Neděle, 01. října 2023
na_peci

Lidé s postižením jdou do boje o vyšší příspěvek na péči

3
Na nenaplněné sliby Ministerstva práce a sociálních věcí o navýšení příspěvku na péči reaguje Národní rada osob se zdravotním postižením. S poslanci jedná o předložení návrhu zákona, který by dávku zvýšil o 10 i více procent ještě letos.
pomoc

Na potravinovou pomoc dá stát miliardy v dotacích

0
Pro potravinové banky má Ministerstvo práce a sociálních věcí pro následující roky z EU k dispozici 1,22 mld. Kč. Další stovky milionů mají od zemědělství a životního prostředí. Podpora ale nestačí. Zájem o pomoc je v ČR obrovský.
pacientskym

Stabilní financování pacientským organizacím v ČR stále chybí

0
Příspěvky státu a krajů pacientským organizacím [PO] nedosahují ani třetiny jejich celkových příjmů. Většina peněz nutných pro fungování PO tak stále pochází ze soukromých zdrojů. A ty jsou nepředvídatelné.
na_peci

Vyšší příspěvek na péči i valorizaci slibuje MPSV na příští rok

4
O navýšení i rozšíření příspěvku na péči debatuje ve vládní koalici Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR přes rok. Nyní slibuje, že se koalice na úpravě shodla a ke zvýšení dojde od poloviny příštího roku.
v_Chelcicich

Síť Alzheimer Home nově otevřela zařízení v Chelčicích

0
V jihočeských Chelčicích na Strakonicku zahájilo provoz pobytové zařízení pro pacienty s Alzheimerovou nemocí Alzheimer Home. Kapacita zařízení je 120 lůžek a stálí klienti se do domova nastěhují koncem roku.
vyzivne

Náhradní výživné pokračuje a rodičovský příspěvek vzroste

0
Sněmovna v úvodním čtení schválila [29.8.] vládní novelu zvyšující rodičovský příspěvek na 350 tisíc Kč na děti narozené od ledna 2024. Zákonodárci uznali i náhradní výživné na další dva roky a redukci administrativy pro úřady práce.
terenni_chuvy

Terénní chůvy pomohou přetíženým rodičům už příští rok

0
Nezralým, příliš mladým, nemocným či osamělým rodičům s malými dětmi by měly od příštího roku pomáhat terénní chůvy. Jde o novou formu sociální pomoci hrazenou státem na maximálně 300 hodin ročně.
domovy_senioru

Středočeský kraj nabízí objekty pro domovy seniorů

0
„Jsme schopni nabídnout i jiné objekty vhodné k provozu sociálních služeb. A to v místech, kde by municipality tato zařízení uvítaly,“ řekla středočeská hejtmanka Petra Pecková na jednání s firmou, jež staré a unikátní budovy mění v domovy seniorů.
senlife

Senlife mění další historickou budovu v domov pro seniory

0
Společnost Senlife přemění další historickou budovu v domov pro seniory. Tentokrát jde o chátrající zámek v Chodové Plané na Tachovsku s kapacitou 107 lůžek. Samotná přestavba započne zřejmě letos v říjnu.
socialni_peci

Dohody v sociální péči nejspíš skončí. Což situaci neprospěje  

0
Zatímco lékaři a zdravotníci zřejmě dostanou pětiletou výjimku na podmínky přesčasové práce, které přináší novela zákoníku práce, vládní úpravy pravidel u dohod o pracovní činnosti nejspíš tvrdě zasáhnout sociální péči.
mpsv

MPSV nabízí sociálním službám dotace na EPS i výtahy

0
Na pořízení elektronické požární signalizace [EPS] do pobytových zařízení sociálních služeb nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí dotaci až 2,5 milionu korun. Žádosti začne úřad od zřizovatelů přijímat 14. srpna.
zamestnanci_Alzheimer_Home

Alzheimer Home: Pracovníci nosí barevná trička kvůli klientům

0
Zaměstnanci Alzheimer Home se nově obléknou do pestrobarevných triček. Díky nim klienti lépe rozpoznají jejich profesní zařazení. Například růžová trička obléknou sociální pracovníci a zelenkavá pak aktivizační pracovníci.
skolach

Jen změna legislativy kapacity v mateřských školách nenavýší

0
Povinnost měst a obcí přijímat do mateřských škol všechny spádové děti starší tří let se v praxi mine účinkem. Navrhovanou povinnost obcí a krajů totiž podmiňují volné kapacity ve školách. 
potravinove_banky

Potravinové banky dostanou od EU 69 mil. Kč na provoz

0
Potravinové banky od července otevírají 150 nových výdejen po celé zemi. Půjde o tříletý projekt financovaný z Evropské unie částkou 69 milionů korun. Většinu peněz využijí banky na pohonné hmoty a mzdové náklady.
vlada

Vláda upřednostnila dálnice před sociálními službami

0
Ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS] odmítl navrácení zhruba 6,4 miliardy korun do Evropského sociálního fondu [ESF+]. Tyto peníze z něj vyvedla vláda Andreje Babiše [ANO]. Organizace poskytující sociální služby je chtějí zpět.
fiktivni_odvody

Výchovné nahradí fiktivní odvody a společný základ manželů

0
Od ledna 2023 zavedené výchovné po roce 2025 nahradí takzvané fiktivní odvody za dobu péče o dítě či osobu blízkou a společný základ manželů. Oba parametry by se zohlednily při výpočtu penzí a zmenšily rozdíly mezi důchody mužů a žen.
zdravotne_socialni_pojisteni

Sociální služby by mohly spadat pod zdravotně sociální pojišťovny

0
Z veřejného zdravotního pojištění by se mohly v budoucnu hradit i sociální služby. Zdravotní pojišťovny by se změnily na zdravotně sociální pojišťovny. O návrhu informují resorty zdravotnicí a práce v materiálech pro jednání tripartity.
EPS

44 procent pobytových sociálních služeb nemá EPS

0
Polovina poskytovatelů pobytových sociálních služeb ve vícepodlažních budovách nemá evakuační výtah. A zhruba 44 procent pečovatelských zařízení s kapacitou nad 50 lůžek nemá instalovanou elektronickou požární ochranu EPS.
NRDZ

NRDZ vyzvala kraje k hlubší spolupráci na psychiatrické péči

0
Na ministerstvu zdravotnictví proběhlo jednání Národní rady pro duševní zdraví [NRDZ]. Hlavním tématem byla role krajů a jejich zapojení do plnění akčního plánu pro duševní zdraví a lidskoprávní oblast.
prispevek

Pětitisícový příspěvek rodinám pomohl, jeho výplata končí

0
Pětitisícový jednorázový příspěvek dostalo 1,4 milionu dětí. Polovina jejich rodičů z něj nakoupila školní potřeby, necelá čtvrtina peníze využila na úhradu kroužků pro děti. Výplata příspěvku končí 1. července.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »