
Přístavby ve Fakultní nemocnici Ostrava [FN Ostrava] za více než pět miliard korun pokryje z více než poloviny státní rozpočet. Podíl nemocnice na investici je zhruba třetinový. Za projekt se staví ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].
Pětimiliardový investiční projekt skládající se ze tří částí představili vládní politici na tiskové konferenci v ostravské fakultní nemocnici v pondělí 19. května. Účastnili se jí ministři zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] a financí Zbyněk Stanjura [ODS]. Ten je v letošních volbách do Sněmovny lídrem kandidátky uskupení Spolu právě v Moravskoslezském kraji.
„Výdaje ze státního rozpočtu na tyto tři projekty půjdou v příštích dvou až třech letech z kapitoly ministerstva zdravotnictví a jejich celková výše by měla být přibližně 2,3 mld. Kč. Vedle toho bude mít FN Ostrava možnost vzít si úvěr z prostředků státní pokladny do výše 1 mld. korun,“ uvedl k financování přístaveb ministr Stanjura.
Zdůraznil, že ministerstvo financí důsledně dbá na to, aby každá taková investice byla podložena „racionální návratností a skutečným přínosem pro veřejné zdraví“.
Na výstavbu dostane FN Ostrava peníze i od státu
První část projektu zahrnuje přístavbu budovy centrálního příjmu s operačními sály za 2,26 miliardy korun. Zhruba 45 procent nákladů pokryjí prostředky ze státního rozpočtu, 20 procent půjčka nemocnici od státu a zbývající část půjde na vrub ostravské nemocnice.
Dále začne nemocnice s výstavbou nového onkologického centra, podle ministra Válka Moravskoslezského onkologického centra, a to za 2,544 miliardy korun. Stejně jako v prvním případě pokryje 45procentní podíl investice státní rozpočet, 20 procent půjčka od státu. Zbytek pokryje nemocnice z vlastního rozpočtu, jak vyjasnil při představování projektu ministr Stanjura.
„Zhruba 20 procent bude půjčka ze státního rozpočtu a 45 procent bude účast státního rozpočtu. Všechny ty projekty by měly začít buď letos. Nebo nejpozději v prvním pololetí příštího roku,“ řekl k realizaci výstavby s tím, že s otevřením pro veřejnost se počítá nejpozději do roku 2028.
Kolínská firma Geosan známá z kauzy v Motole staví další nemocnici
„My jsme zhruba dva roky pracovali. To je vedení nemocnice, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí, abychom vybrali a našli financování pro strategické projekty ve Fakultní nemocnici v Ostravě,“ uvedl dále.
Výběrové řízení plánuje nemocnice vypsat letos v červnu, výstavba onkologického centra by měla trvat nejvýše třicet měsíců.
Kraj odmítl spoluúčast na stavbě parkoviště, říká Stanjura
Poslední stavební projekt výstavby parkovacího domu už začal a počítá s náklady v objemu 287 milionů korun. V tomto případě na jeho výstavbu přispěje město Ostrava 50 milionů korun. A dalších 50 milionů korun přidá ministerstvo financí ze státního rozpočtu.
„Zhruba dvě třetiny [u parkovacího domu, pozn. red.] financuje samotná nemocnice. A měli jsme představu, že třetinu si podělí kraj a město. Město Ostrava zaplatí 50 milionů korun, kraj odmítl, takže my jsme doplnili 50 milionů ze státního rozpočtu,“ vysvětlil financování výstavby nového parkovacího domu ve FN Ostrava ministr Stanjura.
Ministr Stanjura prosazuje návrh, jímž nemocnice ztratí miliardy korun
Hejtmanství Moravskoslezského kraje vede Stanjurův regionální politický kolega, i když z opozičního hnutí ANO Josef Bělica. Oproti tomu s vedením města Ostrava, kde tamní primátorské křeslo zaujímá Jan Dohnal, předseda ostravské organizace ODS, už se Stanjura na spoluúčasti financování parkovacího domu dohodnul.
„Do tohoto klíčového zdravotnického zařízení míří také obyvatelé města a jejich zdravotní stav třeba vyžaduje využití individuálního způsobu dopravy. A je proto zapotřebí zajistit odpovídající parkovací kapacity v místě,“ vysvětlil důvody příspěvku ostravský primátor.
Ostravská fakultní nemocnice nyní operuje v sedmnácti sálech. Po rozšíření prostor po dokončení přístavby centrálního příjmu získá dalších devět sálů. V nové přístavbě budou dva sály pro neurochirurgické operace a dva sály pro ortopedii a traumatologii. V druhém nadzemním podlaží budou dva sály pro kardiochirurgii, sál hybridní pro kardiochirurgii společně s kardiovaskulárním programem kardiologické kliniky. A počítá se i s jedním sálem pro robotickou chirurgii a dalším sálem pro transplantační a cévní chirurgii.
Další dva sály zajistí onkologické centrum. V něm se počítá i s několika ambulancemi a stacionáři pro poskytování onkologické léčby v ambulantním režimu. Projekt na výstavbu parkovacího domu počítá s pěti podlažími a kapacitou pro parkování až šesti stovek vozidel. Parkovací dům, který se už staví, předá stavební firma nemocnici v polovině příštího roku.
–VRN–