cernym

Nakažených černým kašlem ubylo, stále ale jde o vysoká čísla

1
V minulém týdnu se v Česku potvrdilo 838 nových nákaz černým kašlem. To je oproti předchozímu týdnu pokles o 200 případů. Nicméně stále jde o vysoká čísla. Za celý loňský rok se u nás černým kašlem nakazilo 494 osob.
Ostrave

Hygienici v Ostravě hasí žloutenku “áčko”, situaci mají pod kontrolou

0
Ostravští hygienici hasí ohnisko žloutenky A známé jako nemoc špinavých rukou. Infekce se dosud potvrdila u 44 osob, z nich 43 jsou děti od 1 do 17 let věku. Lidé v kontaktu s nakaženými dostávají očkování mimořádně hrazené z pojištění.
hltanu

Až 80 procent nádorů ústní části hltanu způsobí virus HPV

0
S některým z lidských papilomavirů [HPV] se setká většina lidí bez ohledu na pohlaví. Zatímco jedni se s nákazou vypořádají bez následků, u jiných vyvolá HPV rakovinu. Často karcinom děložního hrdla, pohlavních orgánů a ústní části hltanu.
proti_covidu

Ochota nechat se očkovat proti covidu souvisí s důvěrou ve stát

0
Ochota nechat se očkovat proti covidu roste s dosaženým vzděláním a příjmem, ale i s důvěrou ve stát nebo média. Vyplývá to z aktuální studie financované mimo jiné z projektu SYRI. Vědci analyzovali data od 1 677 respondentů.
spalnicky

Spalničky se šíří mezi dětmi odmítačů očkování, ukázal případ z Písku

0
Spalničky se často rozšiřují mezi dětmi, jejichž rodiče je odmítají proti nemoci naočkovat. Problém je, že spalničky patří k vysoce nakažlivým nemocem. K jejich přenosu postačí i jen minutový kontakt s nakaženým.
vakciny_proti

Vakcíny proti černému kašli pojišťovny dospělým uhradí příští rok

0
Kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu by mohly zdravotní pojišťovny dospělým hradit již příští rok. Jejich úhradu z pojištění doporučila [6.6.] Ministerstvu zdravotnictví ČR Národní imunizační komise.
nemoci_z_povolani

Nákaza covidem v práci se u nemoci z povolání nepromlčuje

0
Nákaza covidem-19 v práci se pro její případné uznání jako nemoci z povolání nepromlčuje. Lidé tak mohou o odškodnění žádat i o několik let později. Podmínkou je potvrzení nákazy ve zdravotnické dokumentaci žadatele.
dobrovolniky

Čeští vědci hledají dobrovolníky s prodělaným černým kašlem

0
Lidé s nedávno prodělaným černým kašlem mohou přispět k vývoji účinnějších vakcín a k lepšímu pochopení infekce. Vědci několika výzkumných ústavů hledají dobrovolníky, od kterých si krátkým stěrem z nosu odeberou studijní materiály.
cerny_kasel

Státní zdravotní ústav potvrdil další dvě úmrtí na černý kašel u seniorů

0
Na černý kašel zemřeli další dva lidé, 83letý muž a 79letá žena. S černým kašlem letos zemřelo pět osob včetně jednoho novorozence. Minulý týden se nákaza potvrdila u 1 210 osob. Oproti přechozímu týdnu je to o 56 případů méně.
obavy_lekaru

Za neochotou očkovat těhotné proti černému kašli jsou obavy lékařů

0
Strach a obavy některých lékařů z očkování těhotných proti černému kašli mohou souviset i s kauzou z 50. let 20. století kolem thalidomidu. Ten těhotné ženy užívaly na uklidnění a na usínání. Lék ale vážně poškozoval plod.
tehotenstvi

Ženám v těhotenství očkování proti černému kašli často rozmluví lékaři

0
Přeočkování proti černému kašli v těhotenství se v ČR doporučuje deset let. Letos se kvůli jeho rychlému šíření apel na ženy „v očekávání“ zvýšil a v očkování mají i přednost. Přesto se těhotné ženy moc neočkují, často i na doporučení lékaře.
kojenci

Kvůli černému kašli zůstávají v nemocnicích hlavně kojenci

0
V minulém týdnu se černý kašel potvrdil u 1 604 osob, to je mezitýdenní nárůst o 129 případů a letošní nejvyšší týdenní přírůstek. Nejvíce nakažených je stále mezi teenagery. V nemocnicích ale zůstávají hlavně kojenci do jednoho roku věku.
Comirnaty

Pfizer a BioNTech kvůli vakcíně Comirnaty zažalovala britská GSK

0
Britský farmaceutický gigant GlaxoSmithKline zažaloval u amerického federálního soudu v Delaware společnosti Pfizer a BioNTech. Viní je z porušení jeho patentů u technologie mRNA, jíž využily obě společnosti pro vakcínu proti covidu-19 Comirnaty.
HPV

Miliony afrických dívek promeškají očkování proti HPV

0
Až 1,5 milionu náctiletých dívek v Africe nejspíš promešká šanci na očkování proti rakovině děložního čípku, za níž je lidský papilomavirus [HPV]. Výrobce vakcíny, firma MSD, do Afriky totiž nedodá miliony dávek, které do ní letos slíbila dodat. 
Kanady

Černý kašel v Česku zrychlil, vakcíny přichází z Kanady a Francie

0
Vakcíny proti černému kašli do ČR dodané z Kanady distributor do ordinací a očkovacích center rozveze tento týden. Do konce týdne přijde další dodávka vakcín proti pertusi, a sice z Francie. Šíření černého kašle minulý týden zrychlilo.
vakciny_proti_cernemu

Vakcíny proti černému kašli praktici nemají často ani pro těhotné

0
Vakcíny proti černému kašli dostanou některé ordinace praktiků pro dospělé nejdříve na konci dubna, některé dokonce až v červnu. A často nemají vakcíny ani pro těhotné. O očkování proti černému kašli je v Česku velký zájem.
pribylo

Černý kašel zpomalily Velikonoce. Nakažených ale i tak přibylo

0
Šíření černého kašle zpomalily velikonoční svátky, přesto se v minulém týdnu pertuse nově potvrdily u 1 044 osob. V předchozím týdnu přibylo 1 151 nových nákaz. Zároveň se ale stále snižuje průměrný věk nakažených, nyní je 26 let.
zaplati

Černý kašel se dál šíří. Očkování těhotných v úhradách ale není

0
Minulý týden opět zrychlilo šíření černého kašle v Česku, kdy se potvrdilo 1 151 nových nákaz. To je oproti předchozímu týdnu zrychlení o 324 případů. Lékaři doporučují očkovat těhotné ženy kvůli ochraně dítěte. Vakcínu si ale zaplatí.
ockovaci_prukazka

První funkcí EZKarty je očkovací průkazka. A DIA docela otočila

0
Nově spuštěnou aplikaci Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] EZKarta, která na sebe má postupně nabalovat zdravotnické údaje pacientů, si stáhlo přes 850 tisíc uživatelů chytrých telefonů. Její první funkcí je očkovací průkazka.
digitalizaci

EZkarta se dle úřadu pro digitalizaci ministerstvu nepovedla

0
Mobilní aplikace EZkarta spadající pod ministerstvo zdravotnictví je dostupná ke stažení pro Android i iPhony. Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše je přínos aplikace ale diskutabilní.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »