Úterý, 04. října 2022
leku

Většina užívaných léků může být lepších, ale není

0
80 % ze všech dodávaných léků na tuzemský trh jsou generická léčiva. Přesto si z celkových nákladů na léky vezmou jen 20 %. Související potíž je, že výrobcům generik se jen málokdy vyplatí zlepšit ta generika, která už na trhu jsou.
v_Praze

Odborníci z farmacie sdíleli novinky z výzkumu

0
Začátkem září se v Praze uskutečnil čtvrtý ročník Orbis školy. Letošní program se zaměřil na nové biorelevantní analytické postupy v hodnocení lékových forem.
spin-off

Spin-off z Brna získal peníze na vývoj inhibitorů

0
Spin-off MUNI v Brně CasInvent Pharma získal od fondů KHAN Technology Transfer Fund I a i&i Biotech Fund 1,3 milionu eur na vývoj inhibitorů pro léčbu leukemií a solidních nádorů.
Martin_Slegl

Martin Šlégl z Iqvie je nový ředitel Stada Pharma CZ

0
Česká pobočka německého výrobce léků Stada Pharma CZ má nového generálního ředitele. Stal se jím Martin Šlégl, který dosud působil ve společnosti Iqvia. Šlégl na pozici ředitele střídá Tomáše Mihála.
Asii

Léky EU vyrábí hlavně v Asii. Což nahrává výpadkům

0
Léky na snížení horečky pro děti, vakcíny proti planým neštovicím a některé léky pro onkopacienty. Nejde o zvlášť drahé ani inovativní léky, přesto na tuzemském trhu někdy chybějí a chybět budou stále častěji. Vyrábí se totiž daleko v Asii.
Kaftrio

Pojišťovny dětem s CF nově uhradí Kaftrio

0
Pacienti s cystickou fibrózou se dočkali dalšího rozšíření standardně hrazené léčby. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR nově proplatí inovativní lék Kaftrio dětem od šesti let.
Moderna

Moderna chce podíl ze zisku z vakcíny Comirnaty

0
Americká farmaceutická společnost Moderna chce podíl na zisku za prodej vakcíny proti covidu Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech. Obvinila je z okopírování její technologie.
upravene_vakciny

Upravené vakcíny proti covidu EK asi schválí příští týden

0
Modifikované vakcíny proti covidu od Pfizer/BioNTech a Moderny Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] zhodnotí příští týden. Pak se začnou zavážet do unijních zemí. Británie upravené vakcíny od Moderny povolila v polovině srpna.
zeleny_caj

EU zreguluje zelený čaj. Ale ne úplně šťastně

0
Evropská unie chce zakázat prodávat zelený čaj, který obsahují větší množství než 800 mg katechinů. Jiný problém je, že po výrobcích požaduje uvádět důrazná varování před katechiny na všech potravinách s jejich obsahem.
Zentiva

Do Zentivy minulý týden zavítali zástupci MPO

0
Důležitost tuzemského farmaceutického průmyslu si dobře uvědomují i zástupci české vlády. Podporu farmacii tak v minulém týdnu vyjádřili svou návštěvou Zentivy náměstci z MPO.
sabizabulin

Těžký covid zřejmě odvrátí další lék, sabizabulin

0
Pohotovostní pracovní skupina pro mimořádné situace Evropské agentury pro léčivé přípravky začala posuzovat lék společnosti Veru sabizabulin k léčbě covidu-19.
vakciny

Česko dalo za vakcíny Pfizer 19 miliard. A tím to nekončí

2
Objem kontraktu s firmou Pfizer na dodávky vakcín proti covidu do Česka od začátku očkování do konce roku činí 19 miliard korun. Česko nyní v rámci předsednictví v Radě EU vyjednává o změnách obchodních smluv.
na_ukrajinu

Na Ukrajinu z Česka zamířilo již devět kamionů s léky

0
Na Ukrajinu Česko od začátku války vyslalo devět kamionů s léčivými přípravky, to prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví. Léky v celkové hodnotě 36 milionů korun darovaly farmaceutické firmy.
leciv

Vývoj léčiv cílí na imunologii, onkologii a vzácné nemoci

0
„Trendy ve vývoji léčiv určují diagnózy jako imunologie, onkologie a vzácné indikace. A v souladu s těmito trendy se i my specializujeme,“ říká v rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz ředitel klinického vývoje společnosti Zentiva Tomáš Hauser.
leciv

Dostupnost nových léčiv byla loni stejná jako předloni

0
Podle aktuální analýzy EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator Česko v dostupnosti moderních léčiv předstihuje země skupiny V4, ale zaostává například za Francií, Rakouskem a Německem. Na trendu se v podstatě nic nezměnilo ani loni.
UJV_Rez

ÚJV Řež obnovila pražský cyklotron na radiofarmaka

0
ÚJV Řež v Nemocnici Na Homolce modernizoval cyklotron na výrobu radiofarmak. Ta se používají pro diagnostiku v onkologii. Jaderná instalace vyžadovala dohled Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
off_label_leky

Studie léků pro děti chybí, pediatři pracují s off-label léky

0
Jen deset procent ze všech farmakologických studií v Česku připadá na léky pro dětské pacienty. Vůbec nejméně jich je v neonatologii. Lékaři proto často pracují s takzvanými off-label léky.
hodnoceni

Online poradna informuje o hodnocení nových léků v ČR

0
Přehled o klinických hodnocení léků v Česku přináší nová online poradna zvaná Klinická hodnocení. Nezávazně a zdarma se v ní po zadání nemoci kdokoli dozví, zda se na ni u nás testují nové léky.
Beata_Cecetkova

Klinickým studiím se v Česku daří, říká Beata Čečetková

0
„Ví se o nás, že máme velmi dobrý vztah mezi lékařem a pacientem,“ vysvětluje, proč se České republice v evropském srovnání daří v oblasti klinických hodnocení léčiv Beata Čečetková, členka pracovní skupiny AIFP pro klinické hodnocení.
boehringer_ingelheim

Boehringer Ingelheim loni zvýšil zisk i investice do vývoje

0
Tržby farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim v roce 2021 rostly ve všech činnostech. Čisté tržby meziročně vzrostly o 7,5 % na 20,6 mld. eur. Zisk po zdanění se zvýšil o 11,2 % na 3,4 mld. eur.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »