Zemřel bývalý ředitel IKEM doc. MUDr. Jan Malý, CSc.

0
699
Jan_Maly
Foto: IKEM

S hlubokým zármutkem si dovoluji oznámit, že nás 31. 8. 2021 opustil ve věku 78 let bývalý ředitel IKEM [2007 – 2011] doc. MUDr. Jan Malý, CSc.,” informoval dnes odbornou veřejnost ředitel IKEM Michal Stiborek.

Ve svém oznámení uvedl: „Opustil nás člověk, který se nesmazatelně zapsal do života nás všech, do života celého Institutu klinické a experimentální medicíny. Pan docent byl vynikající lékař, manažer, ředitel, především ale člověk, který díky své profesionalitě, erudici a znalostem dokázal nejenom pomoci stovkám nemocných pacientů, ale posouval celým IKEM stále na další, lepší úroveň. Upřímnou soustrast celé rodině a všem blízkým.”

Dále napsal: „Na přání pozůstalých se pohřeb uskuteční v úzkém kruhu rodiny. Pro rozloučení ze strany IKEM jsme ve vstupní hale zřídili pietní místo s kondolenční knihou.”

Vzpomínka na doc. MUDr. Jana Malého, CSc.

Vzpomínku na doc. MUDr. Jana Malého, CSc. připojil i ředitel IKEM v letech 1991 až 2004 MUDr. Karel Filip, CSc. MBA. Dovolujeme si ji níže přetisknout v plném znění.

„Ačkoliv smrt je přirozenou součástí bytí každého živého organismu, nemůžu se ubránit smutku a dojetí ze ztráty kolegy, učitele a přítele, který mne doprovázel značnou část mého profesního života. Nejprve jako přednosta I. Interní výzkumné základy IKEM, posléze jako můj zástupce ve funkci ředitele IKEM, jako ředitel IKEM, a nakonec jako vedoucí pracoviště odborných ambulancí IKEM,” napsal Karel Filip.

Podle něj byl doc. Malý všestranně vzdělaný internista-nefrolog a jeho celoživotním fokusem byl metabolismus kyseliny močové. O jeho medicínské a vědecké odbornosti svědčí tisíce úspěšně léčených pacientů a řada skvělých publikací.

Jan Malý výtečný organizátor a milovník umění

„Byl výtečným organizátorem a osvědčil se i jako manažer ve vedoucích funkcích,” uvedl Karel Filip s tím, že na docenta Malého bude ale nejvíc vzpomínat jako na Člověka.

„Byl člověkem laskavým, spolehlivým a přátelským. Dostal to zřejmě do vínku od svých rodičů, významných antropologů. Honza miloval svou ženu Majdu, která se o něj s láskou pečlivě starala v jeho poslední etapě, miloval své dva syny, Jirku a Tomáška. Byli mu rovněž velkou oporou. A Honza miloval kromě své rodiny a své medicíny život, miloval umění ve všech formách, mezi umělci měl hodně pacientů i přátel,” napsal.

Upřesnil, že Jan Malý po léta pro IKEM organizoval pověstné koncerty České filharmonie. Miloval umění kulinářské a uměl si ho vychutnat. Velmi rád cestoval a poznával nové kraje a nové lidi.

„Teď se ale vydal na cestu, ze které se už bohužel nevrátí. Věřím ale, že tím pan docent Malý neodchází, alespoň ne z našich myslí a vzpomínek!”  Uzavřel s dovětkem “Requiescat in pacem!” Karel Filip.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here