V Německu je 3,3 milionu lidí s ochranou. Stoplo se slučování rodin

0
453
v_Nemecku
„Dva měsíce jsem na cestě. Šli jsme přes Turecko, Řecko, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a Česko. Chodíme pěšky. Všechno pěšky," uvedl v podcastu Zdravé Zprávy v roce 2022 Salah al-Dīt, který několik dní "žil" i na Hlavním nádraží Praha. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

V Německu na konci loňského roku žilo 3,3 milionu lidí, kteří v zemi hledali mezinárodní ochranu z politických nebo humanitárních důvodů. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Spolkový statistický úřad.

Většinu z nich tvořili Ukrajinci následovaní Syřany a Afghánci. Německo má přes 83 milionů obyvatel. Číslo zveřejněné statistickým úřadem se vztahuje na všechny cizince, kteří se zdržují v Německu s odvoláním na humanitární či politické důvody. V meziročním srovnání je jich o 132 000, tedy o 4,1 procenta více. Z celkového počtu 3,3 milionu lidí hledajících v Německu mezinárodní ochranu bylo na konci loňského roku zhruba:

  • Ukrajinců: 1 000 000 osob,
  • Syřanů: 713 000 osob,
  • Afghánců: 358 000 osob,
  • Iráčanů: 190 000 osob,
  • Turků: 157 000 osob,
  • z Afriky: 277 000 osob.

Zhruba 55 procent lidí, kteří měli loni v prosinci v Německu přidělenou ochranu či o ni žádali, připadá na muže. Poměr se však liší u jednotlivých skupin. Například v případě Ukrajinců bylo 59 procent žen, u Syřanů a Afghánců zase tvořili dvě třetiny muži.

EU podpoří Turecko v péči o Syřany. Kurdové zůstávají bez podpory

Více než čtyři pětiny z cizinců ve statistice měly v Německu na konci loňského roku přiznaný některý z ochranných statusů. U zbytku se o něm do té doby nerozhodlo, nebo už měli nařízeno opuštění země. Možné deportaci po odmítnutí žádosti o azyl čelilo 171 000 osob. U 136 000 úřady ale vydaly rozhodnutí o strpění, protože je v současnosti z různých důvodů deportovat nelze. Například kvůli ztrátě osobních dokladů nebo nemoci.

Uprchlické rodiny v Německu

Jsou tu ale i další statistiky. Například podle dat Spolkového úřadu práce bylo v roce 2023 na sociálních podporách v Německu závislých přibližně dva miliony dětí. A zatímco německých dětí, kterým úřady tyto podpory vyplácejí, od roku 2015 výrazně ubylo, tak na druhou stranu výrazně přibylo příjemců státních podpor s cizí státní příslušností.

V roce 2015 čerpalo základní sociální zabezpečení od úřadu práce v Německu kolem 1,57 milionu dětí, respektive jejich rodičů. V březnu 2023 toto číslo kleslo na 1,03 milionu příjemců. Oproti tomu více než násobně vzrostl počet dětí cizinců, kterým stát tyto dávky vyplácí. To ze 365 tisíc v roce 2015 na 935 tisíc v březnu 2023.

Chudých dětí v Německu přibývá mezi imigranty, stát hledá řešení

To znamená, že téměř polovina dětí, jejichž rodiče pobírají občanský příspěvek, jsou cizí státní příslušníci. V březnu 2023 činil jejich podíl 48 procent, před osmi lety ale jen 19 procent. Podle dat Spolkového úřadu práce od roku 2015 přibylo v Německu více než 300 000 dětí ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí původu. Dalších 270 tisíc dětí do systému přibylo jen do roku 2023 po ruské invazi na Ukrajině v únoru 2022.

Němci pozastavili slučování uprchlických rodin

Němečtí poslanci minulý týden schválili návrh zákona, který na dva roky pozastavuje slučování rodin některých uprchlíků. Norma se dotkne hlavně lidí ze Sýrie, kteří v Německu požívají takzvanou doplňkovou ochranu. Podle opozice je zákon nemilosrdný a je součástí snahy odstrašit migranty od cesty do Německa.

Hlavní nádraží Praha je kemp Syřanů. Míří do SRN

Návrh zákona o dočasném pozastavení slučování rodin schválila vláda kancléře Friedricha Merze [CDU] na svém květnovém zasedání. Minulý týden ho ve Spolkovém sněmu podpořilo 444 poslanců, 135 jich hlasovalo proti. Ministr vnitra Alexander Dobrindt [CSU] řekl, že cílem zákona je migraci do Německa řídit a omezit.

„To je úkolem tohoto volebního období,“ vyjádřil se.

Nový zákon na dva roky až na výjimečné případy zamezí slučování rodin uprchlíků. Dotkne se těch, kteří v Německu požívají jen takzvanou doplňkovou ochranu. Subsidiární či doplňkovou ochranu získávají na rozdíl od azylu lidé, kteří pro jeho udělení nesplňují podmínky, ale existuje u nich důvodná obava, že jim v jejich vlasti hrozí vážná újma, politické pronásledování, mučení nebo trest smrti.

Utekl ze Sýrie do Česka. Teď studuje stomatologii v Rumunsku

Podle agentury DPA na konci března žilo v Německu přes 388 tisíc lidí s doplňkovou ochranou. Asi tři čtvrtiny z nich připadají na Syřany. Možnost dostat do Německa nejbližší příbuzné politici prozatím omezili na manžele, registrované partnery a nezletilé děti.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here