WHO začala šetřit. USA jí totiž již brzy přestanou posílat peníze

0
205
WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus po znovuzvolení do funkce generálního ředitele WHO v květnu 2022. / Foto: WHO

Vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace [WHO] přimělo její vedení k omezení výdajů na platy i redukci managementu. WHO hospodaří s rozpočtem 4,2 miliardy USD [cca 93,7 mld. Kč], USA přispívají zhruba 21 procent.

Od příštího roku ale přestanou. Některým pracovníkům tak nabídla WHO podle jejího generálního ředitele Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse odchod do předčasného důchodu, jiní přejdou na nižší pozice a některých se dotkne rozvázání pracovního poměru. Důvod je budoucí omezení příjmů WHO od největšího přispěvatele USA. Ty se podílely na rozpočtu organizace z jedenadvaceti procent.

„Očekáváme, že tato opatření přinesou do konce roku úspory ve výši více než 165 milionů USD,“ řekl tento týden Tedros Adhanom Ghebreyes členům rozpočtového výboru WHO, na který naváže zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO konané příští týden.

Spojené státy znovu opouští WHO. Rozhodl o tom Donald Trump

Rozpočet ve výši 4,2 miliardy USD [období 2026-27] znamená už teď, jak uvedl Tedros, pro sekretariát extrémně obtížná rozhodnutí. S podobně vysokým objemem prostředků podle něj hospodaří ženevská nemocnice HUG [Hôpitaux Universitaires de Genève], jedna z pěti univerzitních nemocnic ve Švýcarsku. K tomuto přirovnání ho zřejmě vedlo sídlo vedení WHO, které je rovněž ve švýcarské Ženevě.

„A očekává se, že WHO bude sloužit celému světu se stejným rozpočtem jako jedna nemocnice ve středně velkém evropském městě,“ dodal.

Navíc i zredukovaný rozpočet má zajištěné financování jen z 60 procent. A to i za předpokladu, že členské státy se na setkání příští týden shodnou na zvýšení svých povinných příspěvků.

Světová zdravotnická organizace omezí management

Platy pracovníků WHO se podle Tedrose Adhanoma Ghebreyese  sníží zhruba o 25 procent.

„To ale nutně neznamená, že se sníží počet zaměstnanců celé organizace o 25 procent,“ dodal s tím, že bez propouštění se úsporná opatření ale neobejdou.

Ukončení humanitární pomoci USA rozpoutá šíření malárie, HIV i TBC

K nejvýraznějšímu propouštění dojde u zaměstnanců v centrále společnosti, tedy zmíněné Ženevě. Plánovaná reorganizace podle Tedrose přinese úsporu ve vrcholovém managementu ze stávajících čtrnácti odborných týmů nově na sedm. A počet oddělení se zmenší z nynějších 76 nově na čtyřiatřicet. Zároveň jmenoval vedoucí těchto týmů, které v centrále nadále zůstanou s platností od poloviny letošního června.

„Nový tým byl vybrán po velmi pečlivém zvážení tak, aby byla zajištěna rovnováha pohlaví a geografické zastoupení,“ vysvětlil šéf WHO.

Dále WHO zavře některá z regionálních center, kanceláří. To především v rozvinutých zemích, tedy těch s vysokými příjmy, kde se již bez její podpory obejdou, vysvětlil.

„Upřímně řečeno, nemůžeme dělat všechno,“ podotkl.

WHO bez členských příspěvků USA

Nařízení o vystoupení Spojených států z WHO podepsal americký prezident Donald Trump hned v den svého nástupu do úřadu 20. ledna. A nešlo o žádné překvapení. Kritikou směrem k fungování WHO nešetřil ani ve své předvolební kampani. S její prací nebyl spokojený už při svém prvním prezidentském mandátu, kdy vystoupení také podepsal. Ale na konci své prezidentské funkce, kdy nařízení jeho nástupce Joe Biden zrušil v prvních dnech od uvedení do Bílého domu. Proces opuštění organizace trvá jeden rok od podání oznámení o vystoupení z ní.

Ukončení pomoci USAID často značí konec pomoci vůbec

Text Trumpova nařízení o vystoupení USA z WHO uvádí „její nevhodné postupy při pandemii covidu-19, která vznikla v čínském městě Wu-chanu“. Dále dokument jmenuje neschopnost organizace reagovat na další zdravotní krize ve světě. Rovněž kritizuje neschopnost vedení přijmout nutné reformy a její způsob vedení považuje americký prezident za chaotické. Trump mimo to několikrát v minulosti nařknul WHO z toho, že podléhá politickým vlivům ze strany jejích členských států.

Novartis dál vyrábí léky pro chudé i navzdory omezeným financím

Světová zdravotnická organizace je zdravotní agenturou OSN a má 194 členských států, které jí každý rok povinně přispívají na její aktivity a provoz. Spojené státy dlouhodobě patří k jejím největším přispěvatelům. To je jedna z věcí, která vadí prezidentu Trumpovi. Významné finanční prostředky agentura získává od neziskových organizací a jiných donátorů. Mezi nejvýznamnější dárce patří Nadace Melindy a Billa Gatesových.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here