Moderna

Moderna uspěla v EU ve sporu o Comirnaty s Pfizerem a BioNTech  

0
Americká farmaceutická společnost Moderna uspěla u Evropského patentového úřadu ve sporu s firmami Pfizer a BioNTech o ochranu své technologie na výrobu vakcíny proti covidu-19.
klinicke

Vidět po letech úspěch klinické studie je dobrý pocit

0
„Máme radost, když se dozvíme, že skupina pacientů v klinické studii měla o deset procent lepší výsledky než ostatní,“ říká v rozhovoru na Zdravé Zprávy přednosta klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze Jan Vydra.
klinickym_hodnocenim

Klinickým hodnocením v ČR chybí pravidla. Doplácí na to nejen pacienti

0
Od roku 2017 do roku 2023 v Česku klinickými hodnoceními nových léků prošlo přes 16 tisíc pacientů. Většina těchto studií zkoumala léky a jejich účinky v oblasti onkologie, imunologie, infekčních onemocnění, nemocí srdce a dýchacích cest.
wegovy

Po Wegovy se rychle zhubne, po jeho vysazení ale i rychle přibere

0
Na Západě oblíbený lék na hubnutí Wegovy mnozí pacienti vysazují nebo oddalují jeho užívání poté, kdy zhubnou. Někteří ho nechtějí brát celý život, jiní na něj nemají peníze. Potíž ale je, že s jeho vysazením zase rychle přiberou na váze.
OncoPharm

Farmaceuti v Hradci Králové rozjeli OncoPharm za 75 milionů

0
Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové zahájila práci na projektu Předaplikační výzkum léčiv pro onkologická onemocnění a pro prevenci a léčbu jimi navozených závažných komplikací. Projekt nese zkratku OncoPharm.
Comirnaty

Pfizer a BioNTech kvůli vakcíně Comirnaty zažalovala britská GSK

0
Britský farmaceutický gigant GlaxoSmithKline zažaloval u amerického federálního soudu v Delaware společnosti Pfizer a BioNTech. Viní je z porušení jeho patentů u technologie mRNA, jíž využily obě společnosti pro vakcínu proti covidu-19 Comirnaty.
HPV

Miliony afrických dívek promeškají očkování proti HPV

0
Až 1,5 milionu náctiletých dívek v Africe nejspíš promešká šanci na očkování proti rakovině děložního čípku, za níž je lidský papilomavirus [HPV]. Výrobce vakcíny, firma MSD, do Afriky totiž nedodá miliony dávek, které do ní letos slíbila dodat. 
ceny_leku

Politici se mýlí, když tvrdí, že ceny léků jsou vysoké, říkají výrobci

0
Za poslední čtyři roky zvýšení průměrné ceny léků na předpis za jedno balení nedosáhlo průměru inflace. A u stovky nejprodávanějších léků na předpis cena balení loni meziročně klesla o tři procenta. Vyplývá to z dat společnosti IQVIA.
Tomas_Boran

SÚKL povede Tomáš Boráň ze sekce registrace léčiv

0
Ve výběrovém řízení na ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] vybral a s platností od 1. května ministr zdravotnictví jmenoval Tomáše Boráně. Ten na SÚKL nyní zastává pozici ředitele sekce registrací léčiv.
spolecnosti

Do ČAFF letos vstoupilo pět společností, členů už má třicet

0
Letos do České asociace farmaceutických firem [ČAFF] sdružující výrobce a dodavatele generik a biosimilárních léků na český trh vstoupilo pět firem, z toho dvě české. Asociace tak sdružuje třicet farma společností.
centrovou

Loni v Česku podstoupilo centrovou léčbu bezmála 130 tisíc lidí

0
Necelých 127 tisíc [126 747] pacientů loni v ČR podstoupilo takzvanou centrovou léčbu. Oproti roku 2010 stoupl počet těchto pacientů o 90 tisíc. Roční náklady na jednoho takové pacienta činily v roce 2022 v průměru 260 tisíc korun. 
algifen

Algifen Neo na tlumení bolesti přijde do Česka na konci května

0
Několikatýdenní výpadek léku na předpis Algifen Neo oznámila společnost Teva.  Výrobce ho do Česka zřejmě dodá na konci května. Lék by lékaři pacientům proto neměli předepisovat. Náhradních alternativ přípravku je více, tvrdí specialisté.
novo_nordisk

Novo Nordisk investuje do výroby doma v přepočtu 200 mld. Kč

0
Dánský farmaceutický konglomerát Novo Nordisk patří mezi nejhodnotnější evropské firmy. Cena akcií společnosti se za posledních několik let více než ztrojnásobila. A její vzestup pokračuje, v zemi svého původu rozšiřuje výrobu.
Bayer

J&J koupí Shockwave Medical. Bayer platí méně v kauze RoundUp

0
Americký farma koncern Johnson & Johnson se dohodl na koupi společnosti Shockwave Medical. Hodnota transakce včetně dluhu je 13,1 miliardy dolarů [cca 305,9 mld. Kč]. A společnost Bayer zaplatí méně na odškodném v kauze RoundUp.
ENVI

Výbor Evropského parlamentu ENVI schválil reálnější úpravu RDP

0
Členové výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin odhlasovali návrhy na úpravy evropské farmaceutické legislativy. V návrhu EK schválili některé pozitivní změny.
penicilin

Penicilin se nemá v Česku vyrábět, ale balit, upřesnil ministr Válek

2
Plánovaná továrna na penicilin v Česku, kterou v médiích často zmiňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09], nemá být výrobnou, ale pouze jedním z článků výroby. Konkrétně se má v Česku penicilin pouze balit do blistrů.
automaty_na_leky

Automaty na léky i úlevu pro distributory léčiv poslanci odmítli

0
Automaty na léky a chráněný distribuční kanál [CHDK], který zavádí povinnost výrobců dodat léky distributorům, sněmovní Výbor pro zdravotnictví nepodpořil. Ani jeden z pozměňovacích návrhů novely o léčivech Sněmovna zřejmě nepřijme.
lek_na_Alzheimera

Americká FDA prozatím odmítla schválit lék na Alzheimera

0
Slibný lék americké firmy Eli Lilly s účinnou látkou donanemab měl být schválený už tento měsíc, ale Food and Drug Administration ještě svolá panel nezávislých odborníků. Ti posoudí bezpečnost a účinnost nového léku.
cernemu_kasli

Vakcíny proti černému kašli a záškrtu dovezeme z Británie

0
U dodavatele a distributora je v Česku podle ministerstva zdravotnictví 70 tisíc očkovacích dávek proti černému kašli a záškrtu. Kvůli vyšší poptávce po očkování s ohledem na nárůsty nákaz resort doveze vakcíny i z Británie.
klinicka

Klinická farmaceutka: Pojišťovna uhradí až 8 lékových konzultací ročně

0
„Pacient může čerpat až 8 konzultací po 15 minutách ročně ze zdravotního pojištění,“ říká ke klinické farmacii v rozhovoru Zdravé Zprávy Irena Murínová, vedoucí Oddělení klinické farmacie Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní Nemocnice Praha.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »