Polsko neuspělo s návrhem na zkrácení patentů u nových léků

0
44
Polsko
Foto: Archiv ZdraveZpravy.cz

Polsko neuspělo se snahou získat podporu ostatních členských zemí pro svůj návrh přepracovat farmaceutické zákony. A to tak, aby omezily silné postavení farmaceutických společností v Evropě.

Tématem se zabývá bruselský list Politico v článku Poland hits a wall trying to curb Big Pharma´s profits. V něm popisuje, jak se diplomaté z unijních zemí sešli v Bruselu, aby projednali návrh Polska, které nyní předsedá Radě Evropské unie. Polsko navrhlo revizi farmaceutických zákonů. Ale neuspělo.

„Unijní země mají rozdílný názor na to, jak dlouho by měly být nové léky chráněny monopolním postavením, které je zdrojem vysokého zisku,“ uvádí Politico.

Investiční pobídky v EU neodpovídají potřebám farma firem

A připomíná: Když Polsko v lednu převzalo předsednictví, menší evropské země si dělaly naději, že by se Varšavě mohlo podařit omezit tržní výhodu farmaceutických společností. To by umožnilo výrobu levnějších léků a jejich přísun na trh v kratší lhůtě, než to umožňuje současná úprava. Pacienti by pak měli k dispozici nejnovější léčebné postupy. Zároveň by došlo k úspoře za tyto léky.

Dohaduje se zkrácení lhůty o jeden rok

Podle bruselského listu se Rada EU dělí na země, které podporují sedmiletou ochrannou lhůtu u nových léků, která je chrání před konkurencí, a na země, které prosazují delší, osmiletou, lhůtu.

Trumpova celní válka ohrožuje evropské farmaceutické firmy

Tucet menších a chudších zemí požaduje sedmiletou lhůtu, kterou prosazuje Polsko. Deset zemí, včetně Švédska, Belgie, Francie, Itálie, Německa a Dánska je však proti. Nechtějí z osmileté lhůty ustoupit. I nesouhlasící země mají své argumenty.

„Švédsko je zásadně proti zkrácení ochranné lhůty, která chrání nové léky,“ uvedla pro server Politico Acko Ankarberg Johanssonová, tamní ministryně zdravotnictví.

Unijní poplatky za léky v odpadních vodách nejspíš léky výrazně zdraží

Cílem je, jak řekla, posílit konkurenceschopnost Evropy a zajistit stabilní a předvídatelné podmínky pro výzkum farmaceutických společností. Na tom podle ní vydělají pacienti, jelikož budou mít přístup k nejlepším možným lékům. Irsko a Bulharsko rovněž podporují osmiletou ochrannou lhůtu.

Jsou tu ale i země, které původně podporovaly návrh Komise na šestiletou lhůtu. Mezi ně patří Estonsko, Lotyšsko a Malta. Jejich hlas příliš slyšet ale není.

Rada EU je v otázce zkrácení patentů rozdělená

Jelikož je zatím skóre 12 proti deseti ve prospěch sedmileté lhůty, je nutné přesvědčit více zemí, protože v Radě je pro rozhodnutí zapotřebí kvalifikované většiny.

„Pokud chce být Evropská unie pro výrobce zajímavá, musíme pro to vytvořit podmínky. Otázkou je, jak daleko bychom měli zajít a za jakou cenu,“ uvedl jeden z unijních diplomatů pro Politico.

Polsko se cítí na to, aby prosadilo změny lékové legislativy v EU

Polsko se podle něj musí vrátit ke svému návrhu, který čítá 724 stran, a přepracovat ho. Anebo přesvědčit ostatní země, aby ho podpořily. Už mu totiž zbývá v předsednictví jen jeden měsíc, poté se ho ujme Dánsko, které velké farmaceutické firmy podporuje.

V čele společnosti Novo Nordisk skončí generální ředitel Jørgensen

A aby také ne. Například dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se významně podílí na tamějším hrubém domácím produktu. Rovněž spolu s vládou podporuje rozvoj celého dánského farmaceutického sektoru.

„Jednání Evropského parlamentu o zkrácení ochranných patentů může začít teprve poté, kdy Rada EU dospěje k rozhodnutí,“ uzavírá list Politico.

–AM–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here