Vláda schválila 12,8 mld. Kč pro vysoké školy s nelékařskými zdravotními obory

0
52
vlada
Kabinet Petra Fialy [ODS] dnes 9. července souhlasil s navýšením peněz pro vysoké školy s výukou nelékařských zdravotnických oborů. V období 2026-2037 školy podpoří částkou 12,815 mld. Kč. / Foto: Úřad vlády ČR

Na postupné navyšování míst pro studenty nelékařských zdravotnických oborů a akademiků na vysokých školách uvolní stát 12,815 miliardy korun. Návrh ministerstva zdravotnictví dnes [9.7.] schválila vláda Petra Fialy [ODS].

Důvodem pro navyšování kapacit nelékařských zdravotnických oborů na vysokých školách je jednak změna struktury potřebných zdravotníků, jako například radiologických asistentů a nutričních terapeutů, tak i vysoký počet zdravotníků v předdůchodovém a důchodovém věku. Proto Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZd ČR] předložilo vládě ke schválení dotační program na období 2026-2037. Díky němu vybrané zdravotnické obory na vysokých školách navýší své studijní kapacity minimálně o 20 procent.

„Ačkoliv máme v evropském srovnání relativně vysoký počet zdravotníků, struktura personálu se mění. Jestli chceme do budoucna udržet dostupnost a kvalitu zdravotní péče, musíme mít dostatek vzdělaných a motivovaných lidí,“ řekl na tiskové konferenci [9.7.] k představení programu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

Zdravotně sociální fakulta JU navyšuje kapacity zdravotnických oborů

Podle něj v roce 2019 i podpořil obdobný program, který navyšoval počty studentů přijatých na lékařské fakulty. I když šlo o nynější opozicí přijaté opatření, tak ho, jak uvedl, podpořil. Letos, po šesti letech fungování programu, lékařské fakulty opouští o 300-350 více lékařů oproti předchozím rokům. Do ciziny se podle ministra Válka odebere zhruba sedm až devět procent lékařů vystudovaných na českých lékařských fakultách.

„A stejně úspěšný bude i program pro nelékařské zdravotnické obory. Do pár let budeme mít daleko více sester, radiologických asistentů, nutričních terapeutů a záchranářů,“ uvedl ministr.

Vláda uvolní 12,8 mld. Kč na výuku zdravotnických oborů

Fungování dotačního programu na nárůst počtu míst pro studenty medicíny potvrdila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

„Máme ověřené, že program, který podobně podporuje všeobecné lékařství, funguje, máme větší množství absolventů a plní svoji roli,“ uvedla s tím, že i nynější program pro nelékaře přinese podobné výsledky.

Technologická fakulta ve Zlíně otevře obor radiologický asistent

Zmínila, že už pro následující akademický rok 2025-2026 dostaly vysoké školy na navýšení míst pro studenty pobídku 200 milionů korun a naplno ji využily, tedy přijaly více studentů.

„Díky pobídce vysoké školy už letos nabraly více studentů,“ uvedla rektorka Králíčková.

V následujícím roce 2026 dostanou školy navíc 394 milionů korun a pak částka každoročně poroste až na 1,69 miliardy korun v roce 2037. Díky programu má oproti současnému stavu přibýt na školách asi o pětinu víc radiologických asistentů [1 750], nutričních terapeutů [1 250] a zdravotnických záchranářů [3 600]. Dále program podpoří vysoké školy s programy pro porodní asistentky, všeobecné a dětské sestry. Těch by mělo přibýt v součtu o více než 15 tisíc.

Lékařů přibylo o 20 %, teď jsou na řadě zdravotní sestry

Hrozící nedostatek zdravotních sester podle děkana 3. LF UK a předsedy Asociace děkanů lékařských fakult Petra Widimského je zásadnější a rizikovější než riziko chybějících lékařů.

„A když se nic nestane, tak do deseti let některé nemocnice skončí, protože nebude mít kdo pečovat o pacienty,“ řekl.

Rovněž potvrdil, že letos díky programu z roku 2019 opouští lékařské fakulty o 20 procent více lékařů. To samé považuje za nutné přijmout co nejdříve u nelékařských zdravotnických profesí.

„Abychom udrželi kvalitu a dostupnost péče, musíme stejnou pozornost věnovat i nelékařským profesím. Tento program je krok správným směrem,“ uvedl děkan Widimský.

Praktickou sestru zastanou studenti/ky všeobecné sestry o rok dříve

K navyšování studijních kapacit na středních a vyšších odborných zdravotnických školách vyzvalo ministerstvo již dříve i kraje. Právě ty jsou většinou zřizovateli těchto vzdělávacích zařízení. Na středních zdravotních školách ročně absolvuje asi 2 300 studentek a studentů oboru praktická sestra. K získání širších kompetencí v ošetřovatelství a získání pozice všeobecné zdravotní sestry pak musí pokračovat v bakalářských programech na vysokých školách nebo jako diplomované sestry na vyšších odborných školách.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here