Lesy České republiky zpřístupňují první stezky už i vozíčkářům

0
36
statni_lesy
Cestovatel Aleš Černohous na lesní stezce pro vozíčkáře v Podkomorských lesích. / Foto: Lesy ČR

I státní lesy začínají cesty v lesích zpřístupňovat lidem se zdravotním omezením. První šestikilometrovou bezbariérovou trasu otevřely Lesy ČR minulý týden v Podkomorských lesích. Klub českých turistů už nabízí desítky tras pro vozíčkáře.

Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka k úpravě lesní cesty pro vozíčkáře často stačí jen několik jednoduchých kroků. Jak uvedl minulý týden na slavnostním otevření první bezbariérové trasy státních lesů, třeba jen zkrátit závoru na přístupové cestě nebo kolem několika schodů vytvořit udusanou štěrkopískovou pěšinu.

„Vozíčkářům a dalším hendikepovaným spoluobčanům je dnes mnoho lesních cest dostupná. Přesto se na ně ale nevydávají především kvůli obavám o svou bezpečnost. My jim chceme dát jistotu,“ uvedl mimo jiné Šafařík.

Přesto minulý týden oficiálně otevřená bezbariérová lesní stezka Lesů ČR je vůbec první takovou trasou v portfoliu státního podniku.

„Výběr stezky, její úprava i označení vyjde podnik na desítky tisíc korun. Letos budou dvě,“ informují o rozšíření lesních stezek LČR v tiskové zprávě.

Loni přidaly České dráhy přes sto bezbariérových vlaků

Další trasu podnik připravuje a zřejmě letos otevře v lesích u Koliby na Královéhradecku směrem na Holice.

„Chceme ji otevřít v sobotu 4. října během Dne lesů nové generace,“ nastínil Šafařík.

První bezbariérovou trasu v Podkomorských lesích nedaleko Brna pro státní podnik vytipoval spolek Síť bez bariér. A pomohl i známý cestovatel Aleš Černohous, který se po úrazu, při němž u něj došlo k porušení míchy, pohybuje na vozíčku.

Klub českých turistů a síť bezbariérových tras

Podstatně širší nabídku přírodních tras, na které se mohou vydat i lidé na vozíku nebo hůře chodící lidé či rodiče s malými dětmi v kočárku, nabízí Klub českých turistů [KČT]. Seznam čítá více než dvacítku tras napříč republikou s různou obtížností a délkou od tří do dvanácti kilometrů.

Letos na konci dubna otevřel KČT nový turistický okruh určený pro vozíčkáře v Poděbradech. Na akci ten den dorazilo šest vozíčkářů z Prahy, ti dostali na památku skleněné srdce a mapu okruhu s popisem trasy.

Za připomenutí dále stojí, že 11. května uplynulo 136 let od vyznačení první turistické trasy na našem území. Stalo se tak roku 1889, kdy Klub českých turistů vyznačil cestu ze Štěchovic ke Svatojánským proudům, tehdy ještě neregulovanému a divokému úseku Vltavy. Toho roku KČT vyznačil čtyři pěší turistické trasy.

Vrcholové sportovce s hendikepem sdruží nové centrum pod MPSV

První turistická trasa ze Štěchovic ke Svatojánským proudům měla asi osm kilometrů a byla označena červenou barvou.

„Značení provedli členové tehdejšího výboru KČT ručně, pomocí štětce a olejové barvy na stromy a kameny,“ uvádí vedení Klubu.

Cestu si tehdy oblíbili hlavně Pražané. Roku 1943 ale došlo k zatopení Svatojánských proudů, to v důsledku výstavby vodní nádrže Štěchovice. Nyní je její část, nezatopená vodními nádržemi Štěchovice a Slapy, obnovena původním značením s replikami historických směrovek a doplněna o informační tabule o původní trase.

VRN

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here