IKEM provedl první párovou výměnu ledvin s Izraelem

0
370
vymenu_ledvin
Foto: MZ ČR

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny [IKEM] a ze dvou izraelských nemocnic provedli první párovou výměnu ledvin. Nový orgán při výměně získají tři příjemci z Česka a tři z Izraele.

Lékaři z Izraele dopravili do Česka jednu ledvinu a obratem odletěli zpět s orgánem od českého dárce. IKEM patří ke světové špičce v oblasti transplantologie. Je to jedno z největších transplantačních center v rámci Evropy.

„Je to poprvé, co se párová výměna uskutečnila s mimoevropskou zemí,” řekl na tiskové konferenci ředitel IKEM Michal Stiborek.

Zároveň poděkoval za podporu českému velvyslanectví v Izraeli a izraelskému v Česku. Bez nich by se dle něj výměna orgánů v pracovištích vzdálených 2 600 kilometrů neuskutečnila.

Podle lékaře Jiřího Froňka z IKEMu, který na české straně transplantace prováděl, párová výměna umožnila sestavit řetěz transplantací, který ve výsledku zlepší život šesti pacientům.

Výměnu ledvin upravuje memorandum o spolupráci

Párové výměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinný příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí. Například kvůli jiné krevní skupině, ale najde se vhodný příjemce jinde. Česko od roku 2016 takto spolupracuje s Rakouskem.

IKEM v srpnu podepsal memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem. Michal Stiborek označil za velký úspěch, že se první párová výměna uskutečnila po necelých čtyřech měsících.

„Pro obyvatele jak České republiky, tak Izraele to znamená, že jestliže v rámci své země nebylo možné najít vhodného dárce, pak se nám téměř dvojnásobně rozšiřují možnosti najít dárce v zemi, které spolupracují,” uvedl Michal Stiborek.

Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. V IKEM lékaři od ledna do listopadu podle dat Koordinačního střediska transplantací voperovali 28 ledvin od žijících dárců. Dalších 254 od zemřelých dárců. Ledviny transplantuje šest dalších fakultních nemocnic v Česku.

Mezinárodní spolupráce ve zdravotnictví

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka [ČSSD] uskutečnění transplantací dokazuje nadstandardně dobré vztahy mezi Českem a Izraelem.

„Tato událost navazuje na dávné tradice spolupráce Česka a Izraele. Nyní také v duchu nejmodernějších technologií a nejmodernějších lékařských postupů. Tato spolupráce je úspěšná v rámci všech oblastí, které spolu rozvíjíme,” řekl.

Za úspěch označil výměnu orgánů i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch [za ANO].

Tato mezinárodní výměna ledvin rozšiřuje potenciál dárců a dává mnohem větší šanci pacientům na přežití a na kvalitní život,” řekl.

Podle něj je to další oblast zdravotnické spolupráce s Izraelem, zmínil spolupráci u léčebného konopí. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové výměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.

–ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here