rodicak

Rodičák vzroste a úřady práce nahlédnou i do bankovních účtů

2
Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší novým žadatelům o 50 tisíc korun na 350 tisíc Kč. A úřady práce začnou nahlížet do bankovních účtů žadatelů o dávky hmotné nouze. Změny přináší ve Sněmovně schválená novela o státní sociální podpoře.
Výchovné 500 Kč na dítě od ledna 2027 mají dostávat k nově přiznávaným penzím jen rodiče se 3 a více dětmi. Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. / Foto: Vláda ČR

Výchovné na jedno a dvě děti skončí v lednu 2027

69
Výchovné 500 Kč na dítě přestanou úřady přiznávat k nově schváleným důchodům od ledna 2027. To ale pouze penzistům s jedním nebo dvěma vychovanými dětmi. Rodičům s 3 a více dětmi dávka zůstane.
uraz

Náhrada za pracovní úraz, nemoc z povolání vzroste o 360 Kč

0
Náhrada za pracovní úraz, nemoc z povolání či pro pozůstalé se od ledna 2024 zvýší o 360 korun měsíčně. Od nového roku vzrostou tyto náhrady také pro vojáky a osoby ve služebním poměru.
neschopenek

Neschopenek přibylo o 40 %. Náklady stát sníží novým odvodem

0
Počet vydaných neschopenek pro nemoc za letošní první půlrok vzrostl oproti stejnému období roku 2019, tedy před covidem, o 40 % na 1,22 milionu pracovních neschopností. Náklady na dávku sníží od ledna nový pojistní odvod.
zdravotniho_pojisteni

Sociální služby si ukrojí víc peněz ze zdravotního pojištění

0
Z veřejného zdravotního pojištění by mělo jít v příštích letech víc peněž do sociálních služeb. To skrze úhradu za zdravotní péči v sociálních službách. Příští rok půjde o nárůst o půl miliardy korun a v dalších letech se částka ještě zvýší.
sluzby

Domácím pečujícím v Blansku nově pomohou odlehčovací služby

0
Odpočinek často i od 24hodinové péče o nesoběstačného člena rodiny nabídne domácím pečujícím Senior centrum Blansko. Zařízení se o pacienta závislého na pomoci druhých postará až 42 dnů. Takových zařízení je v ČR potřeba víc.
prispevku_na_bydleni

D. Prokop: Je načase zúžit skupinu příjemců příspěvku na bydlení

12
Oproti loňsku narostl počet příjemců příspěvku na bydlení dvojnásobně. Nárok na dávku má podle sociologa Daniela Prokopa široká skupina domácností a je načase ji zúžit. A více se zaměřit na sociální pomoc nízkopříjmovým rodinám s dětmi.
osetrovne

MPSV chystá ošetřovné i pro živnostníky a dohodáře

0
Nárok na ošetřovné by měli mít od roku 2025 nově i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním. Veškeré dávky nemocenského pojištění by se měly dát vyřídit elektronicky v systému e-neschopenka.
komunitni_sluzby

Velká sociální zařízení se přemění na komunitní služby

2
Až padesátka pobytových sociálních zařízení s vyšší kapacitou by se do dvou let mohla přeměnit na menší komunitní služby. Počítá s tím vládou schválený dokument podporující pobyty seniorů a zdravotně postižených v přirozeném, ideálně domácím prostředí.
rust_prispevku_na_peci

Poslanci ANO navrhli růst příspěvku na péči od ledna 2024

3
Opoziční poslanci hnutí ANO navrhli od ledna 2024 růst příspěvku na péči. U jeho příjemců do 18 let a dospělých třetího a čtvrtého stupně závislosti chtějí zvýšení o 10 procent. První dva stupně u dospělých navrhují zvýšit na 2 000 a 6 400 Kč.
posudkove_lekare

Novela slučující posudkové lékaře pod nový institut je v závěrečném čtení

0
Do závěrečného schvalování ve Sněmovně postoupila novela o organizaci sociálního zabezpečení. Jednou z hlavních změn v novele je zavedení Institutu pro posuzování zdravotního stavu [IPZP], který by sloučil všechny posudkové lékaře.
luzek

Sociální služby postrádají až 10 tisíc lůžek, potřeba roste

0
V sociálních službách chybí cca 10 tisíc pobytových lůžek, nejčastěji pro pacienty s demencemi. Takových pacientů v Česku každoročně přibývá o pět procent. S demencí se v ČR léčí 180 tisíc pacientů, reálně nemocí ale trpí vyšší počty lidí.
kojenecke_ustavy

Kojenecké ústavy z Česka úplně zmizí už příští rok

2
Kojenecké ústavy v Česku příští rok skončí. Malých dětí v nich ubývá a o děti do tří let se místo nich postarají pěstouni. Od ledna 2024 zřejmě dojde i ke sjednocení institutů svěřenectví a nezprostředkovaná pěstounská péče.
rizeni

Posudková řízení o invaliditě a příspěvku na péči zřejmě zrychlí

5
Řízení o invalidních důchodech a příspěvcích na péči by mohla od příštího roku zrychlit. Poslanci chtějí sjednotit agendu posudkových lékařů pod jednu střechu. A nově se mají všechny žádosti vyřizovat v pořadí, ve kterém přišly do systému.
na_peci

Lidé s postižením jdou do boje o vyšší příspěvek na péči

4
Na nenaplněné sliby Ministerstva práce a sociálních věcí o navýšení příspěvku na péči reaguje Národní rada osob se zdravotním postižením. S poslanci jedná o předložení návrhu zákona, který by dávku zvýšil o 10 i více procent ještě letos.
na_peci

Vyšší příspěvek na péči i valorizaci slibuje MPSV na příští rok

4
O navýšení i rozšíření příspěvku na péči debatuje ve vládní koalici Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR přes rok. Nyní slibuje, že se koalice na úpravě shodla a ke zvýšení dojde od poloviny příštího roku.

Ministr Rakušan spěchá na prodloužení ochrany uprchlíků

21
Dočasnou ochranu pro uprchlíky z Ukrajiny vláda nejspíš prodlouží do konce března 2025. Vyplývá to z novely zákona zvaného lex Ukrajina. Ten má vláda Petra Fialy [ODS] na programu příští týden ve středu.
zdravotne_postizene

EK navrhla celounijní průkazy pro zdravotně postižené

0
Lidé se zdravotním hendikepem se dočkají jednotného průkazu zdravotně postižené osoby platným ve všech státech EU. Stejně tak Evropská komise [EK] schválila [6.9.] Evropskou parkovací kartu pro hendikepované.
vyzivne

Náhradní výživné pokračuje a rodičovský příspěvek vzroste

0
Sněmovna v úvodním čtení schválila [29.8.] vládní novelu zvyšující rodičovský příspěvek na 350 tisíc Kč na děti narozené od ledna 2024. Zákonodárci uznali i náhradní výživné na další dva roky a redukci administrativy pro úřady práce.
na_dite

Pět tisíc na dítě letos vláda nedá, ale i nabízí pomoc potřebným

0
Loňskou podporu 5 tisíc korun na dítě na nákup školních potřeb letos vláda Petra Fialy nezopakuje. Určitá podpora tady ale je. Jde o mimořádnou okamžitou pomoc, dávku, z níž rodiče pořídí školní pomůcky, oděvy i kurzy pro své děti.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »