Hana Mahlerová: Oknem sem a oknem tam

0
358
Hana_Mahlerova
Na všechny fotografie v tomto článku se vztahují autorská práva. Jejich další využití podléhá svolení autora. / Foto: Hana Mahlerová

Hledíme skrze ně každý den, ale jen málokdy jim věnujeme bližší pozornost. Ano, řeč je o oknech. A právě na okna všech možných typů a velikostí v sérii fotografií na serveru Zdravé Zprávy upozorňuje fotografka Hana Mahlerová.

Encyklopedie informují o tom, že okenní otvory, jimiž do místností proudí světlo i vzduch, se již v antice uzavíraly dřevěnými rámy. Na ně méně movití lidé napínali zvířecí blány nebo naolejované plátno. Ti bohatší do nich v kamenných nebo mramorových deskách vkládali destičky slídy nebo alabastru. Se znalostí výroby skleněných destiček pak přišla technologie jejich vkládání do olověných rámečků. V Čechách začala výroba plochého skla roztáčením ze skleněných válců ve 14. století. Lité sklo se začalo vyrábět ve Francii v 17. století.

Okna mají význam i v naší každodenní řeči. Tak například: Oknem v mém pokoji vidím sousedům až do kuchyně. Anebo: Od sedmi do osmi mám ve svém pracovním programu okno, tak se můžeme sejít. Případně: Mám na obrazovce počítače tolik oken, že se v nich ani nevyznám. A ještě: Na včerejšek si příliš nepamatuji, mám okno.

–DNA–

Hana Mahlerová [na obr. vlevo] se narodila v Praze. Vyrůstala na Hadovce v Dejvicích. V roce 1958 nastoupila na Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici – obor užité fotografie. Maturovala v roce 1962 a ihned se začala živit jako fotografka. Nejprve pracovala pro poděbradské sklárny. V roce 1964 začala pracovat pro Výzkumný ústav matematických strojů [VÚMS], kde zůstala až do roku 1991. Po odchodu z VÚMS se angažovala v Liberálně demokratické straně. V devadesátých letech pracovala pro TV Nova a poté krátce v časopisu Press. Po roce 2000 na nějaký čas zakotvila v časopisu Strategie. Má fotograficky zdokumentované jak dny okupace v roce 1968, tak dění během sametové revoluce. Za svůj život několikrát své fotografie veřejně vystavovala. Dnes většinu času tráví ve srubu na Benešovsku.

Rádi fotíte? Máte pěkné fotografie? Kontaktujte nás na info@zdravezpravy.cz nebo na info@fintag.cz. Budou-li stát za to, publikujeme i Vaše fotografie.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here