Alergik nebo astmatik je v Česku každý třetí člověk

0
253
v_Cesku
Foto: Pixabay.com

Vyšší teploty a více oxidu uhličitého v ovzduší zvyšují počty alergiků a astmatiků. S alergií či astmatem se v Česku potýká každý třetí člověk, více děti. Ročně na léčbu astmatu a alergií vydají pojišťovny čtyři miliardy korun.

Výdaje zdravotních pojišťoven na léčbu alergií a astmatu se dlouhodobě i přes růst nákladů na vývoj a výrobu nových léků nijak výrazně nemění. Což je podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR [SZP ČR] vlastně úspěch. Alergie a astma se podle něj daří léčit efektivně.

Přesto ale i oni upozorňují, že alergiků a astmatiků na celém světě přibývá. Nejvíce pak v rozvinutých státech. Mezi ně patří i Česká republika.

„V České republice se problém s alergiemi a specificky astmatem týká přibližně každého třetího člověka, často v různé kombinaci obtíží,“ tvrdí.

Na alergie jsou účinné léky, ale většině jsou nedostupné

Nejčastěji se podle dat svazových pojišťoven lidé potýkají s alergickou rýmou, kterou nějak řeší zhruba 2,5 milionu lidí. Astma jen v Česku trápí až jeden milion lidí.

„Dalších 800 tisíc lidí se potýká s atopickým ekzémem, 400 tisíc pak s alergiemi na potraviny,“ doplňují výčet zástupci Svazu.

Alergie se nevyléčí, jen se mírní reakce na ně

Alergie nepatří k nemocem, které pacienta většinou přímo ohrožují na životě. S výjimkou těžkých anafylaktických stavů, kvůli kterým se u nás do nemocnice dostanou přibližně dva tisíce lidí ročně. Na druhou stranu astmatem nebo nějakou alergií u nás trpí miliony lidí. A úplné vyléčení z nich u většiny není možné.

„Alergie jsou z podstaty autoimunitní, proto je obvykle nelze zcela vyléčit. Nicméně vhodnou medikací a vyhýbáním se alergenům lze jejich projevy velmi účinně snižovat,“ říká doktorka Ludmila Plšková, expertka SZP ČR.

Do budoucna ale musíme počítat s tím, že alergiků i astmatiků bude přibývat. Podle odhadu Světové zdravotnické organizace [WHO] může za pět let nějakou formou alergie trpět v rozvinutých zemích polovina populace.

„Je to vidět i u dětí, které tyto obtíže mají mnohem častěji než předchozí generace. Například astmatiků je mezi dospělými kolem osm procent, ale mezi dětmi druhého stupně ZŠ je to přes jedenáct procent,” říká doktorka Plšková.

Pylová sezona trav vrcholí. Hůře ji snáší lidé s nadváhou

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. V podstatě jde o přehnanou obranu dýchacích cest na některé spouštěče. Průdušky uvolňují histamin, který vyvolává otok sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu. U pacienta pak dochází ke zúžení dýchacích cest a hůře se mu dýchá.

Alergie je pak přehnanou reakcí celého imunitního systému na látky běžně se vyskytující kolem nás. Alergii vyvolává nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E [IgE] vlivem daného alergenu. Tělo reaguje na nejrůznější alergeny. Často na pyly, prach, roztoče, zvířecí srst i potraviny.

Astmatiků i alergiků přibývá v cizině i v Česku

Za rostoucí počty alergiků a astmatiků může především zhoršující se životní prostředí, hlavně vyšší koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší. Za vyšším výskytem pylů ve vzduchu a po delší dobu v roce mohou i klimatické změny.

„Změna klimatu vede jak k vyšším koncentracím pylu, tak i k delším pylovým sezónám. Což způsobuje, že více lidí trpí a bude trpět zdravotními problémy v důsledku pylu a dalších alergenů,“ vysvětluje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí [CDC].

Imunita chlapců je při narození slabší, tvrdí vědci

Prodlužující se období v roce s vyššími teplotami, větší množství oxidu uhličitého ve vzduchu i méně časté, ale za to silné srážky, a ubývající dny, kdy teploty klesají pod bod mrazu, podle CDC vedou k nárůstu alergiků, hlavně mezi dětmi.

Stejně tak jmenované změny dopadají na kvalitu života, kvality vzduchu v interiérech. Časté a intenzivní srážky v kombinaci s vysokými teplotami podporují plísně v bytech a domech. Což také vede ke zhoršování zdraví především u lidí s respiračními problémy, jako jsou astmatici a alergici.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here