Milostivé léto nemá pro VZP ČR jasný právní výklad

0
826
milostive_leto
Foto: ZdraveZpravy.cz

Dluhová amnestie takzvané milostivé léto nemá pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR [VZP ČR] jednoznačný právní výklad. Žádá proto o stanovisko ministerstvo zdravotnictví.

Milostivé léto u nás poslanci prosadili letos v červenci. Jeho podstata je dát lidem, kteří se dostali do dluhů kvůli neplnění závazkům vůči veřejným institucím, příležitost na jejich splacení bez penále a sankcí. A to v době od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

Výklad práva není pro VZP ČR zcela jasný

S požadavkem na jasnější výklad právní úpravy k odpuštění penále na zdravotním pojištění se na Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] obrátila už i největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP ČR.

„V tuto chvíli pojišťovna hledá cestu, jak zákon, který bohužel umožňuje nejednoznačný výklad, aplikovat do svého systému, aniž by se tím sama vystavovala riziku následných sankcí,“ uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Podle ní v tuto chvíli VZP ČR podniká všechny kroky k tomu, aby její klienti mohli využít této dluhové amnestie. Potvrdila také, že pojišťovna usiluje mimo jiného o výklad MZ ČR, který by jí to umožnil. Konečné stanovisko by mohla pojišťovna od resortu dostat do konce příštího týdne, dodala mluvčí.

V exekučních příkazech je jistina od penále oddělena

Ne všichni VZP ČR ale věří. Podle odborníka na dluhovou problematiku Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni se pojišťovna nyní snaží do jistiny zahrnout penále. A myslí si, že se pojišťovna zkrátka rozhodla vůli zákonodárců vzepřít.

„230 tisícům lidí možná VZP nedá šanci na cestu z dluhové pasti. Její právníci tvrdí, že penále je jistinou. V exekuční příkazech je ale jistina a penále běžně odděleno,“ upozorňuje Hůle s tím, že zákonodárci s odpouštěním penále jasně počítali.

Podle poslance Marka Výborného [KDU-ČSL] není možné penále prohlásit za jistinu, ke které vzniklo. Považuje to za “neakceptovatelné pohnutí interpretace” novely exekučního řádu, která milostivé léto upravuje.

„Penále je a vždycky bude příslušenství, které má být v rámci milostivého léta odpuštěno,“ řekl na tiskové konferenci lidovců.

Podle něj se někteří věřitelé z řad institucí snaží hledat kličky, které jsou z jeho pohledu za hranou zákona. Výborný dále uvedl, že o problému jednal s předsedkyní správní rady VZP ČR Věrou Adámkovou [za ANO].

„Došli jsme k závěru, který kvituji. Na příštím jednání správní rady bude projednáno usnesení, a věřím, že také schváleno, které jasně stanoví pro VZP základní princip, že penále nemůže být jistinou, ale je příslušenstvím,” řekl Výborný.

A obdobně se k zahrnutí penále do jistiny vyjádřil poslanec Patrik Nacher [ANO], který patří mezi zákonodárce prosazující milostivé léto.

„Pod jistinu nespadá penále, jak občas někde čtu,“ řekl jistě s tím, že právě to nebylo záměrem tohoto pozměňujícího návrhu.

Dodejme, že Správní rada VZP ČR by se měla sejít v pondělí 25. října.

Co je milostivé léto

Milostivé léto zahrnuje dobu tří měsíců, ve kterých mohou lidé v exekuci vůči veřejným institucím splatit pouze původní jistinu dluhu společně s jednorázovou odměnou exekutorovi ve výši 908 korun. Ostatní připočtené penále, sankce a další příslušenství jim bude odpuštěno.

V praxi tak jde například o dluhy vůči zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení, nemocnicím, dopravním podnikům, technickým službám. Ale i radnicím nebo dodavateli energií společnosti ČEZ. Podmínka je, že zadlužení nesmějí být v insolvenci. Zároveň musejí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a to, že exekutora vyzývají k postupování podle dané normy. Podle odborníků z organizace Člověk v tísni by milostivé léto mohly využít desítky tisíc dlužníků.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here