odbory

Ministři obcházejí běžné legislativní procesy, upozorňují odbory

0
Na obcházení standardních legislativních procesů při úpravách zákonů ze strany současné vlády, aktuálně ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí, upozorňují už i odbory. Vládě tyto kroky dlouhodobě vytýká i opozice.
V_Pardubicich

Pracují v Pardubicích: Na asistentku pro dceru jim přispívá nadace

0
V Pardubicích žije Maryja Vojtovyčová s manželem a svou postiženou dcerkou. Jako cizinci nemají nárok na sociální dávky. Jejich dcera Julia se ale neobejde bez celodenní péče. Situaci řeší rodina podporou od nadace.
zadosti

Úprava příspěvku na péči spustí vlnu žádostí o vyšší stupeň závislosti

1
Nenavýšení příspěvku na péči v prvním stupni závislosti, jak navrhují vládní poslanci, podle opozice spustí vlnu žádostí o přehodnocení zdravotního stavu ze strany jeho příjemců. Začnou totiž usilovat o přesun do vyššího stupně podpory.
Rada_postizenych

Jurečkův návrh příspěvku na péči se musí upravit, tvrdí rada postižených

11
Rada postižených kritizuje návrh na zvýšení příspěvků na péči. Nesouhlasí s tím, že by se první stupeň dávky neměl valorizovat vůbec a druhý stupeň by se měl od července zvýšit jen o stokoruny. S poslanci chce proto jednat o úpravě částek.
prispevek_na

Příspěvek na péči bude až 27 000 korun. Testy majetku ale chybí

2
Od letošního července se zvýší příspěvek na péči ve 2., 3. a 4. stupni závislosti u dětí i dospělých. Příspěvek v 1. stupni se nezvýší. Lidé ve 4. stupni v domácí péči dostanou 27 tisíc Kč měsíčně. Majetkové testy klientů a rodin se nechystají.
Dynamicky_nakupni_system

Dynamický nákupní systém zlepší stravu nejen v nemocnicích

0
Dynamický nákupní systém [DNS] může zlepšit kvalitu stravování ve školách, zařízeních sociálních služeb, ale i v nemocnicích. Jednou z nemocnic, která už s tímto nástrojem pracuje, je pražská Nemocnice Na Homolce.
peci

V životních pojistkách lidé více myslí na vážnou nemoc a péči

0
V životním pojištění strmě přibývá pojistné plnění kvůli invaliditě, vážné nemoci a dlouhodobé péči. Loni pojišťovny řešily až 24 tisíc těchto událostí. To je meziroční růst o více než 3 700. V pětiletém srovnání vzrostl počet těchto událostí o 11 512.
pobyt_v_LDN

Za delší pobyt v LDN lidé zaplatí jako v domově důchodců

16
Z pojištění hrazený pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných delší než 90 dnů by měla schvalovat zdravotní pojišťovna. Její revizní lékař by hrazený pobyt mohl prodloužit o 180 dnů, to i opakovaně. Nově vzniknou zdravotně-sociální služby.
pomoci

Třetina příjemců potravinové pomoci v Česku jsou děti do 18 let

0
Děti do 18 let věku tvoří třetinu příjemců pomoci potravinových bank. Zhruba čtvrtina klientů jsou Romové. Dále si pro darované potraviny často chodí bezdomovci, cizinci a senioři. Loni lidé a firmy darovali přes 1 200 tun potravin.
socialni

Praha rozdělí v grantech 130,8 mil. Kč na sociální služby

0
Pražský magistrát rozdělí letos na grantech v sociální oblasti asi 130,8 milionu korun. Peníze půjdou na financování běžných výdajů pro zajištění dostupnosti služeb. Poskytnutí peněz dnes [8.1.] schválili pražští radní na svém jednání.
lidi_bez_domova

Na mrazivé dny myslí i Armáda spásy, chystá lůžka pro lidi bez domova

0
Na celodenní mrazy, kdy mají teploty po víkendu podle meteorologů spadnout až k -16 °C, se připravuje Armáda spásy. Pro lidi bez domova chystá noclehárny, teplou stravu i oblečení. A pomoc může i veřejnost, třeba nákupem nocleženky.
stanjura

Stanjura: Novela o sociálních službách neřeší změnu financování

0
Proti novele o sociálních službách, kterou dnes [3.1.] projedná vláda, se postavil ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS]. Zákon podle něj neřeší změnu financování sociálních služeb. Současný model financování považuje ministr za neudržitelný.
Trikralova_sbirka

V ostravsko-opavské diecézi se rozjela Tříkrálová sbírka

0
V ostravsko-opavské diecézi je pro Tříkrálovou sbírku, jejíž 24. ročník letos potrvá do 14. ledna, připraveno 3 679 pokladniček. Je to více než v loňském roce. Do ulic měst a obcí tak vyrazí 10 000 až 11 000 koledníků.
obedy

Příspěvek na obědy dál dostanou i rodiče na sociálních dávkách

0
Chybu v příspěvcích na školní obědy na příští rok včera [28.12.] slíbil opravit ministr školství Mikuláš Bek [STAN]. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR následně stáhlo dotační výzvu, která se týká obědů pro děti.
domovu_se_zvlastnim_rezimem

Domovů se zvláštním režimem v Česku rychle přibývá

0
Kapacita domovů se zvláštním režimem se v Česku za posledních deset let více než zdvojnásobila. V roce 2022 jich fungovalo 396 s kapacitou 24,8 tisíce lůžek. Meziročně vzrostl počet těchto domovů o dvacet, od roku 2012 pak o 186 domovů.
Ideathon_UTB

Vítězný projekt studentů Ideathon UTB se dočká realizace

0
Výstavba zahrady Alzheimer Home Zlín podle studentského návrhu Ideathon UTB odstartuje už na jaře 2024. Nový prostor využijí senioři s Alzheimerovou nemocí a jinými demencemi společně s dětmi z místní dětské skupiny.
zachranka

Lidé chtějí zemřít doma, ne v nemocnici, ví pražská záchranka

0
Osm z deseti lidí v Česku si přeje zemřít doma. Přání se ale vyplní jen dvěma lidem z deseti. Problém je v tom, že čtyři z pěti pacientů od svých lékařů nevědí, že umírají. Situaci se snaží změnit nejen pražská záchranka.
na_peci

MPSV chce růst příspěvku na péči navázat na inflaci

0
Růst příspěvku na péči ve všech jeho stupních navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí navázat na růst spotřebitelských cen. Příspěvek by rostl při inflaci nad pět procent. Nově by ho vláda zvýšila nařízením, prvně od 1.7.2024.
invalidity

ČSSZ: Posuzování invalidity neprobíhá na diagnózu

17
Stejná diagnóza a dva různé stupně invalidity. I s tím se lidé s invalidní penzí setkávají. Podle ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] Františka Boháčka nejde o chybu v posudku.
system

Důchody má od roku 2026 spravovat nový datový systém

1
O správu důchodů by se měl od roku 2026 postarat nový informační systém České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] za stovky milionů korun. Nynější software je starší než 40 let a správu a výplatu penzí i nemocenských dávek komplikuje.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »