Pátek, 30. září 2022
MPSV

Výdaje MPSV příští rok prvně atakují bilion korun

1
Český sociální systém nebezpečně mohutní. Ještě letos si žádá hlavně na pokrytí sociálních podpor dalších sedm miliard korun. V rozpočtu na rok 2023 má resort MPSV dostat příští rok o 115,3 miliardy navíc.
rijna

Pěstouni si od října polepší o vyšší stovky korun

0
Pěstounské domácnosti si od října polepší o vyšší stovky korun. Některé z příspěvků pro pěstouny a děti v náhradní rodinné péči se zvýší o více než třetinu. Roční náklady státu vzrostou zhruba o 400 milionů korun.
Plzen

Plzeň plánuje nový dům pro seniory na Slovanech

0
Město Plzeň vybuduje za 500 mil Kč polyfunkční dům pro seniory v oblasti Chvojkovy lomy v městské části Slovany. Poskytovatelem služeb bude společnost Domovinka – sociální služby.
na_mobilitu

Vyšší příspěvek na mobilitu bude snad od října

1
Zvýšení příspěvku na mobilitu o 350 korun na 900 korun a další pomoc nyní závisí na poslancích. Vyšší podpory pro lidi se zdravotním hendikepem schválila vláda, nyní se čeká na Sněmovnu. V lepším případě by jej mohli lidé čerpat od října.
na_peci

Invalidní penze a příspěvky na péči úřady vyřídí snad rychleji

2
Zdravotní stav žadatelů o příspěvek na péči nebo invalidní důchod by od příštího roku mohli vedle posudkových lékařů nově hodnotit i nelékaři - zdravotní sestry, fyzioterapeuti nebo záchranáři. Zkrátily by se tím čekací doby na vyřízení žádosti.
nahrady

Náhrady po pracovním úrazu a nemoci z povolání vzrostou

0
Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od září znovu zvýší. Vláda rozhodla o zvednutí průměrného příjmu, ze kterého se počítají.
prispevek

Stát zvýší příspěvek na mobilitu a další. Kdy ale neví

8
Lidé se zdravotním hendikepem by se mohli konečně dočkat navýšení některých státních podpor. Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo od jara slibovaný balíček pomoci.
od_statu

Sociální služby letos od státu získají 23,6 mld. Kč

0
Sociální služby letos dostanou ze státního rozpočtu ještě 3,2 miliardy korun, dotace od státu tak letos činí 23,6 mld. korun. Státní dotace pokryje zhruba 40 % jejich nákladů, roční výdaje jsou 50 miliard korun.
predduchodu

Odbory žádají změnu předdůchodu u záchranářů

0
Zdravotnické odbory vyzvaly poslance, aby opravili zákon umožňující některým záchranářům odejít do předdůchodu bez krácení penze. Současná legislativní úprava vykazuje chyby. Což brání uvedení normy do praxe.
posudkovych

Z posudkových lékařů mají čeští pacienti často strach

27
I pacienti s vážným a nevyléčitelným onemocněním, které jim brání si na živobytí vydělat prací, čekají v Česku na invalidní důchod několik let. U posudkových lékařů navíc často cítí ponížení, bezmoc a mají z nich strach.
jizdne

Marian Jurečka: Levnější jízdné pro invalidy zdražování neřeší

1
Zavedení 50% slevy na jízdné pro invalidy 3. stupně je systémovou změnou nikoli opatřením, které zmírňuje dopady inflace. Pro ZdraveZpravy.cz to potvrdil ministr práce Marian Jurečka.
socialniho_pojsiteni

Rodinní pěstouni se opět zapojí do sociálního pojištění

0
Nezprostředkovaní pěstouni se vrátí do systému sociálního pojištění na celou dobu trvání pěstounství. Umožní to novela zákona o důchodovém pojištění. Ve středu ji schválila vláda.
dlouhodobe_osetrovne

Kdo a kdy čerpá dlouhodobé a krátkodobé ošetřovné

0
Krátkodobé ošetřovné zčásti nahradí výpadek příjmu kvůli nemoci či úrazu dítěte. Oproti tomu dlouhodobé ošetřovné řeší i zajištění péče o staršího člena rodiny po propuštění z nemocnice nebo při paliativní péči.
uprchlikum

Česko uprchlíkům otevírá dveře nejen ve zdravotnictví

0
Snazší přístup k hrazené zdravotní péči, promptní získání pobytového víza, přístup k sociálním službám i na trh práce a speciální humanitární dávky. To jsou aktuální formy pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, které schválila Vláda ČR.
penze

Ukrajinci v ČR se penze nedočkají, sociální dávky ano

7
Ukrajinští důchodci se v Česku své penze nedočkají. Byť to mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení umožňují. Ve válečné situaci je ale přeposílání dávek z Penzijního fondu Ukrajiny nemožné. Žádat v Česku ale mohou o sociální dávky.
mzdy

Náhrada mzdy u zaměstnance není totéž co nemocenská

3
Při dočasné pracovní neschopnosti dostává zaměstnanec prvních 14 dní náhradu mzdy od zaměstnavatele, od 15. dne pak nemocenskou od ČSSZ. ZdraveZpravy.cz shrnují vše o nemocenské pro OSVČ i zaměstnance, včetně kontrol z úřadu.
socialni

Sociální výbor Sněmovně doporučil rozpočet pro MPSV

0
Sněmovní sociální výbor doporučil schválit novelu rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí pro letošek beze změn. Rezort má hospodařit s příjmy ve výši 617,23 mld. Kč a výdaji 757,99 mld. Kč.
chudych

V Česku žije více chudých lidí, než uvádějí statistiky

0
Chudoba v Česku ohrožuje mnohem víc lidí, než uvádějí oficiální čísla o nezaměstnanosti a chudobě. Na problém chudých lidí upozorňuje zpráva Caritas Carex Charity ČR.
pestouny

Stát ponížil pěstouny, kteří pečují o děti příbuzných

46
Zatímco si změnou odměn pro pěstouny od ledna někteří polepšili, jiní se šli registrovat na úřad práce a hledat si přivýdělky. Takzvaní nezprostředkovaní pěstouni mají nižší podporu a sami si i musí platit odvody na pojištění.
zmeny

Rok 2022 přináší změny v mnoha sociálních dávkách

24
Od ledna 2022 se mění podmínky u příspěvku na péči a na zvláštní pomůcky. Změny jsou u ošetřovného i dlouhodobého, otcovské či pěstounské dávky. Vzrostou i platy ve zdravotnictví a sociální sféře.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »