Skoro polovina ze 157 dětských psychiatrů v Česku může do pěti let odejít do penze. Dětí s duševními problémy ale přibývá, psychiatrických ambulancí naopak za poslední dekádu ubylo. A chybí i psychiatrická lůžka pro dětské pacienty.
Lůžková kapacita v dětské psychiatrii čítá v součtu 559 lůžek a v provozu je pět denních stacionářů pro děti a dorost v celé České republice. Potřeba je ale podle odborníků aspoň 860 lůžkek a dva stacionáře v každém kraji, včetně těch s nepřetržitým provozem.
Podle posledních dostupných dat z Národního portálu psychiatrické péče se předloni, to je v roce 2023, léčilo 60 tisíc dětí a dospívajících ve věku do 20 let v ambulancích. A dalších asi 2 600 pacientů v této věkové skupině se hospitalizovalo.
„Duševní zdraví dětí a dospívajících je pod tlakem a zhoršuje se, a to ve všech zemích napříč kontinenty a kulturami,“ uvedl na tiskové konferenci [12.9.] Ministerstva zdravotnictví ČR [MZd ČR] ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany Michal Goetz.
Právě ten je garantem nové koncepce dětské a dorostové psychiatrie.
„Více to je u dívek než u chlapců, ale u obou skupin roste významným způsobem,“ upozornil na duševní potíže dětí a dospívajících v Česku.
Od roku 2020 stoupl podle Goetze počet dětí v psychiatrické péči až o 70 procent.
Polovina dětských psychiatrů míří do penze
První, na koho by se měl rodič podle něj obrátit, pokud si všimne, že má jeho dítě psychické potíže, je dětský praktický lékař.
„Ten by měl být schopen pomoci rodině zorientovat se v tom systému, udělat nějaký základní screening a odkázat je na nějakou službu, která je adekvátní tomu stupni obtíží, v jakém to dítě je,“ uvedl Goetze s tím, že i pediatr by měl rodině pomoci v komunikaci s odborníkem na péči o dětské duševní zdraví.
Systém pediatrické péče skončí, varuje za dětské praktiky Šebková
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] v této věci připomněl existenci krizových linek. I ty mají rodiče dětských pacientů případně využít.
Současnou situaci v psychiatrii specialisté označují jako „personální krizi“. Podle předsedy Psychiatrické společnosti ČLS JEP Tomáše Kašpárka chybí nejen lékaři, ale všechny zapojené profese. To znamená, že v praxi chybí kliničtí psychologové, ale třeba i specializované zdravotní sestry.
„Veškeré aktivity, které děláme, děláme s přáním, aby se nesnížila dostupnost psychiatrické péče. A pokud budeme mít štěstí, tak se ta dostupnost ještě zvýší,“ řekl Kašpárek.
Dospívající si posílají nudes. Netuší, že nelegálně šíří pornografii
Což ale nebude snadné dosáhnout. Současný personální stav v psychiatrii je podle něj takový, že do pěti let se dostane do důchodového věku 20 procent psychiatrů pro dospělé a 47 procent psychiatrů pro děti a mládež.
„Vychovat lékaře trvá šest let, klinického psychiatra pět let. Postgraduální studium vezme další tři čtyři roky,“ připomněl dobu studia a specializace ministr Válek.
To podle něj znamená, že jakýkoliv krok, jakákoliv změna, posílení kapacit na lékařských fakultách, se projeví v poměrně velkém odstupu, dodal.
Změna vyhlášky o počtu rezidentů na školitele
Pro specializační vzdělávání nových psychiatrů se otevře každý rok patnáct rezidenčních míst pro dospělé a dalších patnáct míst pro dětské psychiatry. Podle zástupců odborných psychiatrických společností tady ale chybí školitelé, tedy pracoviště, kde by se zájemci o specializaci vzdělávali. Problém je i omezení, kdy každý školitel může mít nanejvýš tři školence. A to systému také moc neprospívá.
Dětské psychiatrické nemocnici nakonec pomohli soukromí dárci
Podle Goetze je proto třeba změnit vyhlášku tak, aby mohl mít školitel budoucího dětského psychiatra až pět školenců. V posledních letech se kvůli tomuto omezení daří podle něj obvykle naplnit jenom osm až deset z 15 nabízených rezidenčních míst. Zároveň podle Goetze ne všichni, kteří do studia nastoupí, ho také dokončí atestací.
Ministr zdravotnictví uvedl, že chce ve vyhlášce zvýšit počet školenců na jednoho školitele, a to ze současných tří na pět. Některé lékařské odborné společnosti nebo i Česká lékařská komora [ČLK] se ale staví proti.
„Navrhoval jsem, abychom definovali obory, kde bude po nějakou dobu výjimka,“ uvedl s tím, že takový krok není možné provést pouze z pozice ministra.
Vyšší úhrady za děti než za dospělé pacienty
Dětských psychiatrických lůžek je v současné době 559, od roku 2017 kapacita klesla. Podle Goetze jsou kapacity tak nedostatečné, že například děti z Ostravska bývají hospitalizované i v jižních Čechách. Anebo leží na dětských odděleních nemocnice nebo psychiatrických odděleních pro dospělé.
„Není možné očekávat, že by se zvýšil výkon současných dětských oddělení,“ dodal.
Ta si podle něj ale žádají modernizaci. To proto, aby splňovala nároky na moderní léčbu a zároveň soukromí. Změnu si žádá podle Goetze i nastavení úhrad v dětské psychiatrii od pojišťoven. A to tak, aby zdravotní pojišťovny za péči o dětské pacienty hradily víc než za dospělé osoby. Péče o dětské psychiatrické pacienty je totiž náročnější, vysvětlil.
Dětská psychiatrie v ČR: Rodiče se nebojí o zdraví dětí, ale o jejich životy
Za ideální počet koncepce považuje osm dětských psychiatrických lůžek na 100 000 obyvatel, což je v přepočtu asi 860 lůžek.
„Abychom zvýšili dostupnost, tak musíme posilovat hlavně služby, které poskytnou pomoc rychle a jsou schopné postarat se o velké množství klientů,“ uvedl Kašpárek.
Podle Goetze jde hlavně o denní stacionáře, centra duševního zdraví [CDZ], akutní ambulance nebo krizová centra.
„A aby se akutní obtíže deeskalovaly a třeba nebyla nutná hospitalizace,“ vysvětlil.
Podle ministra Válka pomůže i nová možnost poskytování konzultací online hrazených ze zdravotního pojištění, kterou umožní v příštím roce úhradová vyhláška. Vzniknout má i deset nových akutních ambulancí. I když určených pro dospělé. Ministr Válek dále připomněl, že z evropských programů na období 2021 až 2027 vznikne 320 nových lůžek. Z nich 135 má být pro dětské pacienty.
–ČTK/RED–