Počty nových pacientů se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku v Česku mírně klesají. Jak ale upozorňují lékaři, stále je co řešit. Pokročilá stadia rakoviny kolorekta připadají na čtvrtinu pacientů. U nich je šance na vyléčení velmi malá.
Dobrou zprávou aspoň je, že v posledních letech se podařilo v Česku zvrátit rostoucí trend zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku. Nedobrou zprávou ale je, že se nesnižují počty pacientů, u nichž lékaři diagnostikují zhoubný nádor kolorekta v pokročilém 3. stadiu.
„To, co onkology trápí, je stále 25 procent pacientů ve 3. stadiu nemoci,“ uvedl na tiskové konferenci [6.5.] k příležitosti 29. ročníku Českého dne proti rakovině přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice [VFN] v Praze Michal Vočka.
Ročně u nás podle přednosty Vočka lékaři nově potvrdí zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku přibližně u 7 100 pacientů, v léčbě jich je více než 61 tisíc. Na kolorektální karcinom v Česku zemře přes 3 300 pacientů každý rok.
„Většina pacientů umírá na kolorektální karcinom zbytečně,“ uvedl přednosta.
Rakovina kolorekta se dá vyléčit
Při odhalení nálezu včas, ideálně ještě v podobě prekancerózy, která předchází vzniku zhoubného nádoru, například v podobně polypů ve střevě, přežívá více než 90 procent pacientů. V pozdním stadiu nemoci je pětiletá doba přežití pacientů do 17 procent. Podíl pacientů s rozšířeným nádorem kolorekta činí na jejich celkovém počtu dlouhodobě 20-25 procent. Problém je, že tyto počty pacientů se nemění, tedy neklesají.
„Tyto pacienty nedokáže onkolog vyléčit ve většině případů,“ říká docent Vočka.
Především u pacientů s rozšířeným onemocněním ovlivňují výsledek léčby samotné vlastnosti nádoru, jeho umístění a rozsah. Významnou roli v předepsané terapii sehrává dle docenta Vočka i zdravotní kondice pacienta. Tedy to, v jakém zdravotním stavu přichází.
„To vše se dává dohromady a lékaři v týmu napříč obory vyhodnotí a rozhodnou o postupu tak, aby šance na vyléčení byla co nejvyšší,“ popisuje postupy.
Zdůrazňuje, že v současné době by neměl být žádný pacient léčen, aniž by prošel tímto týmem specialistů. Některé pacienty tyto multioborové týmy posuzují dvakrát třikrát i čtyřikrát, jiné jenom jedenkrát. To záleží na rozsahu a stavu každého jednoho pacienta.
Stejně tak při výběru nejvhodnějšího terapeutika posuzují lékaři zhoubný nádor u každého pacienta zvlášť, kdy sehrává podstatnou roli tkáňová analýza nádoru.
„Bez toho se dnes nedá léčit,“ poznamenal docent Vočka.
Na základě molekulární analýzy daného nádoru pak onkologové vybírají konkrétní léky s cílem zlikvidovat nádorové buňky. To znamená, že každý pacient se léčí trochu jinak a každý pacient má i jinou prognózu, dodává.
Jak přijít na karcinom co nejdříve
Nejvyšší úspěšnost léčby zhoubného onemocnění tlustého střeva a konečníku vykazují podle odborníků pacienti v 1. a 2. stadiu nemoci. U nich vedl k včasnému záchytu karcinomu často i jen jednoduchý test na okultní krvácení ze stolice [TOKS]. Při něm si doma do zkumavky odeberou vzorek stolice a odnesou ji k otestování do ordinace svého praktického lékaře. Ten vzorek obvykle vyhodnotí pomocí chemické látky na místě.
Počty nových nádorů překročily 100 tisíc ročně, ale přibývá i přeživších
Při pozitivním výsledku odesílá praktik pacienta na podrobné vyšetření kolonoskopií. Teprve ta podezření na nemoc potvrdí, nebo vyvrátí. Výhodou kolonoskopie je, že při ní lékař odstraní i případné polypy vyrůstající z tkáně střeva. U nich je totiž riziko, že se později rozvinou ve zhoubný nádor.
Test na okultní krvácení ze stolice od letošního ledna hradí zdravotní pojišťovny lidem od 50 let věku, to každé dva roky. Což odpovídá frekvenci hrazených preventivních prohlídek u praktika. Další variantou v prevenci karcinomu kolorekta pro pacienty nad 50 let je kolonoskopie, a to jednou za deset let na účet pojišťovny. V takovém případě pak odpadá samovyšetření TOKS ve dvouletém intervalu.
Veronika Táchová
Pokud bych měl jistotu, že mě nečeká umělý vývod že střeva, tak bych možná na kolonoskopii i šel. Jestli něco opravdu nechci, tak je to pytlík na exkrementy na břiše.