Britská zdravotní sestra dostala za vraždu sedmi novorozenců doživotí

0
268
novorozencu
Foto: Pixabay.com

Soud v britském Manchesteru dnes [21.8.] uložil doživotní trest bez nároku na předčasné propuštění bývalé zdravotní sestře Lucy Letbyové. Ta je odsouzená za vraždu sedmi novorozenců a pokus o vraždu dalších šesti.

Tiskové agentury o 33leté odsouzené hovoří jako o “nejhorší vražedkyni dětí” v moderní historii Británie. Přenos ze soudní síně vysílala stanice Sky News. Bývalá zdravotní sestra podle Gosse neprojevila zármutek ani lítost nad svými činy.

„Odsouzená v červnu 2015 a v následujících třinácti měsících promyšleně, vypočítavě a lstivě v nemocnici v anglickém Chesteru vraždila a pokoušela se vraždit novorozeňata, která jí byla svěřena do péče,” uvedl soudce James Goss.

V případě Letbyové neshledal žádné polehčující okolnosti. K Letbyové při vynášení rozsudku soudce hovořil nepřímo. Odsouzená se totiž rozhodla zůstat ve své cele. Na slyšení se nedostavila. Rozsudku [21.8.] předcházelo slyšení s rodiči a dalšími pozůstalými po zavražděných dětech. V soudní síni se v zájmu zachování anonymity rodin o miminkách hovořilo jako o “novorozencích” s písmeny od A do Q.

  • „Doufáme, že budete žít velmi dlouhý život a každý jeho den protrpíte za to, co jste spáchala.”
  • „Má rodina už na vás nikdy nepomyslí, odedneška jste pro nás ničím.”
  • „Navždy si budu pamatovat, jak mne pohltily pocity, když jsem poprvé své dítě sevřela v náručí.”

To jsou jen některá z prohlášení, jež pozůstalí Letbyové u soudu adresovali, píše stanice BBC. Odsouzená na příkaz soudce Gosse dostane ve vězení jejich přepisy. K soudnímu procesu s Letbyovou se vyjádřil v rozhovoru se Sky News i britský premiér Rishi Sunak. Odsouzenou Letbyovou označil za “zbabělou”, když se rozhodla na slyšení s oběťmi nepřijít.

Vraždy novorozenců prováděla několika způsoby

Na doživotí odsouzená Letbyová podle zjištění vyšetřovatelů děti trávila různými způsoby, často při nočních směnách. Některým vpichovala vzduch do krevního oběhu, jiným inzulin, dalším podávala mléko a někdy úmrtí předcházelo více pokusů o otravu. Žena veškerá obvinění odmítala. Úmrtí miminek připisovala špatné hygieně a nedostatku pracovníků v nemocnici.

„Není pochyb o tom, že jste inteligentní, pečlivá a pracovitá zdravotní sestra. Tyto vlastnosti vám umožnily opakovaně ubližovat nevinným miminkům, aniž byste vzbudila podezření ostatního personálu, alespoň na nějaký čas,” poznamenal soudce Goss.

Letbyová podle něj záměrně využívala nepřítomnosti kolegů. V té době pak falšovala zdravotní dokumenty tak, aby to působilo, že mrtvá miminka měla zdravotní problémy, které zapříčinily jejich smrt. Členové poroty, někteří dnes v soudní síni viditelně rozrušení, si v průběhu deset měsíců dlouhého procesu vyslechli, že Letbyová v několika případech asistovala i při resuscitaci novorozeňat, která sama trávila.

Jedním z klíčových důkazů proti Letbyové byl ručně psaný vzkaz, jenž u ní policie našla při zatýkání v roce 2018. Sama napsala:

  • „Schválně jsem je zabila, protože nejsem dost dobrá, abych o ně pečovala!” 

Zdravotní sestra se v něm také označila za “strašlivého” a “zlého” člověka, uvádí agentura Reuters. Trest doživotního odnětí svobody bez nároku na předčasné propuštění je v britském trestním právu tím nejvážnějším postihem, připomíná zpravodajský server BBC.

–ČTK/RED

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here