Viceprezident německé Stady je nový prezident Medicines for Europe
Představenstvo asociace výrobců generických a biosimilárních léčiv Medicines for Europe zvolilo za svého nového prezidenta Stephana Edera, výkonného viceprezidenta pro evropské trhy německé farmaceutické společnosti Stada.
The Lancet: Britská NHS řeší přínos vynaložených peněz na inovativní léky
S tím, jak se objevují nové léky, je třeba rozhodnout, zda je jejich přínos natolik dostatečný, aby odůvodnil snížení výdajů britské National Health Service [NHS] na další zdravotnické služby. Tím se zabývá prestižní magazín The Lancet.
Potřebujete moderní lék? Máte smůlu, teď nemáme peníze
„Člověk, který onemocní v lednu, má větší šanci na moderní léčbu než člověk, který onemocní v listopadu. Ale někdy jsou i měsíce velice důležité,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy o dostupnosti moderních léčiv v Česku David Kolář.
Výrobci infuzních roztoků navýší dodávky do Česka, výpadky nehrozí
Rozkolísaný trh s dodávkami infuzních roztoků do nemocnic v Česku se stabilizuje v letošním prvním čtvrtletí, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Podle něj klíčoví výrobci zvýší dodávky do Česka. A více se zapojí i tuzemští výrobci.
Doplatek a započitatelný doplatek za léky není to samé, upozorňují lékárníci
U změn v systému úhrad doplatků za léky vázaných na předpis platných od ledna letošního roku lékárníci upozorňují, že do ochranného limitu se zahrnují pouze započitatelné doplatky, nikoli všechny doplatky za léky.
Prof. Josef Thomayer: O pěstování léčebných bylin u nás
Josef Thomayer: Dosud například se mnoho ordinuje švýcarský preparát digalen, ačkoli neobsahuje to, co o něm chlubná reklama tvrdí. Digalenu se prodalo za těžké peníze, ač málokterému nemocnému prospěl.
Motorem farmaceutického průmyslu se stávají léky na hubnutí
Novým motorem farma průmyslu se stávají léky na hubnutí. Jsou to diabetes, obezita a nadváha, jež pohání expanzi těchto léků. Akcelerují je natolik, že tyto prostředky dohání v tržbách i léky na onkologická a imunologická onemocnění.
Polsko se cítí na to, aby prosadilo změny lékové legislativy v EU
Polsko se chystá na lednové převzetí předsednictví Rady Evropské unie a hodlá toho využít k prosazení změn u farmaceutické legislativy. Cílí hlavně na spravedlivější distribuci léků po celé Evropské unii. Uvádí to server Politico.
Investiční pobídky v EU neodpovídají potřebám farma firem
Na dnešním jednání [3.12.] Rady ministrů zdravotnictví EU v Bruselu chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] projednat i změny u limitů EU pro národní investiční pobídky pro farmaceutické firmy.
Za posledních 12 měsíců se v USA předávkovalo téměř sto tisíc lidí
Pokles počtu úmrtí z předávkování drog v USA pokračuje i letos. Od loňského do letošního června došlo podle amerického Centers for Disease Control and Prevention [CDC] k 97 000 úmrtím kvůli předávkování.
Prvního léku na Alzheimerovu chorobu se dočkaly i země EU
Vůbec první lék na Alzheimerovu chorobu schválil včera odborný výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Lék je určený pro pacienty s ranou fází nemoci. Jeho cenu a úhradu z pojištění si stanoví jednotlivé země EU.
Ministerstvo si pochvaluje spolupráci s lékovým ústavem
„Myslím si, že už dnes pacienti vidí zlepšení u výpadků léků. Že to, čím jsme procházeli poslední dva roky, se významně zlepšilo,“ uvedl na včerejší [11.11.] tiskové konferenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Do čištění odpadních vod se mají v EU zapojit i farma firmy
Na čištění odpadních vod se mají podílet i farmaceutické firmy působící v dané zemi. Změnu přináší nově schválená směrnice Radou EU. Rozsah spolufinancování stanoví až její zařazení do národní legislativy. K tomu má dojít do dvou až tří let.
Komentář: Jako obvykle se začne šetřit na lécích pro pacienty
Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář se na Zdravé Zprávy zamýšlí nad aktuální dohodou ministra Vlastimila Válka s praktickými lékaři o růstu úhrad. Podle něj to značí úspory na lécích pro pacienty. Více v jeho textu níže.
Klinických studií se ženy s rakovinou prsu nebojí. Mají ale svá pravidla
Pacientky s rakovinou prsu v Česku se klinických studií nových léků nebojí a zajímají se o ně. V onkologii u nás probíhá 206 výzkumných projektů a jednatřicet z nich připadá na výzkum nových terapií na rakovinu prsu.
Chudé země budou moci vyrábět očkování proti HIV
Společnost Gilead Sciences oznámila, že povolí šesti výrobcům generických léčiv v asijských a severoafrických zemích vyrábět a prodávat za nižší cenu svůj průlomový lék na HIV lenacapavir.
Český výrobce generik VÚAB investuje do vývoje léků na rakovinu
Český výrobce generik VÚAB Pharma má také vlastní výzkum a vývoj. V něm se zaměřuje na vývoj inovativních protinádorových přípravků a daří se mu. Firma známá pro svou dřívější výrobu penicilinu letos slaví 75 let od založení.
Irena Storová je novou ředitelkou asociací lékárenských sítí
Irena Storová, bývalá šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nastoupila na pozici výkonné ředitelky Asociace provozovatelů lékárenských sítí [APLS] a Evropské federace lékárenských sítí [EFPC].
Nádor prostaty léčí v Liberci prvně radiofarmakem, čeká se na výsledky
Nádor prostaty léčí liberečtí onkologové vůbec poprvé radiofarmakem s obsahem lutecia. Nadějný lék ale není v úhradách pojišťoven. To by se mohlo brzy změnit. Pacient tak lék dostal výjimečně přes paragraf 16.
Do Prahy se sjíždí světové špičky z oblasti vývoje nových léků
Letošní jubilejní 10. ročník letní školy zaměřené na vývoj nových léků se tento týden koná v Praze. Na mnoha akcích se setkají odborníci zastupující světové farmaceutické firmy se zástupci akademické oblasti i s mladými nadějnými vědci.