Uvolnění HHC hrozí průtahy, novela je v rozporu s právem EU

0
135
uvolneni_HHC
Foto: Pixabay.com

Uvolnění HHC i dalších psychomodulačních látek se může opozdit. Novela zákona o návykových látkách, jež reguluje prodej a užívání stimulačních látek, se ukazuje v rozporu s unijním právem. A tak i notifikace Evropskou komisí je nejistá.

Na rozpor znění od loňského července připravované novely zákona o návykových látkách s právem Evropské unie [EU] upozornil na dnešním [12.3.] sněmovním kulatém stolu, který se konal pod záštitou předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Matyáš Lucký z Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR.

„Tento návrh zákona je v rozporu se smlouvou o fungování EU vzhledem k tomu, že tyto výrobky nemůžou být zakázány co se týče vývozu a zároveň povoleny v rámci ČR,“ upozornil na významný legislativní detail chystané novely Lucký.

Obdobně se k novele zákona podle něj vyjádřila Legislativní rada vlády ČR. Její členové uvedli, že znění novely porušuje unijní zásadu o volném pohybu zboží. Současná verze zákona, na níž pracují legislativci více politických stran a hnutí od loňského července, zakazuje vývoz těchto nově pojmenovávaných psychomodulačních látek.

„Technická notifikace u Evropské komise bude poměrně velká výzva, co se týče tohoto zákona,“ upozornil směrem k poslancům a tvůrcům legislativních změn Matyáš Lucký.

Tvůrci změn vědí, že naráží na unijní právo

Současně dodal, že nepotvrzení novely ze strany unijního orgánu oddálí nabytí účinnosti dlouho očekávaného a žádaného zákona. To v době, kdy se politici stejně jako odborníci shodují, že je potřeba normu přijmout co nejdříve.

Směrem k poslancům a tvůrcům novely Lucký vznesl dotaz, proč novela přináší takové změny, o kterých se ví, že rozporují unijní právo.

„Je jasné, že EK tam ten problém uvidí,“ poznamenal.

Držení malého množství HHC je přestupek s pokutou do 15 tisíc Kč

Poslankyně a moderátorka kulatého stolu Michaela Šebelová [STAN] objasnila, že o tomto rozporu vědí. Ale primárně jim jde o ochranu dětí a spotřebitelů, nikoliv o samotné prodejce a jejich zisky.

„My jsme si vědomi, že narážíme na právo EU,“ uvedla Šebelová.

Podstatou novely podle ní není umožnit prodejcům obchodovat tyto látky, ale jde o zavedení jejich regulace.

„Ta práva na sebe naráží,“ neskrývala poslankyně.

Uvolnění HHC v Česku hrozí průtahy

Tvůrci zákona tak podle ní míní, že tento rozkol nemusí být důvodem neobdržení notifikace této novely ze strany unijních orgánů. Unijní komisaři tak možná uznají, že jsou situace, kdy se vyplatí něco regulovat a i omezit právo na volný trh kvůli ochraně spotřebitelů, vysvětlila poslankyně Šebelová.

„Jde nám o ochranu spotřebitele a dětí… To je primární cíl zákona, ne prodejci a zisky,“ zopakovala.

Lidovci: U zákazu HHC je klíčové správněprávní hledisko

Její kolegyně Klára Kocmanová [Piráti], která se na úpravě zákona rovněž podílela, vyjasnila, že zákon může doznat změn, včetně změny zákazu vývozu. Novelu poslanci zřejmě v dubnu projednají ve 2. čtení.

„A vývoz může být jednou z otázek, která může být na základě pozměňovacího návrhu dotčena,“ řekla pirátka Kocmanová.

Stejně tak připouští neschválení novely zákona o návykových látkách ze strany Evropské komise. I pak se může její znění upravit, dodala.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here