Na sdílené praxe letos přešlo 170 ordinací, hlásí VZP ČR

0
1247
tymove_praxe
Foto: Freepik.com

Od letoška nabízí zdravotní pojišťovny ordinacím praktických všeobecných lékařů i pediatrů týmové neboli sdílené praxe. V nich pracují dva až tři lékaři. A pokud přijmou více pojištěnců, pojišťovna jim vyplatí dokonce bonus.

Pokud ordinace s uzavřenou smlouvou na poskytování týmové praxe navýší kapacity registrovaných pojištěnců aspoň o dvě stě osob při dvou celých úvazcích a o 400 v případě tří úvazků, dostane od pojišťovny extra bonifikaci. Na týmovou praxi letos dosud přešlo 170 ambulancí. A to 139 ordinací všeobecných praktických lékařů a jedenatřicet ordinací pro děti a dorost.

„Realisticky lze očekávat, že týmových praxí by mohlo vzniknout kolem dvou set. Podle mého odhadu by v součtu mohly zajistit až 40 000 nových míst pro registraci dalších pacientů,“ říká k nové organizaci práce praktiků předseda Správní rady VZP ČR Tom Philipp.

Sdílené ordinace praktiků jsou budoucnost, říká Svatopluk Býma

Poskytovatel podle něj musí o uzavření smluvního dodatku na týmovou praxi sám požádat. Pojišťovně doloží plnění stanovených podmínek jako personální zabezpečení, úvazky, ordinační hodiny a přístrojové vybavení. Žádost o uznání týmové praxe pojišťovna projedná a žádost buď schválí, nebo zamítne.

V jedné ordinaci pracují až tři praktici

Na týmové praxe dosud přešlo nejvíce ordinací všeobecných praktických lékařů v Praze [32] a pak v Moravskoslezském kraji [22]. Nikterak velký zájem nepanuje o týmové praxe u pediatrů, kde na ně přešlo jedenatřicet ordinací. Žádosti o přechod na týmové neboli sdílené ordinace mohou podle vedení VZP ČR zájemci stále podávat.

Prezident Pavel: Krizi v pediatrii zčásti vyřeší restrukturalizace

Na možnost zakládání takzvaných týmových praxí upozornil nedávno předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Tato nová organizace práce v primární péči podle něj pomůže vyřešit stále neuspokojenou poptávku po volných kapacitách v ordinacích praktiků jak pro děti a dorost, tak i pro dospělé.

„Usilujeme o to, aby se do roku 2035 staly [týmové praxe] dominantním modelem poskytování primární péče v ČR. Jen v lednu a únoru letošního roku jich vzniklo více než sto padesát,“ uvedl letos v dubnu Šonka.

Mladí doktoři se o praktické lékařství zajímají, nejsou pro ně ale místa

Jde o systém práce, kdy v jedné ambulanci pracuje více lékařů na různé úvazky. Stejně tak i zdravotní a třeba i terénní sestra. Což je vhodné řešení pro mladé lékařky i nelékařský zdravotní personál po rodičovské dovolené. Anebo naopak pro lékaře ve vyšším věku, kteří postupně přecházejí do penze a nahrazují je mladí lékaři. Těm navíc postupně předají své praktické zkušenosti.

V Česku nyní funguje asi 2 000 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, které pečují o dva miliony dětí. Ordinací všeobecných praktických lékařů je 5 tisíc.

Týmové praxe v primární péči

V týmové praxi pracují minimálně dva lékaři. Z nich aspoň jeden musí mít specializovanou způsobilost v oboru VPL či PLDD a druhý minimálně certifikát o absolvování základního kmene. Podmínkou uzavření dodatku o týmové praxi i je, že lékař se specializací bude na pracovišti přítomen po celou ordinační dobu. To znamená minimálně 30 hodin rozložených do 5 pracovních dnů týdně. Druhý lékař musí být na pracovišti přítomen minimálně v pětinovém úvazku [0,2]. Celkový úvazek pracoviště nesmí přesáhnout tři celé úvazky.

Nedůstojné obvolávání lékařů ukončí rezervační systém. Ten ale není

Týmové praxe pak obdrží od pojišťoven bonifikace formou měsíčních záloh. Částka se odvíjí podle výše lékařských úvazků. Celkem pracují v týmové praxi lékaři do výše až tří úvazků, výše měsíční bonifikace nad rámec běžných plateb od pojišťoven je 200 000 korun, a to v součtu od všech zdravotních pojišťoven.

Podmínkou její výplaty je, že ordinace přijme do péče aspoň 400 nových pacientů – to v případě tří celých úvazků. U dvou úvazků jde o 200 nově registrovaných pacientů. Konkrétně VZP ČR vyplatila týmovým ordinacím od začátku letoška na těchto zálohách 25,3 milionu Kč.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here