„Lékař má právo nezaregistrovat dalšího pacienta, pokud má plnou kapacitu, respektive pokud by přijetím dalších pacientů ohrozil z kapacitních důvodů péči o ty stávající,“ říká tiskový mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví [OZP] Jiří Sochor. Ale také dodává, pokud máte problém, zavolejte našemu Asistenta zdraví.

Zdravezpravy.cz: Co má dělat klient vaší pojišťovny, když jeho zubař skončí a on nemůže v místě svého bydliště sehnat zubaře, protože zubaři v jeho dosahu nepřibírají nové pojištěnce? Pomůžete mu a případně jak?

Zavolejte našeho Asistenta zdraví na 844 111 000 nebo mu napište na asozp@ozp.cz a my vám lékaře najdeme.

Zdravezpravy.cz: Jak je možné, že může být lékařem váš klient odmítnut, když si platí zdravotní pojištění. A tedy má nárok na dostupnou zdravotní péči ze zákona. Co si o tom myslíte, že lékaři odmítají vaše klienty ošetřit?

Lékař má právo nezaregistrovat dalšího pacienta. Pokud má plnou kapacitu, respektive pokud by přijetím dalších pacientů ohrozil z kapacitních důvodů péči o ty stávající. Pacient zároveň může chtít po lékaři písemné zdůvodnění odmítnutí. Ale – OZP disponuje sítí smluvních lékařů, která zajistí tu nejlepší zdravotní péči komukoli a kdekoli po celé republice. A to ve všech specializacích. Pokud už by se náš klient dostal do popisované situace, opět doporučuji Asistenta zdraví. Ten našemu klientovi nejenom najde lékaře v příslušné specializaci s volnou kapacitou, ale může ho k němu rovnou objednat na konkrétní čas.

Zdravezpravy.cz: Zástupci stomatologů, ale třeba i praktických lékařů hovoří o rozpadu stomatologické sítě i sítě praktických lékařů a zejména pak u pediatrů v regionech. Za vinu to dávají zdravotním pojišťovnám, které jsou takzvaně síťotvorné. Jaký na to máte názor?

Jak vysvětlujete svým klientům, že například ani v okresních městech nemohou najít zubaře, který by s vámi spolupracoval?

Ano, zdravotní pojišťovny musí tvořit síť lékařů, která poskytne jejich klientům potřebnou péči v potřebné místní a časové dostupnosti. A OZP právě takovou síť má. Situaci se zvyšováním průměrného věku lékařů, kterou popisujete, je třeba řešit na mnohem více úrovních. A to se skutečně děje. Je to i věcí ministerstva zdravotnictví, věci školství a vzdělávání nových lékařů, věcí odborných společností atp. A konkrétně zdravotní pojišťovny, a tedy rozhodně i OZP, jsou maximálně nápomocné v hledání řešení. To je ale z podstaty věci na delší časový úsek.

Zdravezpravy.cz: Běžnou současnou praxí je, že mnoho zubních ordinací, ale i ordinací praktiků, zaniká, protože lékař jde do penze. Kritici zdravotních pojišťoven tvrdí, že vás to nezajímá, i když to způsobuje problémy vašim klientům. Že raději podpoříte [dáte smlouvu] lékaři na novou ordinaci, protože to v sobě má vyšší ekonomický potenciál. Jaký je na to váš názor?

Viz odpověď výše. Těžko můžeme jako zdravotní pojišťovna žádat lékaře/lékařku, který/která si chce začít užívat života s vnoučaty, aby dál ordinoval/a, pokud už se rozhodl/a praxi ukončit.
Zdravezpravy.cz: Jak hodnotíte nabídku vaší pojišťovny pro vaše klienty z hlediska úhrady nákladů na stomatologické výkony? Nabízíte v této souvislosti úhrady a doplatky, které jsou významně vyšší, než nabízejí ostatní zdravotní pojišťovny?

Úhrady, včetně těch ve stomatologii, se řídí úhradovou vyhláškou, kterou stanovuje ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny se jí musí řídit. Ptáte-li se na příspěvky z Fondu prevence, ptáte se na správném místě.  Právě příspěvek na vyšetření u stomatologa či dentálního hygienisty naši klienti využívají nejčastěji. Vloni jsme takto přispěli 13 947 lidem a nejvyšší individuální příspěvek dosáhl 5 360 Kč.

Velmi oblíbeným benefitem je také příspěvek na rovnátka. Nejvyšší individuální příspěvek na rovnátka u nás vloni – díky slučování příspěvků v rámci rodiny – dosáhl 9 095 Kč. Naše klienty například také automaticky upomínáme, aby se včas objednali na další preventivní prohlídku u svého zubaře. Za každé absolvované preventivní vyšetření jim připíšeme 60 bonusových kreditů do jejich osobní Vitakarty, za které pak mohou čerpat příspěvky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here