Onkologická onemocnění přinášejí změny i do partnerských vztahů

0
2696
onkologicka_onemocneni
Onkologická klinika / Radioterapie / Ozařovny / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Onkologická onemocnění někdy přinesou i rozpad partnerského vztahu. Součástí onemocnění totiž bývá i změna v přístupu k intimitě a sexualitě. Což platí zvlášť pro zhoubné nemoci zasahující pohlavní orgány. 

„Léčba rakoviny, včetně chemoterapie, přináší fyzické i psychické změny, které mohou ovlivnit sexuální funkce, sebevědomí a partnerské vztahy. Tyto změny často vedou také k velké frustraci a pocitu ztráty vlastní identity,“ říká onkogynekolog prof. Michael Halaška a primář Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNKV.

V Česku podle něj často chybí v těchto otázkách odborná podpora a otevřená komunikace. Nádorové onemocnění, a zejména pak takové, které postihuje pohlavní orgány, představuje pro pacientky extrémně stresující problém.

„Již samotné onemocnění vyvolává změny, které poškodí pohlavní orgány, další ovlivnění představují důsledky léčby, a to nejen vlastní operace, ale také radioterapie nebo chemoterapie. Ať už je to jizvení v oblasti pochvy, změny tuhosti sliznic nebo porucha čití [snížení citlivosti, pozn. red.],“ vysvětluje prof. Halaška.

Podle něj jinak tuto problematiku vnímají ženy s nádory děložního hrdla, zpravidla čtyřiceti až padesátileté, a jinak o dvě dekády starší pacientky s nádory zevního genitálu.

Survivorship Day v Tyršově domě

Faktem podle profesora Halašky je i stydlivá komunikace, která na toto téma mezi pacientkou a lékařem probíhá hůře než o jiných věcech.

Podle zástupců pacientského spolku Hlasu onkologických pacientů [HOP] pomáhá zapojení psychologů a sexuologů pacientům i jejich partnerům pomoci hledat nové formy intimity a překonat bariéry ve vztazích. Otevřená komunikace o sexuálních a intimních otázkách je totiž klíčová pro udržení zdravých partnerských vztahů během i po léčbě vážné nemoci.

Zdravotnický personál se mnohdy zaměřuje především na léčbu samotné nemoci, přičemž otázky intimity a narušení rolí v partnerském vztahu zůstávají opomíjené. Tento nedostatek informací může vést k prohloubení pocitu izolace a beznaděje,“ vysvětluje místopředsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů Michaela Tůmová.

Zároveň upozorňuje, že právě o výše uvedených tématech HOP pořádá už tento víkend Survivorship Day – Den onkopacientů. Jde o mezinárodní akci. V Česku se uskuteční 1. června v Tyršově domě v Praze od 10.00 do 16.00 hodin.

Onkologická onemocnění: Co nabízí akce HOP

Akce nabízí konzultace a poradenství v oblasti intimity, smyslovou laboratoř, stánky pacientských organizací, líčení a poradenství péče o pleť, onkologickou prevenci a dětský program. Připravené jsou workshopy zaměřené na pohybové aktivity, jako je onko-jóga, lymfa flow, onko-fyzio cvičení, taneční workshop a tréninky paměti.

Chybět nebude ani odpolední talk show lékařů a odborníků s pacienty. Vystoupí na ní:

  • doc. MUDr. Jana Halámková, Ph.D.,
  • PhDr. Zuzana Peterová,
  • prof. MUDr. Michael Halaška, Ph.D.,
  • MUDr. Tomáš Sokop.

Program doplní hudební vystoupení a sborový zpěv pacientů písně „Síla v nás“. Hlas onkologických pacientů letos nově udělí Cenu HOP za mimořádný přínos k edukaci, osvětě a šíření povědomí o onkologických diagnózách.

„Akce je zdarma a otevřená pro pacienty, rodiny i širokou veřejnost,“ uzavírá Tůmová.

–RED–

Aktualizace: Na akci HOP udělil ceny výjimečným osobnostem. Cenu veřejnosti obdržela Nikol Pazderová. Stojí za projektem Bellis-mladé ženy s rakovinou prsu. Cena HOP putuje i za Šárkou Slavíkovou z neziskové organizace Amelie, uznávanou sociální pracovnicí a dlouholetou poradkyní řady pacientských organizací. / Cena se vyhlašuje ve dvou kategoriích: Laureátku pro Cenu veřejnosti letos poprvé vybrali lidé prostřednictvím hlasování. Cenu HOP udělují zástupci členských organizací HOP. Loni ji získala zpěvačka Anička Slováčková.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here