chuze

Infarktu a rakovině zabráni i 11 minut rychlé chůze denně

0
Zhruba 40 % všech úmrtí v ČR připadá na nemoci srdce a cév. A mnohdy jde o předčasná úmrtí, kterým šlo zabránit. Třeba krátkou svižnou chůzí každý den, upozorňují kardiologové. A čím víc chůze, tím nižší riziko srdeční choroby.
slinivky

Rakovina slinivky patří mezi nejčastější zabijáky. Dá se jí i předejít

1
Ročně zhoubným nádorem slinivky břišní v Česku onemocní 2 500 až 3 tisíce pacientů. Výskyt nemoci těsně provází její úmrtnost. To znamená, že většina pacientů na rakovinu slinivky umírá. Vzniku nádoru se ale dá i předcházet.
psychoaktivnich_leku

Dál roste nadužívání psychoaktivních léků u seniorů a žen

0
Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí schválila Zprávu o nelegálních drogách v České republice 2023 a Zprávu o problematickém užívání psychoaktivních léků v České republice 2023.
Koblizek

Covid proniká do mozku i svalů. Následky vyřazují z běžného života

53
Infekce covid-19 proniká i do mozku a svalů. Následky nemoci pacienty vyřazují z běžného života. Potíž je, že se jim nikdo speciálně nevěnuje. Říká to v rozhovoru Zdravé Zprávy přednosta Plicní kliniky LF UK a FN v Hradci Králové Vladimír Koblížek.
zastave_srdce

Když už infarkt myokardu, tak jedině v Česku, tvrdí tuzemští lékaři

0
Při zástavě srdce mají pacienti v Česku až 15procentní šanci na přežití a na návrat do plného života. Evropský průměr je mezi 5-8 procenty. Důvod? Hustá síť kardiocenter v Česku a poučená laická veřejnost o poskytnutí první pomoci.
planetu

Emise planetu nejen oteplují, ale i ochlazují

0
Omezit oteplování planety na 1,5 stupně je stále těžší. Ukazují to nové výpočty. Podle nich emise planetu nejen oteplují, ale i ochlazují. Uvádí to článek New York Times.
vyzkum

AV ČR podpořila výzkum Rytmy mozku a těla v jazykové interakci

0
Akademie věd ČR [AV ČR] poskytla finanční prémii Lumina quaeruntur vědkyni Psychologického ústavu AV ČR na výzkum rytmické aktivity lidského mozku a těla ve vazbě na schopnost komunikovat. 
leukemie

Čeští vědci přišli na genové mutace, jež přispívají k rozvoji leukémie

0
Čeští vědci objevili nové mutace v genu PPM1D, které potlačují funkci proteinu p53 a vedou k rozvoji leukémie. Protein p53 brání rozvoji nádorových nemocí tím, že zamezuje dělení buněk s poškozenou DNA. Objev rozšiřuje možnosti léčby.
bunek

Genová technologie pomohla při sledování buněk obilovin

0
Po čtyřech letech výzkumu rostlinní genetici z Ústavu experimentální botaniky [ÚEB] AV ČR vyvinuli nástroj, který umožňuje živé sledování procesů množení buněk v ječmeni. Objev podle vědců přispěje k lepšímu šlechtění obilovin.
Wolbachia

Komáři dengue se rychle množí. Nasadili na ně bakterii Wolbachia

0
Proti dengue v Hondurasu nasadili bakterii Wolbachia, která brání množení viru v těle komára a snižuje riziko přenosu na člověka. V Hondurasu se dengue ročně nakazí přes 10 tisíc lidí. Výskyt nemoci ve světě se za 50 let zvýšil 30krát.
paraziti

Paraziti kolují i mezi lidmi a lidoopy a neohrožují jen lidi

0
Zkoumat přenosy hlístic mezi lidmi a lidoopy navzájem se do pralesa v Kamerunu vydali vědci Ústavu biologie obratlovců AV ČR [ÚBO AV ČR]. Z jejich výměšků zjistili, že paraziti kolují mezi oběma stranami. Což ohrožuje lidi i lidoopy.
Alzheimer

Alzheimer je specifický způsob sebevraždy, zjistili vědci

0
Britští a belgičtí vědci se domnívají, že přišli na to, jak umírají mozkové buňky napadené Alzheimerovou nemocí. Již dlouhá léta je Alzheimer záhadou, kterou se zabývají vědci po celém světě.
i&i_Bio

Česká spořitelna investovala 122 milionů korun do fondu i&i Bio

0
Česká spořitelna vstoupila jako první tuzemská banka do investičního fondu i&i Biotech Fund [i&i Bio]. i&i Bio investuje do výzkumu a vývoje nových léčiv a zdravotnických prostředků v počáteční fázi jejich vývoje.
vzacne

Masarykova univerzita má centrum pro vývoj léků na vzácné nemoci

0
Na brněnské lékařské fakultě Masarykovy univerzity vzniká centrum CREATIC zaměřené na výzkum a vývoj léků na vzácné nemoci. Jeho vedením se ujme přednostka Farmakologického ústavu MED MUNI Regina Demlová.
onkologie

Onkologie vede v počtu klinických studií, říká ředitel AIFP

0
„Dominantní je onkologie, polovina klinických studií se týká jí. Na druhém, třetím místě je imunologie, nervová soustava a kardiologie,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář.
odpadnich_vod

Ibuprofen čistírny z vod vyčistí, ale Diclofenac už ne

1
Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27 100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost.

Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko infarktu a mrtvice

0
Průmyslově zpracované potraviny výrazně zvyšují riziko rozvoje vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, infarktu a mrtvice. Napsal to list The Guardian s odkazem na dvě na sobě nezávislé studie.
zralok

Někdy žralok odplave, ale někdy taky ne. Roli hraje i barva plavek

2
Dlouho se mělo za to, že žraloci mají špatný zrak. Nedávný výzkum ale odhalil nové skutečnosti o jejich schopnosti vidět barvy. Podle něj žraloci nejen cítí krev na dálku až několika kilometrů, ale relativně dobře vidí.
vedci

Vědci pokročili v metodě cílené likvidace rakovinových buněk

0
Novou chemickou reakci, která umožňuje lepší zacílení léčiva na konkrétní místa v lidském těle, objevili vědci pod vedením Milana Vrábela z ÚOCHB AV ČR. Metoda hledá uplatnění hlavně v léčbě onkologických onemocnění.
Alzheimerovy_nemoci

Český startup pracuje na AI detekci Alzheimerovy nemoci

0
Neurona Lab je technologický startup využívající umělou inteligenci v neurologii. Nyní pracuje na třech projektech, jež se ale všechny soustředí na léčbu Alzheimerovy nemoci. V prvních dvou cílí na detekci amyloidu v mozku pacientů.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »