Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění má jít do připomínkového řízení již v půlce prosince. Novela o zdravotním pojištění přitom mění úhrady moderních léků, dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven.

Na setkání s vybranými novináři to řekl ministr Adam Vojtěch [za ANO]. Podle něj novela o zdravotním pojištění mění několik desítek ze 61 paragrafů zákona. Do meziresortního připomínkového řízení ho ministerstvo předloží v polovině prosince.

„Asi nejzásadnější oblastí je otázka úhrady drahých inovativních léčiv. Cílem je umožnit rychlejší vstup inovací do systému za předpokladu finanční udržitelnosti,” řekl ministr.

Vedle efektivity nákladů, podle níž se léky hodnotily dosud, budou hrát roli také méně objektivní kritéria jako například kvalita života pacienta.

Léky na vzácná onemocnění

Snáze budou do systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění vstupovat také léky na vzácná onemocnění.

„Pacientů je málo a někdy se nepodaří shromáždit dostatek dat z reálné klinické praxe, podle nichž můžeme lék zhodnotit,” vysvětlila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Jde například o některé léky na cystickou fibrózu, svalovou dystrofii nebo různé hematoonkologické diagnózy. Klasickým hodnocením by neprošla ani takzvaná genová terapie, kdy pacienta léčí jeho vlastní, geneticky upravené buňky. Jedna ampule léku může stát až 49 milionů korun. Česko ji pacientům, kterým prospěje, hradí.

Novela by měla eliminovat asi třetinu žádostí pacientů na zdravotní pojišťovny o mimořádnou úhradu jinak z pojištění nehrazené léčby, na takzvaný paragraf 16. Nyní jich dostávají asi 450 000 ročně, 90 procent vyřídí kladně a zaplatí za ně přes dvě miliardy korun.

VZP ČR jako vzor?

Novela chce také sjednotit rozhodování pojišťoven o těchto žádostech. Dosud je posuzoval revizní lékař, který často nebyl odborníkem na danou specializaci. Neúspěšní pacienti se často obraceli na soudy, které podle náměstka Radka Policara nerozhodovaly jednotně.

Více: Paragraf 16: Diskriminují zdravotní pojišťovny pacienty?

Nově bude proces běžným správním řízením, každá pojišťovna zřídí odvolací orgán – revizní komisi, jejímiž členy budou zástupci lékařských společností i ministerstva.

Cílem je podle ministra rozhodování pojišťoven sjednotit. Všeobecná zdravotní pojišťovna [VZP ČR] už teď rozhoduje podle stanovisek lékařských společností, přiklánět se k nim budou i ostatní pojišťovny.

Moderní léčiva, která mohou předepisovat jen vybrané nemocnice, loni stála veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, každý rok je to zhruba o dalších deset až 15 procent víc. Finanční udržitelnost systému, kam stále vstupují nové drahé léky, mají podle náměstka ministra Filipa Vrubela zajistit například smlouvy s výrobci o tom, že pokud lék pacientovi nezabere, nebude pojišťovna léčbu firmě hradit.

Změny v dohodovacím řízení

Zákon podle ministra upraví také proces dohodovacího řízení, ve kterém zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče vyjednávají se zdravotními pojišťovnami.

Ministerstvo se zaměří na jednotlivé vyjednavače a platnost jejich plných mocí. Chce také více zveřejňovat protokoly z jednání.

–ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here