Pekarová vyzvala veřejnost k pohybu. A přidal se i ministr Válek

2
7069
Pekarova_Adamova
Předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová s kolegy z TOP 09. Zda i oni běhají alespoň tak, jako běhá jejich předsedkyně, není známo. / Foto: TOP 09

„My tady hodně sedíme a málo toho napohybujeme,“ uvedla na tiskové konferenci o podpoře pohybu, hlavně běhání, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová [TOP 09]. I dodala, že ona má za sebou už 20 půlmaratonů a maraton.

Pohyb, jak uvedla Pekarová Adamová, je pro zdraví důležitou prevencí. I když i uznala, že sedavý způsob života je pohodlný, tak je ale podle ní jisté a jednoznačné, že na běhání později stejně dojde. Nikoliv však na maratonech, ale po doktorech.

„A když se budeme věnovat prevenci a běhat, omezíme běhání po doktorech,“ uvedla na podporu amatérského běhání předsedkyně Sněmovny.

A protože, jak řekla, chce jít veřejnosti dobrý příkladem, tak také běhá: „Já mám na svém kontě asi dvacet půlmaratonů a jeden maraton.“

Bezdětné ženy jsou v české společnosti podezřelé, říká Pekarová

Práce ve Sněmovně je podle ní hodně sedavá a chození po chodbách úřadu není pro udržení kondice příliš dostatečné, vyjasnila.

„Tak je mou radostí, že můžeme podpořit jakoukoliv aktivitu, abychom si i my uvědomovali, že jdeme příkladem ostatním,“ řekla.

Zároveň všechny při propagaci běhu prostřednictvím organizace RunCzech pozvala k účasti na závodech, třeba i jen těch rodinných.

„Pomůže vám to stárnout zdravě a dlouho,“ lákala na běh předsedkyně PS PČR.

Běhání doporučuje i ministr zdravotnictví

K propagaci zdravého životního stylu, především běhání, se přidal i její stranický kolega a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

I ten uvedl, že běhá rád a běhá často. Tady v Praze pak především na vrch Petřín. A i on všechny pozval, ať si jdou zaběhat s ním.

„Kdyby každý dělal pro své zdraví, pro své tělo to, co dělá pro své auto, tak jsme zdravější a dožíváme se seniorního věku ve větší kvalitě a ve větším zdraví,“ upozornil na nutnost pečovat nejen o auto, ale také o své vlastní zdraví ministr zdravotnictví.

Zdravotní péče o děti se v ČR rozpadá. Upozorňuje na to už i ÚZIS

„Já to dělám kvůli svému zdraví,“ řekl a dodal s tím, že prioritou jeho úřadu i celé vlády je právě veřejné zdraví a prevence onemocnění.

A i proto, jak řekl, připravil reformu hygien. Zároveň oznámil, že již inicioval vznik nové instituce národní rady pro veřejné zdraví a meziresortní skupiny pro rozvoj pohybových aktivit. Návrh na vznik národní rady podporující veřejné zdraví plánuje ministr vládě předložit ještě do prázdnin.

„Veřejné zdraví nejsou jen preventivní programy a prohlídky, veřejné zdraví je i zdravá životospráva a pohyb,“ upozornil.

A stejně jako jeho stranická kolegyně všechny vyzval, aby se zapojili do běhů a závodů pořádaných organizací CzechRun.

Běhání propaguje i Eva Vrabcová Nývltová

Za organizaci podporující běhání promluvila její manažerka a běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová. Ta uvedla, že z jejích zkušeností dobře ví, že běhání pozitivně dopadá na fyzické i duševní lidské zdraví.

„I na trénincích se setkávám s lidmi, kteří mají duševní problémy a běh funguje i jako ventil. Cítí se pak lépe fyzicky i duševně,” uvedla sportovkyně.

Stát selhává v podpoře pohybu dětí a mládeže

Mimo to se podle ní lidé při sportu dostávají do užšího kontaktu a vznikají tím nová přátelství a vazby, jmenovala další důvod, proč se do běhání, případně závodů i pro amatéry, zapojit. A běhání podle ní propojuje i jednotlivé věkové skupiny, generace.

„U mě ve skupině se potkávají i lidé v důchodovém věku se středoškoláky. A i oni spolu najdou řeč a ty skupiny fungují skvěle,“ řekla závěrem Vrabcová Nývltová.

–VRN–

2 KOMENTÁŘE

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here