Od 13 let smějí polské děti k psychologovi bez souhlasu rodičů

0
20
deti
Ilustrační foto: Redakce Zdravé Zprávy

Polský Sejm schválil změnu zákona, která dětem nad 13 let umožňuje vyhledat pomoc psychologa i bez souhlasu rodičů. Podle dodatečné úpravy má o takové návštěvě psycholog do 7 dnů informovat zákonné zástupce a zapojit je do léčby.

Legislativní úprava reaguje na vysoký počet dětí a mladistvých, kteří se necítí duševně ve stabilní kondici. Návrh nyní projedná horní komora polského parlamentu. O schválení zákona poslanci informují na svém webu polské celostátní noviny Gazeta Wyborcza.

„Chceme moci mluvit s psychology, i když s tím rodiče nesouhlasí. A tím spíše, pokud jsou sami násilní,“ argumentovali pro změnu zákona podle listu mladí lidé na konferencích o duševním zdraví dětí a dospívajících. A na schůzích parlamentního týmu, který zákonodárci nechali zřídit z popudu tohoto problému.

Proti úpravě se ale staví krajní pravice a katolické organizace společně s hnutími proti potratům. Poslední dvě jmenované instituce se obávají, že novela naruší stabilitu rodin a povede u dětí k četným změnám pohlaví.

Péče psychologa o děti nad 13 let bez souhlasu rodičů

Na legislativní úpravě pracovali polští poslanci tři roky. Na kritiku absence rodičů či jiných zákonných zástupců u psychologické intervence jejich dětí reagovali pozměňovacím návrhem. Podle něj bude muset psycholog nejpozději do sedmi dnů od návštěvy dítěte vyrozumět jeho rodiče o tom, že vyhledalo jeho pomoc. A bude i povinností psychologa rodiče nebo jiné zákonné zástupce zapojit do léčebného procesu. Pro tento krok se rozhodli poslanci po konzultaci s odborníky, píše Gazeta Wyborcza.

„Terapie nebude fungovat, pokud se dítě vrací do svého domova s přetrvávajícími problémy a rodič se do ní nezapojí a nebude vědět, co má změnit,“ vysvětlila listu zákonodárkyně Marta Golbiková, která předsedá parlamentnímu výboru, jenž na změně zákona pracoval.

Nevyspalých dětí v Česku přibývá! Usínají totiž příliš pozdě

Poslancům z krajně pravicové Konfederace Koruny polské avšak ani tato úprava nestačí a staví se proti přijetí novely. Obávají se, že děti mohou být při terapii pohlavně nebo jinak zneužity a dále o to, že rodiče přijdou o svá práva. Argumentují i tím, že konzultace u psychologa povedou u nezletilých ke změnám pohlaví. Obdobně na výklad legislativní změny nahlížejí katolické spolky a hnutí „za život“.

Děti a mládež v Polsku, Česku i jinde se necítí dobře

Stejně jako v Česku i v Polsku vykazují děti a mladiství stále horší psychické zdraví. Z průzkumů, na něž odkazuje polský list a které nechal provést tamní dětský ombudsman nazývaný jako mluvčí práv dětí, vyplývá, že každé sedmé dítě se cítí nespokojeno se svým životem. To do té míry, že je ohroženo jeho duševní zdraví. Polovina mladých podle šetření nedokáže přijmout sama sebe.

Výzkum zjistil, že téměř třetina žáků šestého ročníku základních škol se cítí tak špatně, že nemají chuť cokoliv dělat. A 29 procent z nich pociťuje smutek a 18 procent dětí v tomto věku nejsou samy se sebou spokojeny. Přičemž kritičtěji na sebe pohlížejí dívky než chlapci. Více než třetina středoškoláků se cítí osaměle a 45 procent z nich mají pocit, že jsou přehlceni problémy. V každé 28členné třídě se najdou v průměru dva žáci, kteří se pokusili o sebevraždu, vyplývá z policejních záznamů z roku 2012 a 2021, které zpracovala zpráva polské společnosti zabývající se sebevraždami.

Duševními poruchami trpí v Česku 13 % dětí. Péče pro ně není

Psychická odolnost dětí a dospívajících se snižuje v posledních letech i kvůli pandemii covidu-19 a ruské agresi na Ukrajině, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví.

V České republice potřebují děti do 18 let souhlas rodičů, pokud chtějí vyhledat psychologickou pomoc. Školního psychologa mohou jednorázově navštívit samy bez souhlasu rodičů, k dlouhodobější pomoci ale musí udělit rodič opět souhlas.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here