Amerického lékaře, který působil v Ugandě u pacientů nakažených virem ebola, převezme Fakultní nemocnice Bulovka. Již včera zástupci amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí [CDC] uvedli, že lékař je na cestě do Česka.
Informaci o přijetí amerického lékaře do FN Bulovka potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Naďa Chattová. Podle ní je lékař bez příznaků nákazy a do Česka by měl dorazit dneska vpodvečer.
„Pacient bude převezen do Fakultní nemocnice Bulovka ve speciálním izolačním transportním boxu za jasně daných bezpečnostních a protiepidemických opatření,“ uvedla mluvčí úřadu.
Muž by měl být na Bulovce na pozorování zhruba tři týdny. K případu se vyjádřil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch [za ANO]. Ten potvrdil, že jde o amerického lékaře, který působil v Ugandě a byl v kontaktu s pacientem nakaženým ebolou.
„Byli jsme požádáni americkou stranou o pomoc s tím, že tento lékař je bez symptomů,“ řekl Vojtěch v České televizi.
Epidemie eboly se šíří z Konga do dalších zemí. Situace je vážná
Veřejnost přitom ujistil, že Fakultní nemocnice Bulovka patří mezi specializovaná pracoviště pro vysoce nebezpečné nákazy.
„Má připravené specializované izolační prostory včetně pokojů s podtlakovým režimem, biobox pro bezpečný transport pacientů, ochranné technologie i zkušený a vyškolený zdravotnický tým, který při péči o pacienty s podezřením na infekční onemocnění, jako je například i ebola, postupuje podle přísných mezinárodních protokolů,“ sdělili následně zástupci ministerstva zdravotnictví na síti X.
Celkem šest amerických lékařů
Americký lékař, který míří na infekční oddělení do Bulovky, není podle dostupných zpráv jediným rizikovým pacientem, který z Ugandy míří do Evropy. Pět dalších amerických občanů má na žádost CDC přijmout Německo. Jeden z této skupiny Američanů se ebolou prokazatelně nakazil. To potvrdil Satish Pillai, který má v CDC na starosti kroky proti šíření eboly.
„Cestují do Evropy, včetně Německa a během pozorovacího období budou v karanténě,“ řekl Pillai agentuře Reuters.
Německé ministerstvo zdravotnictví v úterý [19.5.] odpoledne informovalo, že berlínská klinika Charité převezme péči o nakaženého Američana. Umístí ho na speciálním izolačním oddělení. To je vybaveno samostatnou vzduchotechnikou a vlastní čističkou odpadních vod. Toto vysoce specializované oddělení pro mimořádně nakažlivé nemoci uvádí, že je schopné zvládat i situace s nejasnou biologickou, chemickou či radiologickou kontaminací.
Virus opičích neštovic mutuje a snáze se šíří. Kongo hlásí 300 obětí
Křesťanská misijní organizace Serge nakaženého Američana identifikovala jako svého lékařského misionáře Petera Stafforda. Uvedla dále, že další dvě osoby vystavené možné infekci jsou rovněž lékaři, a to jeho manželka Rebekah Staffordová a Patrick LaRochelle. Oba jsou podle Serge bez příznaků nákazy. Organizace tvrdí, že všichni zdravotníci během své práce pečlivě dodržovali mezinárodní standardy.
O dalších možných kontaktech vystavených nákaze se misijní organizace nezmiňuje. Serge dále poznamenává, že manželé Staffordovi mají čtyři děti. Zda i tyto děti patří k rizikovým kontaktům, už organizace neuvádí.
Ebola se šíří z Konga do dalších afrických zemí
Epidemie eboly na severovýchodě Demokratické republiky Kongo aktuálně již pronikla za hranice do Ugandy. Situace je o to vážnější, že nákazu způsobuje kmen viru Bundibugyo, na který není vakcína ani cílená léčba.
Kvůli rozšíření eboly i mimo konžskou provincii Itury do sousední Ugandy vyhlásila Světová zdravotnická organizace [WHO] stav nouze v oblasti veřejného zdraví s mezinárodním přesahem. Stav pandemické nouze současná situace podle organizace zatím nenaplňuje.
„V současné době existují značné nejistoty ohledně skutečného počtu nakažených osob a geografického rozšíření spojeného s touto událostí,“ vyjádřil se k situaci generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na severu Konga hasí epidemii eboly, zemřelo minimálně 65 lidí
Zároveň vyjádřil znepokojení z rozšíření viru do států sousedících s konžskou provincií Itury, těmi jsou Uganda a Jižní Súdán. Obě země už přijaly preventivní opatření, uvádí.
„Kromě toho existuje jen omezené pochopení epidemiologických souvislostí se známými nebo podezřelými případy,“ dodal v prohlášení WHO.
Jinak řečeno zdravotníci nedokáží u nakažených určit, vytrasovat, místo, respektive osobu, od které se virem eboly nakazili, aby zamezili dalšímu rozšíření nákazy. Ebola je velmi vážné virové onemocnění s úmrtností až 90 procent. Podle CDC si v posledních dnech v postižených afrických zemích vyžádala desítky obětí.
–ČTK/RED–
















