Obyvatelé Alzheimer Home vyrazí s dětmi do minulosti

0
20
minulosti
Foto: Freepik.com

Děti z mateřských a základních škol se spojí s obyvateli domovů Alzheimer Home a společně vyrazí do minulosti. Projekt, při němž se setkávají a tráví čas společně děti a senioři, posiluje vztahy napříč generacemi.

Letošní školní rok bude pro stovky dětí a obyvatel domovů Alzheimer Home tak trochu retro rokem. Děti vyrazí do pobytových sociálních zařízení za jejich obyvateli a společně se zapojí do nejrůznějších her a aktivit na téma inspirovaném dětstvím a mládím seniorů. Vyzkouší si třeba tehdejší společenské hry, oblíbená jídla tehdejší doby, módu nebo sporty.

„Propojení dětí a seniorů je velmi důležité. Odbourává mezigenerační bariéry. Dětem pomáhá lépe pochopit stárnutí, jeho úskalí, ale i hodnoty, které si člověk za svůj život vytvoří. A seniory udržuje v kontaktu s nejmladší generací a jejím světem,“ vysvětluje základní myšlenku mezigeneračního propojování Lucie Zajícová, ředitelka sociální péče domovů Alzheimer Home.

Alzheimer Home zavádí do domovů zdravotní péči na dálku

Společně strávený čas podle jejích slov obohatí jak obyvatele domovů, tak samotné děti. A to třeba jenom tím, že se společně pobaví nebo si zahrají deskovou hru Člověče, nezlob se!

Společný čas dětí a obyvatel Alzheimer Home

Podle Lucie Zajícové navázala síť Alzheimer Home v oblasti posilování vztahů mezi generacemi spolupráci s organizací Mezi námi. Právě ta se věnuje podpoře a upevňování vztahů mezi generacemi už od roku 2013. A má tak v této oblasti zkušenosti, které nyní uplatní i v pobytových zařízeních Alzheimer Home napříč celou republikou.

„Její koordinátoři se navíc nyní budou aktivně podílet i na organizování mezigeneračních aktivit v domovech Alzheimer Home,“ potvrzuje Zajícová.

Rozvoji demence brání osobní disciplína a trénink

Pro každé mezigenerační setkání, které bude každý měsíc na nové téma, dostanou skupiny připravené materiály:

  • Úvodní rituál a tématickou básničku nebo písničku,
  • návod na hravou nebo tvořivou mezigenerační aktivitu,
  • sadu mezigeneračních otázek pro podporu sdílení a společnou konverzaci.

„Chceme dětem přiblížit svět, který neznají – a seniorům dát příležitost sdílet a vyprávět. Retro rok vnímáme jako krásnou cestu k vzájemnému obohacení, sdílení, pochopení i budování respektu,“ říká Kateřina Jirglová, ředitelka organizace Mezi námi o.p.s.

Při setkávání dojde i k využití prvků reminiscenční terapie, takzvané vzpomínkové terapie. A to pomocí předmětů z dětských let dnešních seniorů a tematicky zařízených pokojů.

Alzheimer Home: Pracovníci nosí barevná trička kvůli klientům

Síť sociálních pobytových zařízení Alzheimer Home, která patří do skupiny Penta Hospitals CZ, dnes čítá sedmatřicet zařízení zaměřených na poskytování zdravotně sociální péče o pacienty s Alzheimerovou nemocí a jinými typy demencí. Provozuje i další dvě pobytová zařízení pro seniory. Alespoň jedno ze zařízeních se nachází v každém kraji republiky, celkem mají kapacitu přes čtyři tisíce lůžek.

S Alzheimer Home nově spolupracující organizace Mezi námi podporuje setkávání napříč generacemi už od roku 2013. Jejím posláním je vytvářet prostor pro setkávání, naslouchání a sdílení mezi generacemi, a tím posilovat vzájemný respekt a mezigenerační porozumění.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here