Zdravotní pojišťovny upozorňují na dopady zanedbání očkování
Stoupá počet případů spalniček i černého kašle. Kromě toho se vlivem migrace objevují stále častěji nemoci, proti kterým už se v Česku plošně neočkuje. Například TBC.
Nové doplatky za péči Sněmovna nepřijala, jsou tu ale jiné změny
Návrh na doplatky pacientů za péči a materiál Sněmovna nepřijala. Stejně tak neprošla změna na centrální nákupy léků zdravotními pojišťovnami. Poslanci naopak přijali rychlejší stanovení úhrad očkování a změny nezákonné sterilizace.
Očkování šetří peníze všem, ale už ne tolik v Česku, říká David Kolář
„Potenciál očkování je úplně jinde, než vidíme na proočkovanosti populace v České republice,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy výkonný ředitel AIFP David Kolář.
Česko a Pobaltí mají v EU nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy
Ohniska klíšťat přenášejících encefalitidu jsou v zemích Evropské unie soustředěna do střední a východní Evropy a zčásti do severských zemí, především Norska a Švédska. Česko a Pobaltí patří mezi země s nejvyšším výskytem nemoci.
Advokáti: Náhrada za poškození zdraví očkováním není spravedlivá
Nejvyšší soud vyzval Ústavní soud, aby zrušil dvě formulace v zákonech o odškodnění za újmy způsobené očkováním. Žadatelé o náhradu nyní musí prokazovat „zvlášť závažnou újmu“, což prakticky znemožňuje odškodnění získat.
Texas má další úmrtí dítěte na spalničky. Šíří se v komunitě mennonitů
Od konce ledna zemřelo v americkém Texasu po nákaze spalničkami druhé dítě. Pohřbu osmileté dívky se o víkendu zúčastnil a s pozůstalými setkal ministr zdravotnictví a sociální péče R. F. Kennedy jr.
Covid neskončil. Neurologové spekulují o pandemii neurodegenerace
Zdravotní následky po nemoci covidu nemusí být zdaleka u konce, upozorňují neurologové. Připomínají období po španělské chřipce, kdy po jejím překonání obyvatelstvo zasáhla další pandemie neurodegenerace.
Letošní jaro probouzí riziko šíření spalniček, varují zdravotníci
Od loňského února do konce letošního ledna se v zemích EU potvrdilo přes 32 tisíc nákaz spalničkami. Osm z deseti nakažených bylo bez očkování. Nejvíce se nemoc šířila v Rumunsku, tam na spalničky zemřelo 18 osob.
Gilead úspěšně testuje preventivní lék chránící až rok před HIV
Lék údajně až rok zabraňující nákaze virem HIV americké společnosti Gilead Sciences dokončil první fázi testování. A výsledky ukazují, že injekčně podávaná látka úspěšně chrání tělo před nákazou virem způsobujícím onemocnění AIDS.
Potíže po covidu-19 má stále tisíce lidí. Péče o ně je nedostatečná
Následky po prodělaném covidu-19 jsou vleklejší než v prvních letech pandemie, kdy šlo hlavně o respirační potíže. Pacienti s postcovidem dnes i měsíce trpí bolestí kloubů, hlavy, špatně spí, soustředí se a někteří mají potíže s rovnováhou.
Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby
Očkování proti chřipce může podle odborníků snížit riziko Alzheimerovy nemoci nebo kardiovaskulárních nemocí. Zaznělo to v diskusi [20.2.] o očkování dospělých, kterou pořádalo britské velvyslanectví v Praze.
Úspěch v léčbě rakoviny u dětí závisí na zemi, v níž se narodily
Úspěch v léčbě rakoviny u dětí podmiňuje i země, v níž žijí. Pokud se narodí v zemi s vysokými příjmy, z nemoci se uzdraví přes 80 procent dětí. Pokud se ale narodí v zemi, kde žijí lidé s nízkými příjmy, uzdraví se jich sotva 30 procent.
Trump nabírá vojáky, kteří opustili armádu kvůli očkování proti covidu
Více než 8 200 vojáků opustilo v roce 2021 armádu Spojených států, protože se odmítli očkovat proti covidu-19. To jim tehdy nařídilo ministerstvo obrany. Nyní těmto vojákům nabízí Donald Trump plné znovuzařazení do armády.
Českem prochází vlna respiračních nemocí. Nemocnice omezují návštěvy
Minulý týden vzrostl počet pacientů s respirační infekcí oproti předchozímu týdnu skoro o šest procent. Skutečné počty nakažených ale jsou podstatně vyšší. Ne každý navštíví kvůli nemoci lékaře. Nemocnice postupně omezují návštěvy.
V Česku začíná epidemie chřipky. Nejvíc nemocných má Vysočina
V minulém týdnu v Česku připadalo na 100 tisíc obyvatel 1 416 pacientů s akutní respirační infekcí [ARI]. Epidemiologové již hovoří o plošné epidemii chřipky. Mezi respiračními infekcemi převažují chřipkové viry.
Polsko bojuje se vzteklinou, nové ohnisko hlásí i Slovensko
Za poslední tři týdny v Polsku přibylo šest nových ohnisek vztekliny, za letošek evidují polské úřady čtyřicet ohnisek. Nejčastěji bývá zdrojem nemoci liška. Vzteklinou nakažená liška nedávno pobíhala i u rodinného domu na Slovensku.
Nejen černý kašel, v Česku se letos více šíří i příušnice
Letos se v Česku do konce října potvrdilo 648 případů příušnic, to je více než za posledních pět let dohromady. Nejvíce nemocných je stejně jako u černého kašle ve skupině dospívajících a mladých dospělých ve věku 15-24 let.
Respiračních nemocí ubylo o 40 %, to díky prázdninám a volnu
Díky podzimním prázdninám a pracovnímu volnu ubylo respiračních nemocí v mezitýdenním srovnání o téměř 40 procent. A ubylo i chřipky. Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu [SZÚ] se letos hodně šíří mykoplazmové infekce.
Nízká proočkovanost v Česku není jen vinou lidí, ale i systému
Vina za slabou proočkovanost proti chřipce v Česku neleží ani tak na lidech, jako na způsobu objednávání vakcín. Praktičtí lékaři si je zasmluvňují s půlročním předstihem a ty nespotřebované likvidují. Překážka je i v tom, který lékař smí, a nesmí očkovat.
Běhání po silnici je pro zdraví jen medvědí službou
Dlouhodobé vdechování drobného prachu vede k astmatu, nemocem srdce a cév, rakovině plic, a dokonce i demenci. Lidé proto mají podle pneumologů přemýšlet i nad tím, kam a kdy si vyrazit za sportem, aby svému zdraví naopak nepřitížili.