Tchaj-wan tradičně chybí na sjezdu WHO. Čína ho tam nechce

0
69
Tchaj-wan
I letos chybí na Světovém zdravotnickém shromáždění WHO v Ženevě delegace z Tchaj-wanu. Vedení WHO vyhovělo požadavku Číny a Pákistánu, aby se Tchaj-wan sjezdu neúčastnil. / Foto: WHO

Ani letos vedení Světové zdravotnické organizace [WHO] nepozvalo na Světové zdravotnické shromáždění v Ženevě Tchaj-wan. Důvod? Nepřejí si to Čína a Pákistán. Hned první den zasedání členové WHO schválili pandemickou dohodu.

Na to, že WHO podléhá politickým vlivům jejích členských států dlouhodobě kritizuje americký prezident Donald Trump. A jde i o jeden z důvodů, proč Spojené státy vystupují z organizace v lednu příštího roku. Což značí, že WHO přijde i zhruba o 21 procent svého v přepočtu zhruba stomiliardového ročního rozpočtu.

WHO začala šetřit. USA jí totiž již brzy přestanou posílat peníze

Proti letošnímu rozhodnutí WHO nepřizvat na každoroční Světové zdravotnické shromáždění tchajwanskou delegaci se postavily karibské státy Belize a Svatý Vincenc a Grenadiny. Jejich zástupci uvedli, že vyloučení Tchaj-wanu ze shromáždění je nespravedlivé a nepřínosné a „oslabuje kolektivní připravenost a schopnost reagovat“. Avšak ani návrh některých zemí, aby se Tchaj-wan účastnil shromáždění aspoň jako pozorovatelský stát, WHO nepřijala.

„Návrh otevřeně zpochybňuje autoritu OSN a poválečného mezinárodního uspořádání,“ řekl čínský velvyslanec při OSN Čchen Sü.

A tak stejně jako v předchozích letech vedení WHO vyhovělo požadavku Číny a Pákistánu, aby se ostrovní stát sjezdu neúčastnil.

V pořadí 78. Světové zdravotnické shromáždění začalo v Ženevě ve Švýcarsku v pondělí 19. května a potrvá do 27. května příštího týdne. Shromáždění je rozhodovacím orgánem WHO. Tématem letošního sjezdu členských států WHO je: „Jeden svět pro zdraví“

Tchaj-wan se sjezdu neúčastní na přání Číny a Pákistánu

Účast Tchaj-wanu na každoročním shromáždění WHO se řeší pravidelně. Loni ji stejně jako letos zmařily Čína a Pákistán. Aspoň pozorovatelské postavení na sjezdu se Tchaj-wanu podařilo získat v letech 2009 až 2016, to je v období prezidenta Ma Jing-ťioua. Ten totiž s Pekingem podepsal přelomové dohody o obchodu a cestovním ruchu.

Trump: Čína nedělá dost, aby z ní do USA neproudil zabiják fentanyl

O rok později, v roce 2017, už Čína ale zablokovala účast Tchaj-wanu poté, kdy do prezidentského úřadu nastoupila dnes už bývalá prezidentka Cchaj Jing-wen. Ta veřejně odmítala čínské tvrzení o tom, že Čína a Tchaj-wan jsou součástí „jedné Číny“. Tchaj-pej i nyní čínské nároky odmítá.

Přijetí pandemické dohody členy WHO

Hned první den vpodvečer přijalo shromáždění globální dohodu o společném postupu při řešení pandemií. O přijetí dokumentu informuje WHO na svém webu.

„Tato přelomová dohoda byla přijata podle článku 19 Ústavy WHO. Jeho cíl je podpora silnější spolupráci a spolupráci mezi zeměmi, mezinárodními organizacemi…, aby se předešlo pandemiím. A aby bylo možné lépe reagovat v případě pandemické krize,“ uvádí WHO k dokumentu.

USA stoply zahraniční humanitární pomoc a svět mluví o katastrofě

Hlasování o pandemické dohodě ve výboru Světového zdravotnického shromáždění vyvolalo Slovensko, které se spolu s dalšími deseti zeměmi včetně Polska, Ruska, Izraele či Íránu zdrželo hlasování. Pro přijetí dohody hlasovalo 124 členských zemí WHO.

Ukončení pomoci USAID často značí konec pomoci vůbec

Přijetí ve výboru značí, že další hlasování [20.5.] o dohodě na plenárním zasedání shromáždění už je jen formalitou, píše agentura AFP. Formálně dohoda vstoupí v platnost po sjednání dodatku o sdílení patogenů. To může trvat až dva roky. Poté následuje ratifikace pandemické dohody jednotlivými státy.

Obavu z pandemické dohody vyslovilo Slovensko

Ohledně záměru vyvolat hlasování o pandemické dohodě na zasedání shromáždění telefonoval slovenskému premiérovi Robertu Ficovi generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. A žádal po něm, aby Slovensko nevyvolávalo hlasování o pandemické dohodě. Slovenský premiér jeho žádost odmítl, jak uvedl v prohlášení slovenský úřad vlády ještě před samotným hlasováním v pondělí 19. května. Šéf WHO prosazoval přijetí dohody o jednotném postupu při pandemiích obecným souhlasem.

Svůj postoj Fico vysvětlil tím, že dokument nezohledňuje připomínky Slovenska. Dále jeho strana SMER-SD uvedla, že za covidu-19 se přijímala nepřiměřená opatření, často prosazovaná pod tlakem mezinárodních organizací. A docházelo k omezování základních práv a svobod lidí.

Ve válce a ozbrojených konfliktech žije nejvíc dětí v historii

Slovenský premiér je přesvědčen, že dohoda ohrožuje státní suverenitu a nepřiměřeným způsobem zasahuje do lidských práv.

„Zopakoval jsem, že slovenská delegace je vázána pokynem vlády SR požadovat hlasování o pandemické smlouvě. Pokud k hlasování dojde, slovenská delegace má pokyn pandemickou dohodu nepodpořit. Neboť narušuje princip suverenity členských států a nepřiměřeně zasahuje do sféry lidských práv,“ uvedl Fico.

Jeho postoj ke globální pandemické dohodě kritizuje vládní strana Hlas-sociální demokracie [Hlas-SD]. Strana ve vládě drží mimo jiné post ministra zdravotnictví. Její představitelé tvrdí, že takový krok neudělá ze Slovenska „hrdiny“, ale může mít nepříznivé důsledky při vypuknutí celosvětové pandemie.

NUDZ, WHO a UNICEF nabízejí školení učitelům

České ministerstvo zdravotnictví po dokončení dohody členskými státy v polovině dubna uvedlo, že Česko neblokovalo souhlas s textem a že po konečném schvalování na světovém zdravotnickém shromáždění bude následovat proces ratifikace, a to i v Česku.

Text úmluvy podle ministerstva stanoví, že státy mají plnou suverenitu k přijímání opatření na ochranu veřejného zdraví na svém území. WHO jim nemůže nařizovat národní politiky ani legislativní opatření.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here