
V polovině června upadl jedenasedmdesátiletý Josef do bezvědomí. Díky rychlému zásahu jeho manželky, sousedů a zdravotníků vážnou srdeční příhodu přežil. Podle lékařů šlo o ukázkový příklad poskytnutí správné první pomoci při infarktu.
Začalo to nevolností s následným upadnutím do bezvědomí, popisuje svůj stav pan Josef. Podle lékařů šlo o akutní infarkt myokardu. Ihned po kolapsu ho ale začala jeho manželka resuscitovat. Provedla mu masáž srdce, aby obnovila jeho životní funkce. Později ji vystřídal jejich soused. To do doby, než dorazila zdravotnická záchranná služba [ZZS]. Ta pana Josefa převezla na Interní kardiologickou kliniku [IKK] FN Brno a LF MU, kde se mu dostalo odborné péče.
„Péče o tohoto pacienta je skvělou ukázkou týmové práce při záchraně lidského života. První pomoc poskytla manželka, soused, dále následovala péče ZZS,“ říká přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU prof. Petr Kala.
Resuscitace pacienta podle něj trvala šestatřicet minut. Což je poměrně dlouhá doba, přesto podotýká přednosta. Na Klinice pana Josefa lékaři okamžitě napojili na mimotělní oběh, takzvané ECMO. Pacientovo srdce podle profesora velmi intenzivně selhávalo. I proto strávil na podpoře mimotělním oběhem relativně dlouhou dobu.
Když už infarkt myokardu, tak jedině v Česku, tvrdí tuzemští lékaři
„Poskytli jsme mu komplexní péči, provedli jsme léčebný zákrok na srdečních tepnách, koronární intervenci, a implantaci lékového koronárního stentu. Celkový obraz pacienta byl takzvaný kardiogenní šok a jeho stav byl tak vážný, že jsme pochybovali o tom, že bychom pána mohli vrátit do normálního života,“ popisuje záchranu pana Josefa prof. Kala.
Nakonec se jim záchrana jeho života s nijak zásadními omezeními, jako jsou dopady na mozkové centrum, povedla.
Týmová práce laiků a profesionálů zachránila život
Na Interní kardiologické klinice si pan Josef nakonec poležel devatenáct dnů. Nyní je podle lékařů zajištěný proti případnému vzniku závažné srdeční arytmie, a to implantabilním defibrilátorem. Celkově je v dobré zdravotní i psychické kondici, dodává profesor.
„Po týdnu, kdy se lékařům podařilo obnovit funkce všech orgánů, otce probudili z umělého spánku. S napětím jsme očekávali, jaký dopad měl dlouhý výpadek srdeční činnosti na mozkové funkce,“ říká syn pacienta, Josef ml.
Vláda schválila Národní kardiovaskulární plán pro roky 2025 až 2035
Po probuzení z umělého spánku se ukázalo, že pacient nemá žádné výpadky paměti ani potíže s mluvením a myšlením. A jak říká jeho syn, dokonce se těšil dobré náladě.
„Když jsme pak přišli další den, otec se již dokázal s pomocí i posadit na okraj postele a vyžádal si, abychom mu donesli telefon a křížovky,“ dodává Josef ml. s vyjádřením velkého díku záchranářům a zdravotníkům IKK.
Prof. Kala: Infarktů ubývá, nemocí srdce a cév ale přibývá
Podle profesora Kaly pacientů s akutním srdečním infarktem v posledních pěti letech mírně ubývá. Na druhou stranu ale upozorňuje, že celkově rychle roste počet pacientů s kardiovaskulárními nemocemi.
„Zároveň se objevují pacienti ve velmi těžkém stavu, často starší a s více nemocemi,“ tvrdí.
K sezonnosti infarktů pak uvádí, že obecně jich bývá více v zimních měsících než v létě. Nejhůře lidé s nemocemi srdce a cév snášejí rychlé výkyvy počasí, střídání vysokých a nízkých teplot. Pak i na jeho kardiologické klinice ošetřují vyšší počet pacientů. V této souvislosti upozorňuje na prevenci srdečního selhání, která je v rozvoji nemoci zásadní.
Nejvíc infarktů připadá na leden, má to své důvody. Dá se jim i předejít
„Prevence vzniku infarktu myokardu a obecně ischemické choroby srdce je zcela zásadní a zahrnuje zdravou životosprávu s dostatkem aktivního pohybu, tedy minimálně 4x týdně 30 minut, bez kouření, s omezením alkoholu a správnou tělesnou váhou,“ dává doporučení, jak se vyhnout srdečnímu selhání, profesor Kala.
Pacienti již léčení s nějakým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka, mají dbát na lékařem nastavenou léčbu. Další nikoli nevýznamnou prevencí je vyvarovat se stresu. I ten přispívá k rozvoji kardiovaskulárních nemocí, dodává profesor.
–VRN–