Ukrajinskou rodinu překvapilo, že má za své nezletilé děti platit zdravotní pojištění poté, kdy jim české úřady přiznaly dlouhodobý pobyt. Při dočasné ochraně, kterou dříve využívaly, za ně totiž pojistné hradil stát.
Získání dlouhodobého pobytu vnímala rodina z Ukrajiny žijící v Česku jako stabilnější pozici. S jeho udělením neměla rodina problém, protože muž v Česku pracoval ještě před válkou na Ukrajině a držel zaměstnaneckou kartu. Problémy s platbami na zdravotní pojištění u nich nastaly v momentě, kdy žena a její dvě děti, druhé se narodilo v roce 2022 už za pobytu v Česku, přešly z dočasné ochrany na dlouhodobý pobyt. V takovém případě už za ně musí hradit měsíčně pojistné jejich zákonní zástupci.
„Dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny skutečně umožňuje dětem od 1. ledna 2024 vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Je však důležité dodat, že samotné zařazení do systému ještě neznamená, že stát pojištění automaticky hradí,“ vysvětluje zákonné podmínky zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm, na jehož úřad se ukrajinská rodina obrátila.
Zjednodušeně řečeno, dítě s dlouhodobým pobytem, ať už z Ukrajiny, nebo jiné třetí země může čerpat zdravotní služby veřejného zdravotnictví, ale zdravotní pojištění za něj měsíčně platí jeho zákonný zástupce.
Nezletilí cizinci z třetích zemí povinně vstupují do veřejného zdravotnictví
Dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny je typ povolení k pobytu určený pro rodinné příslušníky občanů třetích zemí, kteří chtějí v Česku zůstat déle než jeden rok.
Na povinnost platit zdravotní pojištění upozornil až dluh
Na to, že musí za své děti s dlouhodobým pobytem jejich zákonní zástupci platit zdravotní pojištění přišla rodina z Ukrajiny ve chvíli, kdy jí zdravotní pojišťovna vyměřila dluh na pojistném ve výši přes 15 tisíc korun.
S tím rodina ale nesouhlasí. A tvrdí, že od ministerstva vnitra stejně tak i jejich smluvní zdravotní pojišťovny – Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR – dostala informaci, že za ně, tedy jejich děti, i při dlouhodobém pobytu platí pojistné nadále stát. Což zákony ale neumožňují. Jak výše potvrzuje zástupce ombudsmana.
Od chvíle, kdy dětem české úřady přidělily dlouhodobý pobyt, měli rodiče za každé z nich začít platit 2 808 Kč měsíčně. Což je minimální platba na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů [OBZP] platná pro letošní rok.
„Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá. Komunikujeme proto se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i s Ministerstvem vnitra. A upozorňujeme oba úřady na nutnost podávat přesné a srozumitelné informace,“ říká k případu Schorm.
Zvláštní povolení k pobytu začnou úřady Ukrajincům přidělovat v září
V případě využívání dočasné ochrany pro Ukrajince platí, že prvních 90 dnů od jejího udělení za ně zdravotní pojištění hradí automaticky stát bez ohledu na věk. Tedy po tuto dobu čerpají zdravotní služby tak jako čeští občané. Po uplynutí 90 dnů pak dospělí lidé oznamují smluvní zdravotní pojišťovně, jak budou nadále pojištění hradit. Zda se evidují k úřadu práce, nebo si jej zaplatí sami jako OBZP, či mají zaměstnavatele nebo jsou živnostníky.
Výjimkou jsou senioři, děti, studenti a lidé se zdravotním postižením. Za ně hradí stát zdravotní pojištění neomezeně po celou dobu trvání dočasné ochrany.
–VRN–
Bodejď by je to nepřekvapilo. Měli tady všechno zadarmo a najednou mají platit.
Když se jim něco nelíbí, mohou kdykoliv odejít. Nikdo je tu nedrží.
Vsadila bych se, že zanedlouho budou mít tito „chránění“ spoluobčané opět výjimku a stát jim to platit bude..ukrajinský premiér Fialka jim to zařídí…pro Ukrajince přece všechno…
Je to neskutečná drzost. Myslí si, že je tady budeme živit? Když se jm to nelíbí, cestu domů znají.
to je ale divný vždyť jim doma říkali že na západ od jejich hranic je všechno zadarmo 🫣😂😂