USA řeší spalničky, ještě vyšší čísla nakažených má Kanada a Mexiko

0
58
spalnicky
Ministr zdravotnictví R. F. Kennedy se setkal s rodinami dětí, které zemřely po nákaze spalničkami ve městě Seminile na západě Texasu. Rodiny patří do komunity mennonitů, která do města přišla v 80. letech 20. století. / Foto: HHS

Epidemie spalniček ve Spojených státech je největší za posledních 30 let. Letos se virové onemocnění potvrdilo u bezmála 1 300 osob napříč státy USA. Největšími ohnisky nákazy zůstává Texas. Spalničky řeší i Kanada a Mexiko.

Na šíření spalniček převážně mezi neočkovanými komunitami v USA upozornila počátkem týdne Univerzita Johnse Hopkinse. Podle jí zveřejněných údajů je současná situace kolem šíření spalniček napříč Spojenými státy nejhorší od 90. let minulého století.

Letos na spalničky zemřeli v USA tři lidé. Z toho dvě malé děti a jeden dospělý, všichni bez očkování proti spalničkám. Dětské oběti pocházely z komunity mennonitů žijící v Texasu, kde se na začátku letošního roku virové onemocnění rozšířilo hlavně mezi jejich malými dětmi. Asi tři sta z nakažených dětí se podařilo vyléčit, dvě z dětí ve věku šest a osm let na onemocnění zemřely.

Šíření spalniček podporuje klesající proočkovanost

I když údaje zveřejněné Univerzitou Johnse Hopkinse uvádějí, že se letos spalničkami v USA nakazilo 1277 osob, tak i dodávají, že skutečné počty nakažených jsou podstatně vyšší. Jelikož mnohé komunity při nákaze nevyhledají lékaře a nemoc se tak nepropíše do zdravotních statistik.

Podle některých epidemiologů nese část viny na šíření spalniček v USA současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. V minulosti totiž kritizoval kombinované vakcíny [MMR] chránící proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Texas má další úmrtí dítěte na spalničky. Šíří se v komunitě mennonitů

Podle zdravotních úřadů se spalničky v USA šíří převážně v uzavřených komunitách, jako jsou zmínění mennonité. Před šesti lety v roce 2019 prošla vlna nákazy spalničkami v komunitě ortodoxních židů v New Yorku a New Jersey, kdy se virem nakazilo přes 1270 lidí. Epidemie se tehdy obešla bez obětí na životech. Ještě dříve v roce 2003 v USA na spalničky zemřel kojenec. Což bylo jen tři roky poté, co tamní zdravotní úřady prohlásily spalničky na území Spojených států za vymýcené.

Za šíření spalniček v USA tak zřejmě může stejně jako v evropských zemích klesající proočkovanost proti těmto zdánlivě vymýceným nemocem a migrační vlny, kdy především lidé z méně rozvinutých regionů očkování nevěří a odmítají ho. Anebo nemají přístup ke zdravotní péči, a tedy ani k očkování.

Spalničky se probouzí i v Kanadě a Mexiku

Ještě vyšší počty nakažených spalničkami letos hlásí Kanada a Mexiko. V Kanadě s podstatně slabší hustotou obyvatel ve srovnání se Spojenými státy se od začátku letošního roku potvrdilo kolem 3 500 případů spalniček, v Mexiku zachytily úřady kolem 2 600 případů nákaz. V Kanadě na rozvinuté onemocnění zemřel jeden člověk, v Mexiku devět lidí, uvádí údaje zveřejněné na začátku července.

WHO: Na Ukrajině hrozí epidemie spalniček, TBC i obrny

Nákaza spalničkami, jak upozorňuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí [CDC], probíhá velmi rychle. Šíří se i jen zakašláním nebo kapénkami při mluvení.

Spalničky začínají vysokými teplotami, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Poté se objevuje vyrážka. Někdy nemoc doprovází respirační nebo neurologické komplikace, například zánět plic, středního ucha nebo mozku. A může dojít i k úmrtí. Jeho riziko je vyšší u malých dětí bez očkování.

Spalničky se opět šíří Evropou, nárůsty dosahují desítek tisíc

Na nemoc neexistuje cílená léčba. Dají se pouze mírnit její příznaky. Na spalničky umírá zhruba jeden člověk na 1000 nakažených. V Česku, kde je očkování proti spalničkám povinné, došlo k úmrtí naposledy v roce 1980.

K dosažení kolektivní imunity je u spalniček třeba 95procentní proočkovanost. Státní zdravotní ústav v ČR za loňský rok eviduje 34 případů spalniček, což bylo nejvíce za posledních pět let. Za letošní první půl rok data ukazují na třicet nákaz spalničkami. Poslední větší vlna spalniček prošla Českem v letech 2018 s 207 nákazami a v roce 2019, kdy se nemoc potvrdila u 590 osob.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here