Jarmila Vedralová musí odejít, říká Matěj Hollan z A.N.O.

0
1008
Matej_Hollan
Ředitel Asociace nestátních organizací [A.N.O.] Matěj Hollan / Foto: ZdraveZpravy.cz

Zástupci adiktologických služeb vyzvali národní protidrogovou koordinátorku Jarmilu Vedralovou k rezignaci. Ředitel Asociace nestátních organizací [A.N.O.] Matěj Hollan v podcastu ZdraveZpravy.cz říká i proč. 

Snahy o přesun protidrogové agendy z Úřadu vlády ČR pod resort Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] se u nás dle zástupců adiktologických služeb objevují každý rok. Nyní podle nich ale hrozí, že k tomu v důsledků povolební atmosféry dojde. Celé věci pak dle ředitele A.N.O. Matěje Hollana nepřidává ani současný rozval Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR. A za něj je dle jeho názoru jednoznačně odpovědná národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

„Problém přesunu je násoben tím, že stávající národní protidrogová koordinátorka paní Jarmila Vedralová personálně zcela rozložila stávající odbor na úřadu vlády, ze kterého odešli klíčoví pracovníci, tedy je již teď v dezolátním stavu,“ vysvětluje Matěj Hollan v podcastu ZdraveZpravy.cz.

Podle něj to je jeden z hlavních, ale ne jediných důvodů, proč by měla Jarmila Vedralová na svou pozici rezignovat. Mezi další důvody dle jeho slov patří například neschopnost vyjednat peníze na zlepšení protidrogové politiky nebo neochota komunikovat. V sázce je přitom dle jeho názoru celé budoucí směřování české protidrogové politiky.

Harm Reduction se v Česku osvědčil, říká Matěj Hollan

Ve chvíli, kdy by se dle jeho slov aktuálně zdevastovaný Odbor protidrogové politiky přesunul pod ministerstvo zdravotnictví, znamenalo by to totiž zánik stávající protidrogové politiky v Česku tak, jak ji známe.

„Česká protidrogová politika je už od 90. let známa i v zahraničí jako ta, která staví na nízkoprahovém přístupu ke klientovi. A ten se ukazuje jako efektivní,“ říká.

Protidrogová politika v Rusku nemá na růžích ustláno

Podle něj současná politika stojí na nerepresivních nástrojích, jako je tomu například v Maďarsku, Bulharsku či Rusku. Což má v konečném důsledku nejlepší výsledky. Na MZ ČR, ale i Úřadu vlády ČR se ale čím dál častěji objevují tendence s tímto přístupem polemizovat nebo ho dokonce vůbec neuznávat.

„Chce se jít stylem, který se označuje jako abstinenční. To znamená, že člověk je zdravý, jen když nic neužívá,“ vysvětluje Hollan.

Přitom se už podle něj dávno ví, že takový přístup u závislostí není správný směr. Nutné je dle něj poskytovat klientům substituční léčbu a některé závislosti držet na udržitelné míře.

Bulharsko bojuje s nedostatkem peněz na prevenci HIV

„Je to složitá věc, ale základ je, že sektor se u nás vyvíjí, je profesionalizovaný a má velmi kvalitní výsledky i v celosvětovém srovnání,“ říká.

Když se protidrogová politika přesune pod ministerstvo zdravotnictví, tak z pohledu tuzemských adiktologických služeb to bude krok zpátky. Tvrdí, že lidem již nebude poskytována kvalitní péče a následky si ponese celá společnost.

Přechod protidrogové politiky pod zdravotnictví

Na otázku, zda je proces transformace adiktologických služeb pod MZ ČR závislý na výsledku sněmovních voleb Matěj Hollan odpovídá, že nikoli.

„Vždycky to byly nápady lidí z úřadu vlády. […] Spíše jde o to, že chtějí využít toho obvyklého povolebního zmatku a tento přesun dokončit,“ říká.

V podcastu ZdraveZpravy.cz se pak znovu velice kriticky vyjadřuje k odbornosti v řízení protidrogové problematiky Jarmilou Vedralovou. Vrací se do doby, kdy se do funkce dostala.

„Výběrového řízení na tuto pozici v roce 2018 se účastnili dva odborníci z tehdejšího odboru. A to Lucia Kiššová a pan Viktor Mravčík – jedna z největších světových kapacit v oboru adiktologie. A také paní Jarmila Vedralová, která je kariérní úřednice z MZ ČR, která měla výhodu, že měla stranickou legitimaci ČSSD, ve které má nyní pozastaveno členství,“ tvrdí.

Viktor Mravčík odchází z NMSDZ, nesouhlasí s vedením

Zatím tady nejsou žádné náznaky odchodu

Členství v nějaké straně ale dle jeho názoru není záruka kvality. Což dle něj dokazuje i současný stav Odboru protidrogové politiky na Úřadu vlády ČR.

„Nyní to dospělo k bodu, kdy tam nezůstal personálně kámen na kameni. Personál nyní už není schopen pod vedením Jarmily Vedralové vykonávat ani jednu ze svých základních činností,“ říká s tím, že to je i důvod, proč se zástupci adiktologických služeb rozhodli požadovat její odchod.

Celou věc pak podle jeho slov již i probrali s premiérem a šéfkou úřadu vlády. Ta je však mimo jejich aktuální zájem.

„Nemáme na to žádné páky. Je to úřední pozice a je na politickém a úředním vedení, jak k tomu přistoupí a jak bude chtít, aby protidrogová politika byla nadále vykonávána,“ tvrdí Matěj Hollan.

Dodejme, že sama Jarmila Vedralová žádná svá pochybení nepřipouští, což vyplývá i z jejich odpovědí, které poskytla redakci ZdraveZpravy.cz [více zde].

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here