Denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl potřetí v řadě rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 680 nakažených, nejvíce od vypuknutí epidemie koronaviru na začátku března. Celkem se za více než půl roku nakazilo bezmála 26 500 lidí, z nich se přes 18 800 vyléčilo a 426 zemřelo.

Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním – tento týden jich laboratoře provedly zhruba 10 000 denně. Počet čtvrtečních testů zveřejní ministerstvo dnes večer. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem bylo v nemocnicích dle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 172 pacientů, v těžkém stavu je 40 z nich.

Dosavadní maximum denního přírůstku z této středy bylo 649, kdy počet nových případů poprvé přesáhl 600. O den dřív laboratoře potvrdily 504 pozitivně testovaných na koronavirus, což bylo stejně jako předchozí rekord z 21. srpna. Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září se v celé zemi znovu zpřísnila povinnost nosit roušku na veřejnosti.

7 200 aktuálně nemocných

Aktuálně nemocných je skoro 7 200 lidí, to je nejvíce od březnového začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent.

Počty nakažených podle krajů

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 64 nových případů covidu-19. Více než pět desítek nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden evidují okresy Třebíč, Svitavy a Praha.

Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město Praha, kde testy dosud odhalily přes 6 100 lidí pozitivních na koronavirus. Následuje Moravskoslezský kraj s více než 5 600 případy a Středočeský kraj se 3 226 nakaženými. Ostatní kraje mají méně než dvě tisícovky obyvatel, u nichž se covid potvrdil.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru, takzvaný semafor. Od minulého pátku byla Praha jako jediný region na oranžovém, tedy druhém ze tří stupňů rizika nákazy. Výrazně přísnější opatření, než ve zbytku republiky ale hygienici v metropoli zatím nezavedli.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here