Technologická fakulta ve Zlíně otevře obor radiologický asistent

0
72
radiologicky_asistent
Ilustrační foto: Freepik.com

Zlínská Technologická fakulta Univerzity Tomáše Bati [UTB] jako první svého druhu nabídne obor radiologický asistent. Ten obvykle spadá pod zdravotnické nebo lékařské fakulty. Do prvního ročníku nastoupí zhruba třicítka studentů.

Fakulta technologická UTB ve Zlíně získala akreditaci pro bakalářský studijní program Radiologická asistence. A jsou to právě radiologičtí asistenti, po kterých je ve zdravotnictví stále větší poptávka, zvlášť ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

„Pracovní zátěž vyjádřená počtem výkonů radiologických asistentů narostla ve Zlínském kraji za deset let o 47 procent,“ uvedl při představování nového oboru na zlínské univerzitě hejtman kraje Radim Holiš [ANO].

Připomněl i vysoký průměrný věk radiologických asistentů v klinické praxi společně s rostoucí potřebou této profese napříč celou republikou v důsledku nárůstu používání radiologických diagnostických metod.

„Proto nutně potřebujeme navýšit počty nových absolventů,“ dodal hejtman.

V kraji pracuje 156 radiologických asistentů

Ve Zlínském kraji nyní podle něj pracuje 156 radiologických asistentů. Na 100 tisíc obyvatel tak připadá šestadvacet těchto asistentů. To je čtvrtý nejnižší počet mezi kraji.

„Radiologický asistent je drahé zboží na trhu. Od roku 2018 žádný nový absolvent do kraje nepřišel. Proto jsme se dohodli s univerzitou,“ řekl Holiš.

Praktickou sestru zastanou studenti/ky všeobecné sestry o rok dříve

Součástí dohody byla i investice Zlínského kraje do modernizace univerzity, kdy kraj částkou 200 milionů korun přispěl na výstavbu nové budovy právě Fakulty technologické. Podmínkou úřadu pro přiznání investice bylo otevření nových oborů, po kterých je v kraji největší poptávka. Kromě radiologického asistenta jde o studijní programy jako Strojírenství a výrobní technologie, Gastronomie a výživa nebo Polovodičové materiály.

„Nová budova, která vzniká přímo naproti současné fakultě, nám poskytne moderní laboratorní zázemí i potřebnou kapacitu pro tento a další nové obory,“ uvedl k investici děkan fakulty Roman Čermák.

Záchranářům přibývá méně akutních pacientů, hovoří o nové službě

S dokončením výstavby počítá vedení fakulty v příštím roce. V této souvislosti děkan Čermák připomíná, že zájemci o studium radiologické asistence se začnou přihlašovat letos na podzim, to ve standardním přijímacím řízení. První studenti nastoupí ke studiu v září 2026, dodal děkan.

Radiologický asistent je zdravotně technická profese

Zároveň děkan vysvětlil, že studium oboru radiologický asistent na technologické fakultě dává smysl.

„Podstatná část znalostí, které student potřebuje, vychází z přírodních věd – fyziky, matematiky a biologie – a také z důkladného porozumění diagnostickým a zobrazovacím metodám, práci s přístroji a moderními technologiemi,“ popsal přesah oboru děkan.

Klinickou a praktickou výuku, odborné lékařské předměty i témata z oblasti psychologie nebo komunikace s pacientem zajistí studentům Krajská nemocnice T. Bati. Odborná pracoviště spadající pod Zlínský a Jihomoravský kraj.

Pokročilé PET/CT ve VFN je rychlejší, citlivější i mírní ozáření

 

Potřebu radiologů v kraji potvrdil i předseda představenstva a ředitel Krajské nemocnice T. Bati [KNTB] ve Zlíně Jan Hrdý: „Radiologický asistent je klíčovým členem všech zdravotnických týmů, protože dneska významná většina rozhodování ve zdravotnictví záleží na použití zobrazovacích metod.“

Nemocnice podle něj zaměstnává desítky radiologických asistentů. A jejich personální podstav je obrovský.

„Klidně bychom dalších deset dvacet přijali okamžitě, další desítky průběžně,“ uvedl ředitel.

Zdravotně sociální fakulta JU navyšuje kapacity zdravotnických oborů

Zlínská univerzita od následujícího akademického roku otevírá i další nový program, a sice Zdravotnické záchranářství. Do budoucna pak hovoří vedení univerzity o programech, jako jsou fyzioterapie, dentální hygiena a nutriční specialista.

„Chtěli bychom vytvořit institut zdravotnických studií pod Fakultou humanitních studií a mohla by z toho vzniknout Fakulta zdravotnických studií,“ nastínil plány do budoucna rektor UTB Milan Adámek.

Tím by pak vznikla, jak uvedl, sedmá fakulta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here