Lék údajně až rok zabraňující nákaze virem HIV americké společnosti Gilead Sciences dokončil první fázi testování. A výsledky ukazují, že injekčně podávaná látka úspěšně chrání tělo před nákazou virem způsobujícím onemocnění AIDS.
O úspěšném ukončení první fáze testování přípravku s obsahem účinné látky lenakapavir, který zřejmě až po dobu jednoho roku zabraňuje nákaze virem HIV, informuje americká farmaceutická společnost Gilead Sciences. Pokud léčivý přípravek prokáže účinnost a bezpečnost i v dalších fázích testování, půjde o nejdéle působící formu ochrany před HIV, kterou má současná medicína k dispozici.
„Je úžasné vidět první výsledky, které naznačují, že injekce PrEP by mohly mít účinnost až dvanáct měsíců. Musíme se nyní připravit na jejich zavedení,“ popsal výsledky 1. fáze klinické studie Richard Angell z britské charitativní organizace Terrence Higgins Trust.
Do testování látky lenakapavir se podle studie zveřejněné v odborném časopise The Lancet zapojilo čtyřicet osob bez nákazy virem HIV. Po podání látky injekční formou se u žádné z nich podle vědců nedostavily vážné vedlejší příznaky ani jiná zdravotní rizika. Látka se v tělech účastníků studie navíc vyskytovala i po 56 týdnech.
Až roční prevence nákazy virem HIV
Tato injekčně podávaná látka je tak další formou prevence proti HIV známé jako pre-expoziční profylaxe [PrEP]. Ačkoli i současná prevence nákazy HIV ve formě tablet užívaných každý den je podle odborníků v boji proti šíření viru efektivní, musí se lék užívat každý den. Případně se nechat očkovat každých osm týdnů. Což je pro uživatele nejenže náročné, ale přípravek není často ani dobře dostupný.
„PrEP ve formě denních tablet je při boji proti HIV přelomová,“ tvrdí Angell s tím, že dostupnost přípravku PrEP ve formě denních tablet je ale v Británii stále velmi omezená.
„Pilulka nadále není dostupná ve věznicích, na internetu nebo v lékárnách,“ uvedl.
V léčbě rakoviny mají vězni horší podmínky než lidé na svobodě
Podle dat Světové zdravotnické organizace [WHO] žije na světě téměř 40 milionů lidí včetně dětí nakažených virem HIV. Nemoc neumí současná medicína vyléčit. Ale při správném užívání léčby ho dokáže utlumit do té fáze, že infikovaná osoba neohrožuje nákazou ani své sexuální partnery. Další posun v boji proti šíření viru HIV je zmiňovaná profylaktická terapie, která zabraňuje přenosu viru do organismu od nakažené osoby.
Gilead Sciences a český vědec Antonín Holý
Vědecký tým vyvíjející látky proti HIV, ale i jiným virům vede ve společnosti Gilead Sciences jako viceprezident pro virologii známý český virolog a biochemik Tomáš Cihlář. S úspěšnou kalifornskou farmaceutickou společností je spojený další z významných českých vědců Antonín Holý. Na počátku 90. let si Gilead licencoval několik sloučenin objevených právě Antonínem Holým, který pracoval pro Ústav organické chemie a biochemie [ÚOCHB].
Ze tří z nich následně vědci vyvinuli léky na léčbu pacientů s virem HIV a žloutenkou typu B. Tím si mimo jiné ÚOCHB zajistil miliardové příjmy za užití patentů k těmto sloučeninám.
Za zmínku stojí i to, že lék držený společností Gilead známý jako remdesivir se stal prvně podávaným lékem na covid-19 u pacientů s vážným průběhem nemoci. A to již v prvním roce pandemie, kdy mu evropský lékový ústav doporučil podmínečnou registraci.
–ČTK/VRN–