Novela zákona nabídne od prvního ledna další zdravotní pomůcky bez doplatku

0

Od ledna platí nová úprava úhrad za zdravotní pomůcky z pojištění. Upravovat bude platby například za obvazy, vatové tampony, kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka, protézy, brýle, pomůcky pro diabetiky, naslouchátka až po vozíky pro handicapované.

Z pojištění by se měly hradit například i opravy mechanických a elektrických invalidních vozíků, které jsou ve vlastnictví pojištěnců. Nejen těch ve vlastnictví pojišťoven. Lidé s těžkou inkontinencí nebudou muset doplácet navrhovaná dvě procenta na příslušné pomůcky, tedy například pleny. Upravuje to novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Novela zákona a zdravotní pomůcky

Vládní novolu zákona, která zabrání výraznému nárůstu spoluúčasti pacientů o více než miliardu korun, podepsal prezident Miloš Zeman. Zrušená část zákona stanovila úhradu 75 % ceny nejméně ekonomicky náročné varianty, kterou stanoví zdravotní pojišťovny.Přílohou novely je aktualizovaný seznam zdravotnických prostředků, v němž jsou pro jednotlivé skupiny stanoveny úhradové hranice a další podmínky. Nové zdravotnické prostředky by měly být zařazovány do systému úhrad každý měsíc, nikoli jen jednou za půl roku.

Doplatky u invalidních penzistů

Novela zavede i hranici na doplatky za léky pro invalidní důchodce. Od roku 2020 by neměli na doplatcích vydat více než 500 korun ročně invalidní důchodci s invaliditou třetího stupně a invalidé s uznanou invaliditou ve druhém a třetím stupni. Úřady jim penzi nepřiznaly kvůli krátké době pojištění. Nyní do tohoto limitu spadají jen senioři starší 70 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here