Vedení 3. LF UK řeší stížnosti na letošní přijímací řízení

0
1593
stiznosti
Ilustrační foto: Freepik.com

Hned po prvním kole přijímacích testů na 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy [3. LF UK] v minulém týdnu dostal její děkan Petr Widimský stížnosti na průběh testů. To kvůli možnosti odcházet při nich na toaletu.

Do všech studijních programů 3. LF UK se na příští akademický rok hlásí téměř 2 900 uchazečů. I proto se přijímací zkoušky konají v Kongresovém centru Praha. Testy z biologie, chemie a fyziky trvají tři hodiny. Letos je zájemci o studium na fakultě v prvním kole psali minulý týden ve čtvrtek 13. června. A ještě tentýž den večer dostal děkan fakulty Petr Widimský e-mailem stížnosti na průběh prvního kola přijímacích zkoušek od 14 lidí. Ne všechny stížnosti ale přišly od uchazečů o studium.

„Fakultě [stížnosti] vyčítaly skutečnost, že v průběhu prvního kola přijímacího řízení bylo umožněno uchazečům odcházet na WC a tím respektovat jejich fyziologické potřeby, a tedy i právo na důstojné zacházení,” uvedl v prohlášení děkan Widimský.

Stěžovatelé na průběh přijímacího řízení podle něj předpokládali, že si uchazeči na WC vyhledávali správné odpovědi. Podle děkana ale nejsou stížnosti natolik konkrétní, aby bylo možné vyslovit podezření na podvod u konkrétního uchazeče.

„Pedagogický dozor v posluchárnách zajišťovali akademičtí pracovníci v počtu pět až šest na posluchárnu. Jejich úkolem byla iniciální instrukce a následně dozor na průběh testů,“ přibližuje děkan.

3. LF UK postaví výukové centrum za půl miliardy korun

Na všechny lékařské fakulty v České republice se každý rok hlásí tisíce uchazečů, přijímají 20 až 40 procent zájemců.

Vedení fakulty zváží zpřísnění procesů

Všichni vedoucí pedagogové poslucháren podle děkana uvedli, že součástí úvodních informací byly pokyny, aby uchazeči vypnuli mobilní telefony a telefony i chytré hodinky uložili do zavazadel mimo pracovní prostor. Na toaletu podle děkana mohli účastníci přijímacího řízení odcházet za předpokladu, že uchazeč odevzdá rozepsaný test dozoru a eviduje se čas odchodu a příchodu do místnosti.

„Žádný z vedoucích poslucháren neuvedl, že by odcházelo neobvyklé množství osob,” dodal s tím, že stejný postup fakulta používá sedm let. Stěžovatele pak vyzval, aby v případě jejich nepřijetí podali formální stížnosti.

Zlomené srdce skutečně existuje, říká kardiolog prof. Petr Widimský

Od pátku 14. června do pondělí 17. června pokračují zkoušky na LF druhým kolem. Hranice testu k postupu k ústnímu pohovoru byla podle fakulty stanovená stejně jako v předchozích dvou letech na 55 bodů. Na obor Všeobecné lékařství postoupilo 696 uchazečů o studium.

„Konečné stanovisko ke stížnostem fakulta zaujme po skončení celého přijímacího řízení, tedy ve dnech 18. až 21. června 2024,” píše děkan v prohlášení fakulty.

Vedení fakulty po ukončení přijímacího řízení tak zváží případné změny, zpřísnění, zavedených procesů pro přijímací řízení v roce 2025, píše děkan v prohlášení.

RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here