Návrh na růst příspěvku na péči v 1. a 2. stupni závislosti pro děti i dospělé od ledna 2026 předložila Sněmovně k projednání skupina lidoveckých poslanců. Poslankyně za SPD k tomu navrhla zvýšit daňové zvýhodnění na děti.
Pozměňovací návrh předložili lidovečtí poslanci k doprovodné novele související s vládním návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele [JMHZ]. Přihlásit se k němu budou moci při druhém sněmovním čtení obou předloh. Jejich načtení se plánuje na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z koaličního podnětu příští týden ve čtvrtek [29.5.].
Jurečka navrhuje nový příspěvek na asistenci k příspěvku na péči
Podaná úprava navrhuje zvýšit příspěvek na péči v prvním stupni závislosti od ledna příštího roku na 1 300 korun měsíčně. Nyní jeho příjemci dostávají od státu 880 korun měsíčně. Lidé ve druhém stupni závislosti by pobírali nově 5 400 korun, to je navýšení o 500 korun. Nyní dostávají dospělí s přiznaným druhým stupněm závislosti 4 900 korun.
Podle lidoveckého návrhu by se zvýšení příspěvku na péči od příštího roku týkalo i nezletilých příjemců. U dětí má příspěvek v 1. stupni růst o 1 600 korun na 4 900 korun a ve druhém stupni o 800 korun na 8 200 korun.
Rozpočtový dopad změny činí podle zdůvodnění zhruba 1,4 miliardy korun ročně.
Lidovci navrhli zvýšení příspěvku na péči od ledna 2026
Čtveřice lidoveckých poslanců v čele s předsedou sněmovního Výboru pro sociální politiku Vítem Kaňkovským poukazuje ve zdůvodnění na inflaci v posledních letech.
„Příspěvek na péči má zachovávat svou reálnou hodnotu,“ píší poslanci.
Příspěvky na péči ve všech stupních s výjimkou prvního stupně rostly naposledy loni v červenci. Zároveň vládní poslanci zavedli vyšší příspěvek ve čtvrtém stupni závislosti pro osoby v domácí péči, kdy nově tato podpora činí 27 tisíc korun měsíčně. Lidé ve 4. stupni závislosti v ústavní péči dostávají 23 tisíc korun.
Jurečka navrhuje nový příspěvek na asistenci k příspěvku na péči
O návrhu na růst příspěvků na péči v 1. a druhém stupni závislosti budou poslanci hlasovat při závěrečném schvalování vládní novely. Podle ní bude tyto příspěvky, ale nově i dávky pro osoby se zdravotním postižením [OZP] vyřizovat a vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ]. Nyní je vyřizují a schvalují úřady práce, sociální správa pouze vydává hodnocení zdravotního stavu žadatele. Stejně tak přejdou na sociální správu průkazy pro OZP ve všech stupních.
Ve hře je i zvýšení daňového zvýhodnění na děti
Ke změnové novele související s vládním návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele navrhla poslankyně SPD Lucie Šafránková navíc úpravu zvyšující daňové zvýhodnění na děti.
Návrh podle zdůvodnění reaguje na prudký propad porodnosti. Roční daňová sleva na první dítě by se zvedla podle návrhu o 10 000 Kč na 25 204 Kč. Nyní si jeden z pracujících rodičů odečítá na dani nejvýše 15 204 korun ročně. Na druhé dítě navrhuje Šafránková zvýšení zvýhodnění o 20 000 Kč na 42 320 Kč a na každé další dítě o 30 000 Kč na 57 840 Kč.
Úsporný balíček dopadl na rodiče s dětmi. Zlevnily jen omalovánky
Celkový propad výběru daně z příjmu by v případě přijetí této úpravy činil podle Šafránkové přibližně 20 miliard Kč za rok.
Daňová sleva na druhé a další dítě se zvyšovala naposledy před čtyřmi lety v roce 2021. Zvýhodnění na první dítě pak ještě před delší dobou.
Zvýšit příspěvek na péči chtějí i opoziční strany
Pozměňovací návrhy týkající se růstu příspěvků na péči už podala i opoziční hnutí ANO a SPD. Sociální výbor k nim zaujal kladný postoj. Úprava poslanců ANO navrhuje zvýšit příspěvek na péči pro dospělé v prvním stupni závislosti z 880 korun na 2 000 Kč měsíčně a v druhém stupni z 4 900 korun na 6 000 Kč.
Poslankyně SPD Šafránková nabídla dvě varianty. Jedna se týká prvního i druhého stupně závislosti, kdy lidem do 18 let v prvním stupni by se zvedl příspěvek o 1 700 korun na 5 000 Kč měsíčně, ve druhém stupni o 2 000 korun na 9 400 Kč za měsíc. U dospělých by vzrostl v prvním stupni z 880 korun na 2 700 Kč měsíčně a ve druhém stupni z 4 900 korun na 6 900 Kč. Druhá úprava Šafránkové zvyšuje příspěvky jen pro první stupeň.
–VRN/ČTK–