Česko a Slovensko uzavřely spolupráci o záchranných akcích v pohraničí

0
24
spolupraci
Ministři zdravotnictví České a Slovenské republiky při podpisu smlouvy o spolupráci při záchranných akcích v pohraničí. / Foto: Ministerstvo zdravotnictví SR

Ministři zdravotnictví České a Slovenské republiky uzavřeli [4.7.] smlouvu o poskytování zdravotnické záchranné péče v přeshraničních oblastech. To v případě vytížení kapacit jednoho státu nebo při vhodnější místní dostupnosti.

Dojednaná smlouva začne platit poté, kdy ji potvrdí vedení obou států. Její platnost se sjednává na dobu neurčitou. A jak dnes vyjasnili ministři obou zemí, za ČR Vlastimil Válek [TOP 09] a za SR Kamil Šaško [Hlas-SD], nepůjde o rutinní záchranné akce. Ale spíše o výjimečné situace v počtu několika jednotek záchranných akcí do měsíce.

„Přijíždí ten, kdo má k místu nejblíž. Týká se to akutního stavu – infarkt, cévní mozková příhoda, úrazy i hromadné úrazy. Pokud bude dostupná kapacita v druhém státě a bude rychlejší, tak na místo může přijet,“ uvedl pro představu příklady přeshraniční spolupráce se Slovenskou republikou a naopak v akutní péči ministr Válek.

Smlouva podle jeho slov právně upravuje spolupráci jak pro pozemní, tak i leteckou záchrannou službu.

„Může se stát, že vrtulník na naší straně jednodušeji zasáhne u slovenského nebo českého občana na slovenské straně, přece jenom na Slovensku jsou ty hory vyšší než u nás. Naopak se může stát, že slovenský vrtulník je blíž a může zasáhnout na české straně,“ vysvětlil dále ministr.

Česko a Slovensko uzavřelo spolupráci v pohraničí

Za současně platných podmínek jsou takové zásahy nemožné, dodal. Po podpisu smlouvy už to technicky půjde, upozornil s tím, že zásahy v česko-slovenském pohraničí mají tu výhodu, že u nich odpadá jazyková bariéra. Podobné smlouvy už totiž fungují s rakouskou nebo německou stranou. A jedná se také s Polskem.

Česko-slovenská smluvní spolupráce upravuje úkony a zásahy při zajištění přednemocniční neodkladné péče. To je v akutních případech, kdy je výhodnější a rychlejší zásah ze strany sousedního státu.

Vrtulníky záchranářů obslouží policie nově i v Brně a Ostravě

Podle ministra Válka nepůjde rozhodně o rutinní zásahy nebo o automatické výjezdy kvůli tomu, že dané stanoviště záchranné služby je nejblíže k místu zásahu. Smlouva dále upravuje i možnosti výjezdu zdravotnické záchranné služby k zásahům na území druhého státu, možnosti pohybovat se po českém či slovenském území, pokud je daná trasa kratší nebo pro převoz pacientů v akutním stavu jinak výhodnější, a to i s použitím výstražné signalizace daného státu. Použití majáků při záchranných akcích na území cizího státu, to i v pohraničí, nyní zákon nedovoluje.

„Touto smlouvou odstraňujeme zbytečné administrativní překážky a posilujeme to nejdůležitější: schopnost záchranářů dostat se k pacientovi včas a efektivně,“ uvedl při podpisu smlouvy slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško.

Podle něj smlouva přesně vymezuje oblasti nově sjednané spolupráce při záchranných akcích. Na české straně se do ní zapojují Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Na slovenské straně pak Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský samosprávný kraj.

Záchranáře propojí dispečinky obou zemí

Do koordinace letecké a pozemní záchranné služby se zapojí dispečinky obou zemích. Právě ty na místo záchranné akce pošlou, pokud to bude potřeba, záchranáře ze sousední země. Ovšem za podmínky, že ti budou poblíž místa akce a nebudou zachraňovat pacienty na svém území.

Záchranářům přibývá méně akutních pacientů, hovoří o nové službě

Slovenský ministr Šaško při podpisu smlouvy označil Česko za klíčového partnera a spojence. Při té příležitosti upozornil na další oblasti česko-slovenské spolupráce ve zdravotnictví.

„Už jsme se dohodli na konkrétních krocích především v lékové oblasti. Další věc je propojování našich špičkových vědeckovýzkumných týmů. A třetí neméně důležitou oblastí je sdílení zkušeností v rozvoji lidských zdrojů,“ uvedl slovenský ministr zdravotnictví Šaško.

Na naplnění smluvních podmínek dohlédne podle ministra Válka odborná komise složená ze zástupců České i Slovenské republiky.

 –VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here