevy, jež se týkají genomů předchůdců člověka a evoluce člověka.
onkologicky_vyzkum

Celý onkologický výzkum se soustředí pod NÚVR

0
Onkologický výzkum se v Česku dostává pod jednu střechu. Vznikl Národní ústav pro výzkum rakoviny [NÚVR] v čele s proděkanem 1. LF UK Aleksi Šedem. Na NÚVR uvolnila EU z programu Next Generation 1,4 miliardy korun.
magneticka_rezonance

Moderní magnetická rezonance pomáhá pacientům i lékařům

1
Magnetická rezonance je nezbytným pomocníkem lékařů, díky němuž získávají přesné a komplexní výsledky. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, není vždy příjemné. Výrobci rezonancí proto hledají cesty, jak pacienty zbavit stresu.
vstrebavani_leku

Poloha na pravém boku urychlí vstřebávání léku

0
Držení těla ovlivňuje rychlost vstřebávání léku. Až o 13 minut může zrychlit jeho rozložení poloha na pravém boku oproti vzpřímené poloze. Naklonění se na levou stranu proces zpomalí i o více než hodinu.
spin-off

Spin-off z Brna získal peníze na vývoj inhibitorů

0
Spin-off MUNI v Brně CasInvent Pharma získal od fondů KHAN Technology Transfer Fund I a i&i Biotech Fund 1,3 milionu eur na vývoj inhibitorů pro léčbu leukemií a solidních nádorů.
e-cigarety

Mladým suplují drogy e-cigarety, zjistili v Británii

0
Vapování a e-cigarety jsou mezi britskými středoškoláky stále populárnější. Vyplývá to z průzkumu britské NHS Digital, která ho provedla mezi 9 tisíci studenty na 119 středních školách.
svalova

Svalová dystrofie ohrožuje i ženy, hlavně ty pečující

0
Duchennova svalová dystrofie zasahuje většinou chlapce. Byť v 70 % případů stojí za nemocí chybný gen matky, který její syn zdědí. I když se u žen nemoc nerozvine, mnohé z nich trpí srdeční slabostí. Péče se jim ale nedostává.
infarkty

Infarkty sníží i testování na zděděný cholesterol

0
Evropské země se mají podle odborníků zaměřit na diagnostiku zděděného cholesterolu zvaného familiární hypercholesterolemie. A to již u dětí, nejlépe novorozenců. Neléčená nemoc totiž často končí infarkty.
kojen

Kojení prospívá i „jinak“ narozeným dětem

0
Předčasný porod ani císařský řez nejsou důvody k rezignaci na kojení. Byť v prvních 4 týdnech od přivedení potomka na svět nedosahuje mlezivo a mateřské mléko takových kvalit jako po přirozeném porodu v termínu.
imunita

Imunita chlapců je při narození slabší, tvrdí vědci

0
Imunita u novorozených chlapců je obecně slabší než u dívek. Chlapecký imunitní mechanismus totiž dozrává později. Což je i příčina častějších alergií u chlapců v době před pubertou.
protein

Vědci řeší protein mezi cukrovkou a rakovinou

0
Lékaři v krvi objevili protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty v riziku cukrovky a úmrtí na rakovinu.
kojeni

Vědci řeší optimální délku kojení novorozenců

1
Alespoň půlroční kojení přispívá k dobrému rozvoji poznávacích funkcí dětí. Je i prevencí chronických respiračních a kardiovaskulárních onemocnění. Myslet by na to měly hlavně matky žijící v regionech se znečištěným ovzduším.
socialni_site

Sociální sítě a digitální hry likvidují českou mládež

0
První profil na sociální síti si mládež zakládá v 11 letech, průměrně spravuje pět profilů. Sociální sítě rizikově užívá až 50 % středoškoláků a 30 % žáků základních škol. Digitální hraní v Česku ohrožuje až čtvrtinu žáků základních škol.
mikroplasty

Mikroplasty v řekách a mořích prospívají virům

0
Viry přežívají na mikroplastech obsažených ve vodě v aktivní podobě až tři dny. Uvedli to vědci z britské University of Stirling. Mikroplasty se do řek a moří dostávají ze syntetických textilií z odpadních vod domácností.
Marketa_Geleneky

Nákaza toxoplazmózou je nejčastější z masa a zeleniny

0
„Základem všeho a zdrojem toxoplazmózy je kočka,“ říká k parazitárnímu onemocnění, které ohrožuje těhotné ženy a pacienty s oslabenou imunitou vedoucí lékařka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Markéta Geleneky.
deti

Mladí lidé se vzdávají dětí i kvůli ochraně klimatu

0
Globální klimatické změny, obavy o přírodní zdroje a strach z budoucnosti ovlivňuje stále více mladých párů v rozhodování o založení rodiny. Zhoršující se životní prostředí tak snižuje porodnost dětí přímo i nepřímo.
diabetologii

EU dá ČR miliardu na diabetologii, kardiologii a obezitologii

1
Inovativní léky, moderní léčebné postupy, posílení prevence a podpora výzkumu v diabetologii, kardiologii a obezitologii. To jsou oblasti, do kterých míří více než miliarda korun z evropských fondů.
institut

Institut pro výzkum virů a bakterií vyjde na 1,3 miliardy

0
Připravit se na zdravotní hrozby jakou byl covid má Česku pomoci Národní institut virologie a bakteriologie, zatím ve virtuální podobě. Z EU na něj vědci na 3,5 roku dostali 1,3 mld. Kč.
choroby

Špatné sny mohou značit počátky Parkinsonovy choroby

0
Noční můry ve vyšším věku mohou být varovný signál rozvíjející se Parkinsonovy choroby. Naznačují to výsledky studie vědců z Birminghamské univerzity. Souvislost nemoci se špatnými sny odborníci spojovali již dříve.
ministr

Ministr Vlastimil Válek ocenil přední české vědce

0
Ocenění za zdravotnický výzkum a vývoj pro rok 2021 převzalo v úterý [7.6.] od ministra zdravotnictví Vlastimila Válka deset vědeckých odborníků. Uznání se dočkali vědci z onkologie, neurologie či genetiky.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »